Jak wybrać wykładziny dywanowe?

0
773

Wykładzina to opcja dla dywanu, na jaką przeważnie decydują się ci, jacy niezwykle lubią miękkie nawierzchnie pod stopami czy ci, jacy pragną ukryć np. stare, mało atrakcyjne panele. Odpowiednio dopasowana wykładzina może ożywić wnętrze, lecz owa źle dopasowana, efektywnie je zdeformuje. Dzięki niej można całkowicie zmienić oblicze pokoju bez robienia jakiegokolwiek remontu. O czym pamiętać, wybierając wykładzinę dywanową?

Typy włókien

Jakość, którą wyróżniają się wykładziny dywanowe, charakteryzuje się wagą oraz gęstością podszycia. Im jest ono cięższe oraz gęściej plecione, tymże bardziej miękka oraz droga jest wykładzina. Natomiast jej wartości zależą także od typu włókna, z którego została wykonana. Przeważnie wykorzystuje się włókien sztucznych. Polipropylenowe wykładziny są niezwykle wytrzymałe na wycieranie oraz nie brudzą się łatwo. Takie wykładziny odpowiednio sprawdzają się w przedpokojach oraz na schodach. Poliamidowe wykładziny są mniej odporne, lecz dostępne w zdecydowanie szerszej gamie odcieni oraz kształtów.

Sposób produkcji oraz typ splotu

Wykładziny dywanowe możemy również podzielić ze względu na technologię produkcji. Na owej bazie wyróżniamy wykładziny plecione, tuftowane, igłowane oraz flokowane. Wykładziny plecione powstają przeważnie z owczej wełny z nutą włókien sztucznych. Są one tkane na krosnach z wykorzystaniem bawełnianej osnowy. Zdecydowanie popularniejsze od nich są wykładziny tuftowane, jakich włókna są wszywane wprost w osnowę. Jeżeli natomiast chodzi o wykładziny igłowane, to do ich produkcji wykorzystuje się igieł bez uszek, jakie poruszając się w górę oraz w dół plątają tworzywo w taki sposób, iż się ono nie pruje.

Materiał wykładziny dywanowej

Naturalne typy są dosyć drogie. Mogą być wykonane z owczej czy koziej wełny. Jednak syntetyczne wykładziny dywanowe, to przeważnie poliamid, poliester czy akryl. Odpowiednio sprawdzi się również nylon, jaki jest wytrzymały na bakterie oraz mole. Prawie się nie gniecie i jest wydajny w użytku, ponieważ niemal się nie ściera. Z zasady włókna syntetyczne dobieramy do wnętrz praktycznych, gdzie podłoże jest niejednokrotnie deptane poprzez obuwie. Jednak do wnętrz oraz domów proponuje się dobrać wykładziny wełniane. Są miękkie oraz nie przyciągają zbytnio kurzu.

Zalety wykładzin dywanowych

Wykładziny dywanowe są sprężyste, niejednokrotnie dosyć grube, dobrze amortyzują hałasy, szczególnie wykładziny włochate, o piankowym tworzywie, jakie ma wysoki wskaźnik absorbowania dźwięków. Są zabezpieczane antystatycznie, zatem nie powinny przyciągać kurzu ani się elektryzować. Większość, szczególnie wykładziny z podkładem z juty, można wykorzystywać na ogrzewaniu podłogowym. To odpowiednie wyjście na podłogi niemal w całym domu. Mogą się na nich bawić dzieci, ponieważ odpowiednio tłumią upadki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here