Konserwacja bram garażowych zimą

W okresie mrozów i dużej ilości wilgoci, powinniśmy bardziej zadbać o niektóre elementy domu, jak na przykład bramy garażowe. Ich dokładne przygotowanie na nadejście zimy, a także odpowiednie konserwowanie powinno sprawić, że cały jej mechanizm i drzwi garażowe zostaną właściwie zabezpieczone. Warto pomyśleć o tym już wcześniej i nigdy nie jest za późno, aby zmienić swoje dotychczasowe nawyki i zapobiec ewentualnym problemom w przyszłości.

Regularne odśnieżanie to podstawa

Może się to wydawać banalnie proste, ale nie dla każdego jest tak oczywiste i co więcej, nie każdy zdaje sobie sprawę ze skutków jakie mogą mieć miejsce po zaniedbaniu odśnieżania podjazdu czy samego samochodu. Po pierwsze, przygotowanie dróżki przed garażem pozwoli na zmniejszenie ilości śniegu, jaki dostanie się do wnętrza po przejechaniu paru metrów. W ten sposób możesz uniknąć przede wszystkim nadmiernej wilgoci w swoim garażu, a co za tym idzie również ewentualnej rdzy na karoserii auta. Należy pamiętać, że głównie wilgoć stanowi czynnik determinujący powstawanie korozji na pojazdach, a przecież nikt nie chciałby wiosną wyjechać z garażu zardzewiałym i brzydko wyglądającym samochodem.

Po drugie, odśnieżanie samego pojazdu może przynieść równie dobre rezultaty, gdyż rozprzestrzenianie się wilgoci w tym przypadku wygląda dokładnie tak samo. Bardzo istotne jest zwłaszcza usunięcie śniegu z okolic otwierania się drzwi garażowych, co nie tylko ułatwi ich przesuwanie, ale również wpłynie na ich późniejszą kondycję. Po kilku latach użytkowania brama garażowa może stać się zardzewiała, zniszczona i zawilgocona, a właśnie regularne odśnieżanie i osuszanie pomoże w utrzymaniu jej w dobrym stanie.

Co należy zrobić przed pierwszym śniegiem?

Przede wszystkim zaleca się sprawdzenie uszczelek oraz ich konserwowanie, dzięki czemu w czasie mrozów i wilgoci nie zawiodą ani podczas otwierania ani zamykania bramy garażowej. Uszczelki najczęściej wykonane są z materiałów gumowych, a te z kolei bardzo źle znoszą niskie temperatury i dużą ilość śniegu, wody. Aby zapobiec ich kruszeniu i uszkodzeniu, należy dokładnie je nasmarować specjalnymi preparatami silikonowymi, które nadają im większej elastyczności. Od czasu do czasu należy jednak wymienić uszczelki na nowe, ponieważ zwyczajnie po pewnym okresie tracą swoje właściwości i nie są użytkowane prawidłowo.

Kolejnym elementem, o który koniecznie musisz zadbać są fragmenty mechanicznie w bramie garażowej, które również powinny być regularnie i dokładnie smarowane odpowiednim preparatem. Mowa między innymi o: łożyskach, sprężynach, prowadnicach, zawiasach czy łożyskach rolet. Wszystko zależy jednak od rodzaju bramy garażowej, którą posiadasz. Jeśli jeszcze nie jesteś zdecydowany lub zadowolony ze swojej obecnej bramy od garażu, możesz śmiało zgłosić się do specjalistów Bianex Wrocław, którzy doradzą i zamontują wybraną przez Ciebie konstrukcję.

Pamiętaj o przeglądzie

Podobnie jak w przypadku samochodów osobowych i nie tylko, tutaj również trzeba pamiętać o systematycznym przeprowadzaniu przeglądu technicznego. Bramy garażowe, a szczególnie te wyposażone w specjalny system elektroniczny powinny być sprawdzane i kontrolowane przed nadejściem zimy, abyś miał pewność, że wszystko zadziała prawidłowo nawet przy największych mrozach. W tym celu należy skontaktować się z doświadczonymi i polecanymi specjalistami od montażu i konserwacji bram garażowych – uchylnych, rozwieranych czy roletowych.

Podczas przeglądu może zdarzyć się sytuacja, kiedy serwisowanie drzwi lub mechanizmu bramy garażowej będzie koniecznie. Niestety trzeba się z tym liczyć, gdyż jest to element często używany i również może ulegać różnym awariom czysto mechanicznym albo usterkom elektronicznym. Na wszystko znajdzie się rozwiązanie i na pewno nie warto czekać do ostatniej chwili i pierwszy śnieg, ponieważ może to tylko doprowadzić do pogorszenia się stanu bramy garażowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here