Na pewno doskonale zdajesz sobie sprawę, jak ważny jest aspekt oszczędzania wody w zakresie codziennego funkcjonowania we własnym gospodarstwie domowym. Nie chodzi jedynie o możliwość generowania oszczędności finansowych z tytułu niższych rachunków za jej zużycie, ale również ochronę środowiska. W czasach, w których na całym świecie brakuje wody pitnej, jest to wręcz obowiązkowy element, który należy wdrożyć w swoim domu. Dobre nawyki nie zawsze są jednak wystarczające. Na mniejsze zużycie wody wpływać może również inwestycja w specjalne baterie kuchenne czy do łazienki. Sprawdź, jak działają i na jakie oszczędności możesz liczyć już teraz.
Baterie do łazienki z perlatorem
Jeśli właśnie urządzasz łazienkę albo realizujesz w niej gruntowny remont, zwróć szczególną uwagę, czy bateria łazienkowa, którą wybierzesz, ma specjalną nakładkę, która posiada perlator. Służy on do napowietrzania strumienia wody. W praktyce perlator jest sitkiem, przez które strumień wody przelatuje do umywalki. Co ciekawe, dzisiaj perlator jest już standardem i jest stosowany w praktycznie wszystkich bateriach łazienkowych. Ponadto, może być świetnym uzupełnieniem innych systemów, których istotą jest oszczędzanie wody, w tym eko blokad czy elektronicznego sterowania strumieniem wody.
Ekologiczne systemy oszczędzania wody
Inteligentny kran, bo o takim mowa, posiada tzw. eko blokadę, która blokuje wstępny strumień wody. To system, który “pilnuje”, aby użytkownik kranu nie odkręcał wody w zbyt dużym strumieniu. To baterie, dzięki którym udaje się też regulować strumień wody, a każdy użytkownik powinien wyrobić nawyk, zgodnie z którym odkręca dopływ wody o niskim ciśnieniu i niewielkim strumieniu.
Świetnym rozwiązaniem są również innowacyjne systemy elektroniczne. Dzięki nim woda zaczyna płynąć z zastosowaniem czujnika, kiedy dłonie znajdują się pod kranem. Woda wyłącza się natychmiast, kiedy te są zabierane z umywalki. Dobrą opcją jest też wybór baterii łazienkowych, które włączają wodę tylko na określony czas, jaki jest niezbędny do umycia rąk czy mycia zębów. Udaje się zaprogramować nie tylko czas, ale również siłę strumienia wody czy jej temperaturę, dzięki czemu przy kolejnym użytkowaniu nie trzeba już tracić czasu na ręczne ustawienia. Na oszczędność wody wpływa także termostat.
Podsumowanie
Czy wiesz, że zużycie wody za pośrednictwem kranu łazienkowego odpowiada za 30% całkowitego zużycia wody w każdym gospodarstwie domowym? Okazuje się, że stosując nie tylko dobre nawyki w ramach mniejszego zużycia wody zdatnej do picia, ale również wykorzystując systemy ekologiczne, udaje się generować oszczędności na poziomie nawet 50%.
Jak widać, baterie łazienkowe z perlatorem czy eko blokadą powinny być dzisiaj standardem. Łatwo oszacujesz, jak wiele litrów wody zaoszczędzisz i jak dużo pieniędzy zostanie w Twoim portfelu. Weź te aspekty pod uwagę, planując wyposażenie łazienkowe. Ta sama zasada dotyczy zresztą elementów wyposażenia, z których korzysta się w kuchni.