Instalacja systemu osłonowego na oknach to zadanie wymagające uwzględnienia zarówno potrzeb praktycznych, jak i estetycznych. Zadaniem systemu osłonowego jest nie tylko regulacja ilości wpadającego do środka pomieszczenia światła. Co ważne, system osłonowy wpływa na utrzymującą się wewnątrz temperaturę i wilgotność powietrza. Zdecydowanie inne potrzeby osłonowe będzie miało okno znajdujące się w kuchni niż okno ulokowane w sypialni. W pierwszym przypadku system osłonowy powinien pozwalać na precyzyjną regulację poziomu nasłonecznienia oraz nie powinien powodować nadmiernego nagrzewania pomieszczeń. W przypadku sypialni ważniejsze mogą okazać się takie względy jak prywatność i szczelność systemu osłonowego, który nie tylko musi ograniczać ilość dostającego się do pomieszczenia światła, ale również powinien gwarantować domownikom poczucie odizolowania od wścibskich spojrzeń przechodniów czy sąsiadów.
Jaki wybrać system osłonowy?
Wiele osób urządzających swoje domy lub nowe mieszkania zastanawia się nad możliwością instalacji takiego samego systemu osłonowego na wszystkich oknach, niezależnie od miejsca ich położenia oraz kierunku świata, w którego stronę wychodzą. Do najczęściej stosowanych systemów osłonowych należą rolety, plisy, żaluzje, a także tradycyjne tkaniny – takie jak firany i zasłony – wieszane na listwach prowadzących lub karniszach.
Przodującym rozwiązaniem jest instalacja rolet, które występują w wielu wersjach różniących się takimi właściwościami, jak typ montażu czy sposób ich opuszczania. Popularność rolet nie powinna dziwić, gdyż – poza pełnieniem funkcji praktycznych – są świetnym sposobem na zwieńczenie dekoracji wnętrza, stanowią skuteczną izolację akustyczną oraz chronią przed włamaniem.
Przygotowując się do zakupu rolet, warto ustalić kilka najważniejszych spraw, które mogą mieć decydujący wpływ na sukces zakupowy. Przede wszystkim należy ustalić, po której stronie pomieszczenia będziemy chcieli zainstalować rolety. Do wyboru mamy rolety wewnętrzne i zewnętrzne. Te ostatnie dzielą się na rolety naokienne, nakładane lub też elewacyjne. Często stosowane rolety elewacyjne montowane są w elewacji nad oknem, zaś prowadnice umieszcza się we wnęce okien. Zdecydowaną zaletą rolet zewnętrznych jest ich niezwykła skuteczność w zaciemnianiu pomieszczeń. Całkowicie opuszczone powodują zupełne odcięcie pomieszczenia od naturalnego światła w ciągu dnia.
Rolety wewnętrzne
Rolety wewnętrzne umieszczane są – jak sama nazwa wskazuje – po wewnętrznej stronie okna. Również nadają się jako forma ochrony przed światłem oraz przed spojrzeniami wścibskich sąsiadów. W porównaniu do rolet zewnętrznych są mniej skuteczne w zaciemnianiu pomieszczeń. Z tego powodu stosuje się je w tych pokojach, w których dostęp do światła jest ważny, nawet pomimo całkowitego opuszczenia rolet. Rolety wewnętrzne stosuje się więc w kuchni, łazience, a także w sypialniach.
Zdecydowaną zaletą rolet wewnętrznych jest ich wysoka estetycznie wartość. Często pełnią one funkcje dekoracyjne, stanowią zwieńczenie wystroju wnętrza lub zostają dobrane w taki sposób, aby się z nim odpowiednio komponować. Wśród dostępnych rolet wewnętrznych wyróżnia się przede wszystkim rolety zwijane, rzymskie, plisowane oraz rolety typu dzień-noc.
Gdzie kupić rolety?
Osobom poszukującym sprawdzonych dostawców systemów osłonowych na okna, polecamy zapoznać się z ofertą sklepu internetowego rolety24.net, specjalizującego się między innymi w dostarczaniu systemów rolet zewnętrznych i wewnętrznych. Na stronie rolety24.net znajdziesz szeroki wybór rolet różnych typów, dostępnych w różnych wersjach kolorystycznych. Dzięki temu z pewnością znajdziesz produkt odpowiadający Twoim upodobaniom estetycznym i potrzebom praktycznym.