Odkurzacz przemysłowy – jakie są jego najważniejsze parametry techniczne?

0
168

Dobry odkurzacz przemysłowy to jedno z bardziej podstawowych elementów wyposażenia każdego majsterkowicza. Sprzęt ten dzięki swojej przemyślanej konstrukcji umożliwi szybkie posprzątanie nawet po największym remoncie. Jego wydajny silnik w połączeniu ze specjalnie zaprojektowaną turbiną oraz systemem filtracyjnym pozwala na sprawną filtrację wszelkich zanieczyszczeń. Jednak przemysłówki mogą się od siebie bardzo różnić. Jak zatem wybrać dobry odkurzacz przemysłowy?

Moc znamionowa silnika

Podobnie jak w przypadku innych elektronarzędzi, moc znamionowa silnika jest jednym z najważniejszych parametrów technicznych każdego odkurzacza. Do jej wyrażania najczęściej stosuje się waty (oznaczone symbolem W), które reprezentują ilość energii elektrycznej przekształcanej w pracę mechaniczną silnika. Jak interpretować ten parametr? Im większa jest moc znamionowa, tym potężniejszy jest dany odkurzacz i tym łatwiej będzie on zbierać wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia. Oczywiście jest to bardzo duże uproszczenie pomijające straty energetyczne, jednak parametr ten może być jednym z pierwszych kryteriów podczas wyboru nowego sprzętu.

Warto jednak pamiętać, że w urządzeniach importowanych z krajów azjatyckich moc często jest zawyżana. Dlatego też profesjonalne firmy zajmujące się produkcją elektronarzędzi, takie jak japońska Makita, podają w swoich odkurzaczach również kolejny parametr, jakim jest siła ssania.

Siła ssania (moc podciśnienia)

Siła ssania, zwana również mocą podciśnienia, to jeden z najbardziej obiektywnych parametrów technicznych dla odkurzaczy przemysłowych. Na ogół jest ona wyrażana w jednostkach oznaczanych jako „mbar”, czyli mówiąc językiem fizycznym, milibar. Jak zatem interpretować siłę ssania? Łatwo to wytłumaczyć na przykładzie odkurzacza Makita VC3011L. Jego silnik o mocy znamionowej 1000 watów generuje podciśnienie odpowiadające 210 mbar. Innymi słowy, jest to 0,21 bar, czyli sprzęt może wciągać brudne powietrze z maksymalną energią odpowiadającą 1/5 atmosfery. To znacznie więcej od przeciętnych odkurzaczy domowych, dzięki czemu odkurzacz Makita VC3011L w praktyce w zupełności wystarczy do usuwania nie tylko drobnego kurzu budowlanego, lecz także cząstek gruzu oraz trocin.

Maksymalny przepływ powietrza

Kolejnym parametrem technicznym, na który warto zwrócić uwagę, jest maksymalny przepływ powietrza. Jest on mierzony w metrach sześciennych na minutę (m3/min) lub litrach na sekundę (l/s) i określa on, jaka ilość powietrza jest w stanie przepłynąć przez odkurzacz w ciągu jednej minuty. Wyższy przepływ powietrza oznacza, że odkurzacz efektywniej zbiera zanieczyszczenia, zwłaszcza te lekkie czy unoszące się w powietrzu. Odkurzacze z wysokim przepływem powietrza świetnie sprawdzą się podczas odpylania urobku powstającego podczas pracy z takimi elektronarzędziami jak żyrafy do gipsu, szlifierki mimośrodowe czy pilarki tarczowe.

Pojemność zbiornika na odpady

Tego parametru nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć. Określa on pojemność zbiornika na odpady, a co za tym idzie, bezpośrednio wpływa na to, jak często trzeba opróżniać dane urządzenie. Pojemność zbiornika jest mierzona w litrach (l) i warto dostosować ją do rodzaju prac, jakie mają być wykonywane odkurzaczem. Makita ma w swojej ofercie urządzenia o pojemności zbiornika od 7,5 do nawet 34 litrów, dzięki czemu urządzenia te pozwolą zrealizować praktycznie każde zadanie. Należy jednak pamiętać, że im większa będzie pojemność zbiornika, tym większy będzie sam odkurzacz. Może mieć to szczególne znacznie dla osób, które planują używać go na wyjazdach – głównie ekip remontowych oraz firm zajmujących się praniem dywanów i tapicerek.


