borówka
fot: pixabay.com

Borówka amerykańska to owoc, który świetnie się przyjął wśród polskich konsumentów. Mimo stosunkowo wysokiej ceny jest chętnie kupowany zarówno w sezonie jak i poza nim. Jeśli mamy sprzyjające warunki warto pokusić się o własną uprawę borówki amerykańskiej. 

Zobacz też: http://trzypion.pl/jak-sadzic-borowke-amerykanska/

Właściwości borówki

Borówka amerykańska jest chętniej wybierana niż borówka leśna (jagody). Jest od niej słodsza, mniej kwaśna, a jej owoce są większe, dlatego lepiej sprawdza się jako przekąska. Na dodatek bardzo zdrowa przekąska, ponieważ zawiera witamina A, B, C, D, E, K, a także minerały: cynk, magnez, żelazo i inne. Dzięki nim borówka spłynie ze swoich prozdrowotnych właściwości: dobrze wpływa na wzrok, poprawia pamięć, pomaga w spalaniu tłuszczu, przyspiesza trawienie. 

Uprawa borówki

Borówkę możemy uprawiać zarówno w ogrodzie jak i w donicy na balkonie. Najlepszym terminem na sadzenie jest wiosna, szczególnie początek września, kiedy w dzień jest jeszcze słonecznie, a w noce bywają już bardzo chłodne. To idealne warunki, aby krzaczek prawidłowo się ukorzenił i na wiosnę puścił nowe pędy. Borówka lubi kwaśne podłoże. Możemy kupić w sklepie ogrodniczym gotową ziemię pod borówki lub zakwasić ziemię zakwaszaczem. Borówki potrzebują dużo wody, trzeba więc zadbać, aby miały stałą wilgotność. Możemy w tym celu wyściółkować je sianem lub korą drzewną. Rośliny podlewamy codziennie, uważając, aby nie zmoczyć liści. 

Jeśli chcemy uprawiać borówkę na balkonie najlepsze będą duże donice co najmniej 20- 30 litrowe. Tak jak w przypadku uprawy w gruncie powinnismy zapewnić kwaśną glebę, najlepiej specjalne podłoże do borówek. Krzaczki w donicach również potrzebują wyściółkowania i systematycznego podlewania dwa razy dziennie. 

Na pierwsze zbiory możemy liczyć juz w pierwszym roku, choć trzeba się liczyć z tym, że będą one naprawdę niewielkie. Obfite owocowanie następuje zazwyczaj dopiero w drugim roku. Zadbajmy wtedy o regularny zbiór plonów. Owoców jest wtedy dużo, a ich ciężar może spowodować łamanie się dość cienkich gałązek.

Przeczytaj też: http://www.home-bazaar.pl/dlaczego-warto-wybrac-tapete/

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here