Agregaty prądotwórcze są urządzeniami, które głównie kojarzone są z dużymi przedsiębiorstwami. To bowiem właśnie w nich najczęściej można je spotkać. Okazuje się jednak, że na rynku dostępnych jest o wiele więcej wariantów. W tym takich, które sprawdzą się w gospodarstwie domowym.
Agregaty prądotwórcze – rodzaje
Agregaty prądotwórcze można podzielić na kilka kategorii. Wszystko zależy od tego jakie parametry brane są pod uwagę. Na początek warto zaznaczyć, że dostępne są te przenośne jak i stacjonarne. Te pierwsze będą idealnym rozwiązaniem, które sprawdzi się na wyjeździe kamperem, podczas biwaku na polu namiotowym, czy przyczep campingowych, czy działce rekreacyjnej. Co więcej, może się on sprawdzić również w przydomowej pracowni lub warsztacie. Generatory stacjonarne to z kolei urządzenia znajdujące swoje zastosowanie w przedsiębiorstwach, różnego rodzaju instytucjach (no szpital, przychodnia, urząd), czy biurach. Wszędzie tam jest bowiem potrzebny stały dostęp do prądu. Kolejny podział będzie wynikał z rozróżnienia urządzeń poprzez ich zasilanie. Wyróżniamy agregaty napędzane benzyną, olejem napędowym, czy akumulatorowe. Warto tu zaznaczyć, że te ostatnie pracują najkrócej. Najdłuższym czasem mogą się natomiast pochwalić agregaty prądotwórcze z silnikiem Diesla.
Agregaty prądotwórcze – oceń odbiorniki
Kolejnym elementem, na który należy zwrócić uwagę przy zakupie są urządzenia, które mają zostać docelowo podpięte pod agregator. Należy oszacować nie tyle ich liczbę, ale moc jaką będą potrzebowały do pracy. To bardzo istotne, by zagłębić się w temat, ponieważ nieodpowiednie dopasowanie urządzenia do odbiorników spowoduje nieudolną pracę. Najlepszym rozwiązaniem jest spisanie wszystkich urządzeń, a następnie zaznaczenie mocy jaką potrzebuje każde z nich. Tą można sprawdzić na tabliczkach znamionowych. Bardzo ważne jest, by zrobić to dokładnie. Sprzedawcy np. z https://agregaty.com.pl/ zaznaczają, że moc urządzenia wzrasta w trakcie jego rozruchu. Właśnie dlatego tą wartość należy brać pod uwagę przy obliczaniu sumy mocy wszystkich odbiorników. Do tego dochodzą jeszcze wszelkiego rodzaju zabezpieczenia. Warto na nie zwracać uwagę zwłaszcza gdy odbiornikami są urządzenia w typie sprzętu komputerowego. Takie odbiorniki są bowiem znacznie bardziej narażone na skoki napięć. Niezbędne może się również okazać zabezpieczenie przeciążeniowe. To właśnie ono zadba o wyłączenie agregatu prądotwórczego w momencie, gdy podłączy się do niego urządzenia o zbyt dużym poborze mocy.