Odkurzacz przemysłowy Makita VC2211MX1, źródło: https://domitech.pl/product-pol-4738-Odkurzacz-przemyslowy-Makita-VC2211MX1.html

Dlatego też jednym z bardziej optymalnych rozmiarów są modele wyposażone w 25 litrowy zbiornik, takie jak popularna Makita VC2512L.

Klasa zastosowanego systemu filtracyjnego

System filtracyjny to kluczowy element odkurzacza przemysłowego, wpływający na jakość powietrza wydmuchiwanego z wydechu urządzenia. Jego zadaniem jest wychwycenie wszelkich drobinek kurzu oraz innych potencjalnie niebezpiecznych substancji, które nie zostały odseparowane w zbiorniku na odpady.

Dobrej klasy sprzęty, takie jak odkurzacze Makita, są fabrycznie wyposażane w rozbudowane filtry, które są w stanie wyłapywać nawet najmniejsze cząsteczki. Są one klasyfikowane zgodnie z normą EN 60335-2-69, według której określa się trzy stopnie filtracji:

  • klasę L – systemy filtrujące pochłaniają przynajmniej 99% cząsteczek pyłków;
  • klasę M – systemy filtrujące pochłaniają przynajmniej 99,9% cząsteczek pyłków;
  • klasę H – systemy filtrujące pochłaniają przynajmniej 99,995% szczególnie drobnych cząsteczek pyłków;

Do większości zastosowań domowych w zupełności wystarczy klasa filtracji „L”. Jeśli jednak sprzęt ma być wykorzystywany do prac z niebezpiecznymi materiałami lub patogenami pokroju grzybów czy pleśni, to warto dopłacić, zainwestować w swoje zdrowie i kupić odkurzacz Makita oznaczony symbolem „H”.

Mechanizm czyszczenia systemu filtracyjnego

Nawet najlepsze sprzęty prędzej czy później zapchają swój filtr. Wynika to z samej ilości drobnych cząsteczek, które należy przefiltrować w ciągu jednej minuty pracy. Dlatego też profesjonalne odkurzacze Makita mogą być wyposażane w funkcję automatycznego otrzepywania filtra. W dużym uproszczeniu polega ona na delikatnym potrząsaniu systemem filtrującym i wprawianiu go w drobne wibracje. Odkurzacz Makita wykonuje tę czynność samodzielnie, dzięki czemu nie trzeba przerywać pracy.

Komu przyda się sprzęt z samoczyszczącym się filtrem? Przede wszystkim osobom zainteresowanym pracą ze szlifierkami do gipsu. Próba odpylania takiego kurzu doprowadziłaby do jego całkowitego zapchnięcia już po kilku minutach. Z kolei odkurzacz Makita z funkcją otrzepywania filtra może pracować z „żyrafami” przez wiele godzin z rzędu, bez ryzyka zatkania się systemu filtrującego lub zatarcia silnika elektrycznego spowodowanego dostaniem się drobinek kurzu do jego wnętrza.

Dodatkowo funkcje

Przemysłowe odkurzacze Makita to nie tylko wysoka siła ssania i dokładne systemy filtracyjne. To także rozbudowane funkcje dodatkowe, które znacząco ułatwiają pracę. Pierwszą z nich są zintegrowane gniazdka elektryczne, które są wyprowadzone na obudowie przemysłówki. Dzięki temu do odkurzacza Makita można podłączyć inne elektronarzędzia, traktując go jako specyficzny przedłużacz.

Gniazda elektryczne zazwyczaj są konfigurowane jako zanikowe. Co to oznacza w praktyce? Gdy tylko odkurzacz Makita wykryje pobór prądu przez podłączone do niego elektronarzędzie, to automatycznie rozpocznie ssanie. Dzięki temu świetnie sprawdzi się do odpylania wszelkiego rodzaju szlifierek, młotowiertarek SDS Plus, a także pił ukośnic. Z kolei po wyłączeniu elektronarzędzia, odkurzacz Makita samoczynnie się wyłączy. Umożliwia to skupienie się na pracy i pozwala niemal całkowicie zapomnieć o konieczności manualnego sterowania odkurzaczem.

Wiele typów odkurzaczy znakomitej marki Makita znajdziesz w sklepie Domitech.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here