Fotel ergonomiczne – rady, które trzeba poznać przed zakupem fotela biurowego

Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, że zakup odpowiedniego fotela biurowego ma olbrzymi wpływ na nasze zdrowie. Jeszcze dalej poszli niektórzy właściciele firm – zauważyli oni, że odpowiednio dobrane fotele przekładają się również nie tylko na zadowolenie ich pracowników, ale również na wyniki ich pracy. Jak widać – odpowiedni dobrany fotel biurowy to nie tylko podstawa w każdym domu, ale również w biurze.

Jak jednak wybrać fotel, który będzie dla nas odpowiedni? Konkretne rady przytoczymy za kilka chwil, ponieważ każdy musi poznać podstawową informację – fotel, który kupujemy, musi być ergonomiczny.

Fotel ergonomiczny to taki, który dopasowany jest do naszych uwarunkować fizycznych jako człowieka. Jak łatwo się domyślić, im więcej opcji regulacji w naszym fotelu, tym bardziej będzie on ergonomiczny. To jednak nie wszystko, co warto wiedzieć. Zapraszamy do zapoznania się z najważniejszymi informacjami, które warto poznać przed zakupem biurowego fotela.

Budowa fotela

To od niej zaczniemy. Po pierwsze warto sprawdzić, czy oparcie danego fotela jest dla nas odpowiednio wyprofilowane. Wyprofilowanie powinno być wyraźne i odczuwalne podczas siedzenia w danym fotelu. Sprawdźmy również siedzisko. Powinno być ono zaokrąglone z przodu, dzięki czemu nie będzie uciskać nas ono pod kolanami. Nie może być ono osadzone ani zbyt głęboko, ani zbyt płytko – w tym wypadku konieczne jest poszukiwanie złotego środka. Warto również dowiedzieć się, z jakim wypełnieniem mamy do czynienia w środku siedziska – dzięki temu możemy sprawdzić, czy będzie się ono szybko wygniatać i tracić swoje początkowe kształty, co na pewno nie przełoży się na naszą wygodę.

Jeżeli budżet nas nie ogranicza, koniecznie szukajmy fotela z zagłówkiem. Nie korzysta się z niego zazwyczaj cały czas, ale pomaga on nam zmienić pozycję podczas pracy czy po prostu trochę się rozluźnić. Oczywiście idealnie byłoby, gdyby zagłówek posiadał regulację wysokości. Jeżeli jej nie ma – zawsze warto sprawdzić, czy znajduje się on na odpowiedniej dla danej osoby wysokości.

Na samym końcu tej części nie można zapomnieć o podłokietnikach. Muszą one być obecne w każdym fotelu biurowym, który rozważam, ponieważ mają gigantyczny wpływ na komfort naszej pracy. Jeżeli będą regulowane, tym lepiej dla nas – zdajemy sobie jednak sprawę, że to opcja, która najczęściej dostępna jest w droższych opcjach. Pamiętajcie, jeżeli jest taka opcja, warto postawić na podłokietniki skórzane lub inne, wygodne rozwiązanie.

Wysokość fotela i regulacje

Nie możemy zapomnieć o tym, że fotel musi mieć odpowiednią wysokość. Odpowiednia, czyli taką, przy której osoba, która w nim siedzi, ma całą powierzchnię stóp opartą na podłożu,a jej nogi zginają się w kolanach pod kątem 90 stopni.

Już wcześniej wspominaliśmy o siedzisku, warto dodać jednak kilka opcji, na które możemy się w jego przypadku zdecydować. Cześć z foteli biurowych posiada opcję na regulację głębokości siedziska – jeżeli budżet nas nie ogranicza, warto na taką opcję postawić.

Skupiając się jeszcze na oparciu, warto postawić na modele, które oferują regulację kąta nachylenia oparcia. Wielu pracowników doceni tzw. tryb bujania. Jest ona bardzo wygodny i pozwala regularnie zmieniać pozycję pracy (co jest zalecane przez wielu lekarzy). Dodatkowo, warto, aby istniała wygodna opcja blokady oparcie przy konkretnym pochyleniu. W tym wypadku warto zwrócić uwagę na mechanizm, jego jakość oraz długość gwarancji – w fotelach budżetowych po kilku latach mogą pojawiać się problemy w jego funkcjonowaniu.

Jakość i materiały

Jeżeli decydujemy się zakup fotela na lata, koniecznie skupmy się również na jakości wykonania naszego fotela. W wielu przypadkach skóra naturalna jest najlepszą opcją, na jaką możemy się zdecydować. Pamiętajmy jednak, że jest to zazwyczaj opcja droższa, do tego o samą skórę trzeba dbać, m.in. odpowiednio ją nawilżając. W przeciwnym wypadku będzie się ona bardzo szybko niszczyć.

Jeżeli natomiast skóra naturalna nie jest dla nas, warto postawić na membranę czy siateczkę z tworzywa sztucznego.

Membrany czy siateczki to znakomite rozwiązanie, jeżeli nie możemy zdecydować się na fotel ze skóry naturalnej. Są naprawdę wytrzymałe, dodatkowo zapewniają znakomitą wentylację pleców każdego, kto będzie pracował w takim fotelu. W przypadkach skóry ekologicznej zdarzają się przypadki, że potęgują one pocenie się, zwłaszcza okolic pleców, u osób pracujących w takich fotelach” podkreśla pracownik sklepu www.E-krzeslo.com.pl, który od lat wyposaża zarówno firmy, jak i klientów indywidualnych, w fotele biurowe.

Na koniec dobra rada dla wszystkich kupujących – często nie warto sugerować się wyglądem danego fotela. Nawet jeżeli wygląda on spektakularnie, wcale nie znaczy to, że jest ergonomiczny czy nawet po prostu wygodny. Warto sprawdzać konkretne parametry i podejmować przemyślane decyzje. Dzięki temu na pewno uda nam się kupić fotel, który nie tylko będzie ergonomiczny, ale będzie nam również służył przez naprawdę długie lata.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here