Czy domy szkieletowe są dla każdego?

Zmieniające się trendy i preferencje klientów, ulegające ciągłym fluktuacjom, można uznać za bezpośrednie przyczyny rozwoju architektury mieszkaniowej. Obecnie jest tyle sposobów, na jakie można budować domy rodzinne, że trzeba dokładnie zapoznać się z cechami każdego z nich przed dokonaniem wyboru projektu. Tak właśnie jest z domami szkieletowymi – na pierwszy rzut oka wyglądającymi jak zwyczajne domy z drewna, lecz w środku diametralnie różnią się od tych budowanych metodami tradycyjnymi.

Jak prawidłowo konstruować domy szkieletowe?

Domy szkieletowe łatwo rozpoznać we wczesnym etapie budowy, kiedy nie są jeszcze postawione żadne ściany. Charakterystyczne ułożenie belek drewnianych w pionie i poziomie spełnia mnóstwo funkcji, z czego podstawową jest stanowienie podpory całego domu. W związku z czym belki tworzące ten szkielet muszą być ściśle do siebie dopasowane i rozstawione w odpowiednich odstępach od siebie. Nie ma tutaj miejsca nawet na margines błędu. Jakiekolwiek niedopasowania czy milimetry różnicy będą skutkować chwiejnością konstrukcji domów szkieletowych, skrzypieniem w czasie przeciągów albo też niebezpiecznym osunięciem drewnianych słupów. Dokładne przyleganie desek i belek do siebie ma również to zastosowanie, że wpływa później na decyzję o dołożeniu kolejnych warstw izolacyjnych i dodatkowym użyciu preparatów do uszczelniania. W ścianach najczęściej montuje się specjalistyczne folie chroniące przed wiatrem i wełnę mineralną, natomiast w podłogach – materiały chroniące przed wilgocią i parą. Identycznie jest w przypadku dachu, który również składa się z belek i jest poddawany dodatkowej izolacji cieplnej, a także akustycznej.

Czas trwania budowy domów szkieletowych

Ogromną zaletą budowania domów szkieletowych jest tempo całego procesu. Może się zdarzyć, że więcej czasu przeznaczy się na ustalenie rodzajów systemów i instalacji do montażu wewnątrz niż na rozstawianiu belek czy przygotowywaniu fundamentów. Kierowanie się ściśle wytyczonymi zasadami stawiania tego typu domów pozwala na oddanie go do użytkowania nowym właścicielom w ciągu dwóch, maksymalnie trzech miesięcy. W żadnym razie nie wpływa to negatywnie na jakość postawionej konstrukcji, a to za sprawą precyzyjnie dobranych materiałów i technologii. Wszystkie te elementy razem stwarzają budynek mieszkalny, który będzie służyć rodzinie przez całe pokolenia.

Szeroki wybór projektów domów drewnianych znajdziesz na stronie www.altbud-domy.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here