akwarium

Ten typ filtrów cieszy się niemałym zainteresowaniem wśród fanów domowych akwariów. Dla wielu z nich największą zaletą jest to, że montuje się je na zewnątrz, co pozwala zaoszczędzić nieco miejsca wewnątrz zbiornika. Jesteś początkującym akwarystą i chcesz poszerzyć swoją wiedzę o sprzęcie do akwarium? Sprawdź najważniejsze informacje na temat filtrów zewnętrznych.

Rodzaje filtrów zewnętrznych

W sklepach z wyposażeniem do akwarium można spotkać dwa podstawowe rodzaje filtrów zewnętrznych – przelewowe i kubełkowe. Pierwszy typ świetnie sprawdzi się przede wszystkim w średniej wielkości zbiornikach. Filtr przelewowy montuje się  na ścianie akwarium, dlatego należy liczyć się z koniecznością dokonania przeróbek w pokrywie. Sporą zaletą takiego sprzętu jest również jego stosunkowo niska cena.

Z kolei filtry kubełkowe są uważane za jedno z najbardziej innowacyjnych rozwiązań. Takie urządzenie składa się z pojemnika i wężyków umieszczanych z dwóch stron akwarium. Woda dociera do pojemnika przez wąż wlotowy, a po przefiltrowaniu jest wpompowywana z powrotem do zbiornika przez wąż wylotowy. Wydajne filtry zewnętrzne kubełkowe sprawdzą się najlepiej w akwariach o dużej pojemności.

Wydajność filtrów zewnętrznych

To właśnie ta cecha jest jedną z największych zalet filtrów montowanych na zewnątrz akwarium. Dotyczy to zwłaszcza modeli kubełkowych, które w przypadku najlepszych produktów są w stanie przefiltrować nawet do 2000 litrów wody na godzinę. Mogą zatem być idealnym rozwiązaniem dla właścicieli zbiorników o imponującej pojemności nawet 700 litrów. Wydajność jest także mocną stroną filtrów kaskadowych, wśród których można znaleźć modele dla akwariów 300-litrowych.

Podczas zakupów niekoniecznie jednak trzeba wybierać sprzęt o największej wydajności. Zasadniczo filtr powinien być dopasowany do pojemności akwarium. W sklepie internetowym Aquael w opisie każdego produktu podane są szczegółowe dane dotyczące m.in. przedziałów wydajności  filtra i sugerowanej pojemności zbiornika. W ten sposób można bez problemu znaleźć model, który zapewni optymalne warunki w akwarium.

Filtracja wody w akwarium

Dość istotną kwestią dla wielu właścicieli zbiorników z rybami może być również dostępność różnych rodzajów filtracji. Zdecydowanie warto zwrócić uwagę na to, jakie wkłady można umieścić w wybranym modelu. Wiele filtrów kubełkowych i kaskadowych umożliwia przeprowadzenie zarówno filtracji mechanicznej, jak i biologicznej i chemicznej. W ten sposób można nie tylko uzyskać przejrzystą wodę, ale także oczyścić ją ze szkodliwych substancji lub usunąć zabarwienie.

Warto wiedzieć, że najważniejsza w tym przypadku jest filtracja biologiczna. To właśnie dzięki niej możliwe jest zapewnienie rybom i roślinom odpowiednich parametrów wody. Dość istotna jest także filtracja mechaniczna, dzięki której ze zbiornika są usuwane różnego rodzaju zanieczyszczenia. Z kolei filtracja chemiczna może pomóc w oczyszczeniu wody np. z metali ciężkich.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here