Kiedy najlepiej kupić działkę budowlaną?

By budowa wymarzonego domu przebiegała sprawnie i nie przysparzała Ci problemów, warto odpowiednio przygotować się do zakupu własnej działki budowlanej. Większość inwestorów rozpoczyna poszukiwania w marcu, wraz ze startem sezonu. W tym czasie działki są najczęściej wystawiane na sprzedaż w portalach ogłoszeniowych i aukcyjnych. Ale czy wiosna to na pewno najlepszy moment na zakup działki?

Kiedy porównamy ceny działek budowlanych poza najgorętszym sezonem, okazuje się, że w niektórych lokalizacjach cena za metr kwadratowy może być niższa nawet o 20% niż w sezonie. Szczególnie korzystny finansowo jest zakup pod koniec roku lub na jego początku – tj. późną jesienią lub zimą. Z tego artykułu dowiesz się, dlaczego najlepiej kupić grunt właśnie wtedy.

Działki na sprzedaż – najpierw zdobądź projekt domu

Najlepiej, gdy posiadasz gotowy projekt domu zanim zaczniesz poszukiwania działki. W projekcie będą bowiem zawarte wszystkie niezbędne do budowy informacje i parametry, takie jak np. minimalny wymiar działki budowlanej.

Czytaj też: Wybierz funkcjonalny projekt domu piętrowego – zobacz, na co zwrócić uwagę

Z projektem domu możesz rozpocząć poszukiwania bez ryzyka późniejszych zmian w projekcie lub dopasowywania domu do nietypowych rozmiarów czy kształtów działki. Najkorzystniejsze są działki w kształcie prostokąta lub kwadratu, nieco bardziej problematyczne są te w kształcie trapezu lub trójkąta. Jeżeli interesująca Cię parcela jest wyjątkowo tania, warto upewnić się, że wybrany projekt będzie na niej możliwy do zrealizowania.

Działka budowlana będzie tańsza zimą

Projekty domu na wizualizacjach nie bez powodu są przedstawiane w wiosennej scenerii. Późną jesienią i zimą, gdy okoliczności przyrody nie są tak sprzyjające, ceny działek spadają. Ceny za parcele budowlane w grudniu 2018 roku były w niektórych województwach nawet o kilkanaście procent niższe niż w marcu, na początku sezonu. Wystarczy porównać ceny uśrednione dla wybranych lokalizacji:

  • województwo mazowieckie: 197 zł za m2 w marcu, 189 zł za m2 w grudniu,
  • województwo pomorskie: 175 zł za m2 w marcu, 158 zł za m2 w grudniu,
  • województwo świętokrzyskie: 107 zł za m2 w marcu, 94 zł za m2 w grudniu.

Dodatkowo jesienią i zimą, w związku z niższym popytem, właściciele gruntów chętniej negocjują ceny.

Czytaj też: Na co zwrócić uwagę, jeśli chcesz wybudować dom poza miastem?

Budowa domu – na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie działki?

Architekci z pracowni projektowej Dobre Domy doradzają, aby poza lokalizacją i ceną, przyjrzeć się działce bliżej. Co jeszcze warto wziąć pod uwagę, gdy kupujemy działkę budowlaną?

  • Dojazd do lokalizacji – sprawdź, czy będzie dla Ciebie komfortowy nie tylko dojazd autem, ale też komunikacją publiczną.
  • Przyłącza – projekty domów przewidują, jakich przyłączy będziemy potrzebować, ale może się okazać, że czasem taniej będzie kupić teoretycznie droższą działkę uzbrojoną niż doprowadzać gaz, kanalizację i prąd do parceli pozbawionej przyłączy gazowych, kanalizacyjnych, ciepłowniczych, elektroenergetycznych czy telekomunikacyjnych.
  • Plan zagospodarowania przestrzennego – możesz go sprawdzić w miejscowym urzędzie miasta lub gminy. Jeżeli cena działki jest podejrzanie niska lub wysoka w stosunku do innych znajdujących się w okolicy, może się okazać, że w pobliżu planowana jest duża inwestycja – np. droga szybkiego ruchu, oczyszczalnia ścieków lub inny obiekt użyteczności publicznej.

Bogatszy o wiedzę na temat cen działek oraz tego, co na nie wpływa, możesz spokojnie rozpocząć poszukiwania działki budowlanej. Wymarzone projekty domów znajdziesz na dobredomy.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here