Grzałki elektryczne do grzejników łazienkowych

0
2012

We współczesnych mieszkaniach najbardziej popularnym rozwiązaniem dostarczającym ciepło jest centralne ogrzewanie. Jednym z jego najbardziej istotnych elementów jest grzejnik w łazience. Współczesne grzejniki łazienkowe to nie tylko urządzenia, których zadaniem jest ogrzanie pomieszczenia, ale również pełnią funkcję dekoracyjną oraz nierzadko służą jako podręczne suszarki na pranie, czy mokre ręczniki.

Skąd się wzięły grzałki do grzejników łazienkowych?

Pomysł na zastosowanie osobnej grzałki elektrycznej do stosowania w grzejnikach łazienkowych pojawił się już kilkadziesiąt lat temu i wynika z czysto praktycznych potrzeb. W domach ogrzewanych centralnie najczęściej nie używa się go poza sezonem grzewczym (oprócz sytuacji, kiedy centralne ogrzewanie służy również do ogrzewania wody). W związku jednak z wieloma zastosowaniami kaloryfera w łazience pojawia się konieczność używania go również poza sezonem. Idealnym rozwiązaniem wydaje się więc osobne urządzenie, które umożliwia uruchomienie tylko tego jednego kaloryfera. Tutaj pojawiają się właśnie grzałki elektryczne zaprojektowane specjalnie do kaloryferów łazienkowych.

Zastosowanie grzałek do kaloryferów i zasady montażu

Akcesoria do grzejników – w tym również grzałki elektryczne – powinny być przede wszystkim dostosowane do ich mocy grzejnej. Wynika to zarówno z bezpieczeństwa, jak i dbałości o trwałość urządzenia i zużycie energii elektrycznej. W przypadku gdy do grzejnika dobrana jest grzałka zbyt mocna, może to stanowić zagrożenie pożarowe, a w dłuższej perspektywie wpływa negatywnie na trwałość i grzejnika, i urządzenia. W przypadku z kolei gdy użyta w kaloryferze grzałka jest zbyt mała, jak na jego pojemność – pobór energii elektrycznej jest nieadekwatny do osiąganych rezultatów, a kaloryfer nie spełnia swojej funkcji w stopniu wystarczającym.

Zasada działania

Zasada działania grzałki w grzejniku łazienkowym jest bardzo prosta i polega na wymianie energii cieplnej pomiędzy elementem grzewczym znajdującym się wewnątrz kaloryfera i znajdującą się w nim wodą. Grzałka składa się z trzech zasadniczych części. Są to: element grzewczy który instalowany jest wewnątrz kaloryfera, głowica termostatyczna i kabel zasilający. Elementy grzewcze w najpopularniejszych grzałkach zazwyczaj mają konstrukcję rurkową. Jest to prosta konstrukcja, której praca sterowana jest przez odpowiednio zaprogramowaną głowicę. Głowice mogą mieć możliwość wyłącznie regulacji temperatury wody w kaloryferze, albo działać jak w pełni zautomatyzowany termostat regulujący temperaturę powietrza w pomieszczeniu.

Dobór

Bardzo istotną kwestią jest właściwy – poprawny montaż grzałki w kaloryferze. Istnieje tutaj kilka możliwych wariantów, aczkolwiek wymienić można również podstawowe zasady wspólne dla każdego rodzaju grzałki i kaloryfera. Pierwszą zasadą jest ustawienie elementu grzejnego prostopadle do rurek grzewczych. Kolejną jest montaż głowicy poniżej elementu grzewczego. W przypadku nieprzestrzegania tych zasad może dochodzić do niewłaściwego rozchodzenia się ciepła w kaloryferze, co z kolei prowadzi do szybszego zużywania się jego powłok.

Design

Kwestią nie bez znaczenia jest wygląd samej grzałki – a w zasadzie jej głowicy (element grzewczy ukryty jest wewnątrz kaloryfera). Współcześnie prawie każdy producent grzejników, które umożliwiają podłączenie grzałki oferuje urządzenia dostosowane do designu kaloryfera. Dzięki temu kaloryfer nie traci na swoich dekoracyjnych walorach. Ciekawym i bardzo praktycznym rozwiązaniem są grzałki z odłączaną głowicą, których element grzewczy zamontowany jest w obudowie kaloryfera na stałe, co sprawia, że montaż jest bardzo łatwy. Bardzo estetycznie wykonane grzałki posiada w swojej ofercie polskie przedsiębiorstwo Radox Radiators.

Zalety stosowania grzałek elektrycznych

W dzisiejszych czasach zachodzi wiele zmian klimatycznych, które powodują, że nie zawsze możliwe jest przewidywanie temperatur w danym sezonie. Jeżeli więc, nawet latem robi się zbyt zimno jak na łazienkę, można przy pomocy tych prostych urządzeń uzyskać bardziej przyjemną temperaturę, która pozwala na spędzenie czasu w łazience w komfortowych warunkach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here