Reduktory ciśnienia w układach hydraulicznych i pneumatycznych

0
1453

Do regulacji ciśnienia wyjściowego w instalacjach hydraulicznych i pneumatycznych wykorzystywane są specjalne zawory sterujące. Za ich pomocą można utrzymać stałą i określoną wartość ciśnienia wyjściowego. Stosowane są one w sytuacji, kiedy ciśnienie wejściowe jest dużo większe niż potrzebne lub jest na tyle wysokie, że mogłoby zagrażać całej instalacji.

Jak działają reduktory ciśnienia?

Grupę zaworów sterujących ciśnieniem określa się jako reduktory ciśnienia. Stosuje się je zarówno w instalacjach wodnych, jak i gazowych. Jednym z najpopularniejszych reduktorów ciśnienia, znanym niektórym z życia codziennego, są te, które podłączamy do butli gazowej. Redukcje w butlach gazowych stosowane są również w przemyśle – zwłaszcza w spawalnictwie. Tego typu urządzenia, zarówno dedykowane do cieczy, jak i do gazu, pozwalają na stosunkowo prostą regulację ciśnienia wyjściowego. Służy do tego najczęściej śruba lub specjalne pokrętło.

Reduktor ciśnienia oddziela część instalacji bazowej od instalacji sieciowej, przez które medium robocze jest transportowane lub ze źródła (butla), w którym było przechowywane – w obu przypadkach mamy do czynienia zazwyczaj z bardzo wysokim ciśnieniem. Za sprawą redukcji ciśnienie zostaje obniżone do wymaganego, czyli bezpiecznego dla danej instalacji poziomu, który umożliwia jej wydajne, ale równocześnie w pełni bezpieczne działanie.

Zbyt duże ciśnienie mogłoby doprowadzić do zniszczenia instalacji lub jej poszczególnych podzespołów. Kontrola ciśnienia pozwala zmniejszyć zużycie instalacji, a tym samym obniżyć koszty jej eksploatacji. Reduktory ciśnienia używane do sprężonego powietrza, gazów i cieczy używane są również w układach hydraulicznych lub pneumatycznych maszyn oraz urządzeń przemysłowych.

Akcesoria dodatkowe do reduktorów ciśnienia

Nowoczesne instalacje, które wymagają pełnej kontroli nad parametrami i pracą czynników roboczych, wyposażone są w reduktory ciśnienia zawierające szereg dodatkowych akcesoriów. Należą do nich takie elementy jak filtry, które chronią instalację i sam reduktor przed zanieczyszczeniami oraz manometry (przyrządy do pomiaru ciśnienia) umożliwiające śledzenie wysokości ciśnienia przepływającej cieczy lub gazu.

W ofercie producentów reduktorów dostępne są zarówno reduktory o budowie zintegrowanej, które posiadają już wbudowane filtry i manometry, jak i reduktory, do których można przyłączać wybrane elementy – w zależności od tego, jakie jest zapotrzebowanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here