Skuteczne i eleganckie ogrzewanie mieszkania

0
1497

Jak zatrzymać ciepło w domu? – to pytanie spędza sen z powiek niejednemu Polakowi. Żyjemy w kraju, w którym warto dobrze zabezpieczyć się na zimę. Jednym ze sposobów jest zaopatrzenie się w grzejniki pokojowe, grzejniki łazienkowe czy też grzejniki kanałowe.

Sposoby na skuteczne ogrzewanie

Grzejniki pokojowe skutecznie przewodzą ciepło. Są lekkie, wytrzymałe i łatwe w montażu. Grzejniki dobrych firm są także przyjazne dla środowiska. Są również estetyczne, szczególnie chromowane grzejniki łazienkowe ze stali nierdzewnej, świetnie komponujące się zarówno z nowoczesnymi łazienkami, jak i łazienkami klasycznymi. Dzięki bogatej palecie wzorów zaspokoją gust każdego klienta.

Z kolei jeśli potrzebujecie dyskrecji, zamontujcie w kanale podłogowym grzejniki kanałowe. Zapewni to Wam więcej miejsca w domu. Taki grzejnik jest na tyle dyskretny, że jedynym widocznym elementem jest subtelna kratka wykonana z drewna, aluminium lub stali nierdzewnej. Grzejnik kanałowy nie tylko świetnie ogrzewa dom czy chroni przed napływem zimnego powietrza z balkonu, tarasu i werandy, ale również jest dobrym uzupełnieniem ogrzewania podłogowego.

Jak zatrzymać ciepło w domu?

Co jeszcze możecie zrobić, aby nie stracić ciepła? Aby nie zepsuć efektu ogrzewania mieszkania przez nowoczesne grzejniki?

Zatrzymać ciepło domowymi sposobami można w następujący sposób:

 • uszczelniając okna i drzwi wejściowe

 • nie zasłaniając grzejników zasłonami i meblami

 • utrzymując w mieszkaniu optymalną temperaturę, czyli ok. 21 st. C.

 • zakładając ekrany zagrzejnikowe ze styropianu i srebrnej folii

 • wietrząc mieszkanie krótko ale intensywnie

 • montując półki nad grzejnikami, aby ciepłe powietrze nie oziębiało się unosząc do góry

 • wymieniając okna na szczelniejsze

 • zasłaniając okna roletami lub grubymi firanami albo zasłonami podczas bardzo chłodnych nocy

 • ocieplając szyby arkuszami gładkiej, przezroczystej folii – naciągając folię na okno i naprężając ją, stosując ciepłe powietrze z suszarki do włosów

Jak zabezpieczyć dom i przygotować się na zimę?

Zastanawiacie się pewnie nad tym, co jeszcze możecie zrobić, aby przygotować się na mroźną porę roku. A oto 15 kroków, które powinniście uczynić:

 1. Uszczelnijcie okna, aby zabezpieczyć dom przed utratą ciepła.

 2. Umyjcie w oknach uszczelki, zabezpieczając się środkiem konserwującym przed zamarzaniem i pękaniem. Możecie użyć środka do konserwacji uszczelek samochodowych.

 3. Przed uruchomieniem ogrzewania wyczyśćcie komin, wcześniej jednak sprawdzając, czy jakiś ptak nie stworzył sobie w kominie gniazda. Czyszczenie komina najlepiej zlećcie kominiarzowi, który wyczyści i sprawdzi przewody kominowe, a także sprawdzi stan instalacji wentylacji i wskaże ewentualne miejsca naprawy.

 4. Skontrolujcie kratkę z rury doprowadzającej powietrze do kominka lub kotłowni. Na kratce może zawieruszyć się pajęczyna albo kurz lub śmieci.

 5. Jeśli macie mechaniczną wentylację, wyczyśćcie kratkę w czerpni i wymieńcie filtry na nowe. Zabieg ten poprawi wentylację w domu.

 6. Przygotujcie wcześniej zapas opału. Krótko przed zimą dostawa opału może być utrudniona.

 7. Udrożnijcie i sprawdźcie rury w instalacji kanalizacyjnej i deszczowej, ponieważ nawet niewielka ilość liści może w połączeniu z mrozem spowodować brak odpływu ścieków do kanalizacji.

 8. Wyczyśćcie rynny – w ciągu całego roku gromadzą się w nich liście i śmieci.

 9. Skontrolujcie pokrycie dachowe i naprawcie uszkodzenia – pamiętajcie, że szczelny dach to podstawa dobrze zabezpieczonego na zimę domu.

 10. Odłączcie od instalacji wszystkie zewnętrzne ujęcia wody, a także schowajcie węże ogrodowe przed mrozem i śniegiem.

 11. Sprawdźcie uszczelki wokół komina, okien i przewodów wentylacyjnych, ponieważ w przypadku mrozu woda może dostać się do domu.

 12. Naprawcie chodniki, uszkodzenia elewacji i izolacji wokół domu, ponieważ mróz może dokonać zniszczeń mogących wiosną przerodzić się w konieczność remontu generalnego.

 13. Naprawcie nieszczelności wokół bram garażowych, drzwi i pod dachem, ponieważ przez takie drobne otwory mogą przedostać się niechciane gryzonie oraz insekty.

 14. Odsuńcie meble od kaloryferów i zamontujcie nad nimi specjalne ekrany odbijające ciepło od ściany.

 15. Wymieńcie zasłony oraz firany na krótsze, aby nie zasłaniały kaloryferów i nie hamowały rozprzestrzeniania się ciepła.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here