Odprowadzanie ścieków z każdego domu jest koniecznością. Zależnie od rozwiązań technologicznych, możemy odprowadzać ścieki do kanalizacji, a w przypadku jej braku pozostaje nam szambo. Jest to bardzo skuteczny sposób na pozbywanie się ścieków z domu. Jednak, aby służyło ono nam jak najdłużej, musimy regularnie o nie dbać. Konserwacja i opróżnianie szamba pozwoli nam cieszyć się jego bezproblemowym funkcjonowaniem przez długie lata.
Jak działa szambo?
Jeżeli planujemy budowę szamba przy naszym domu, to przydać może nam się znajomość mechanizmów oraz procesów, jakie zachodzą podczas działania szamba. Warto również wiedzieć jak prawidłowo o nie dbać i jak je konserwować. Poniżej przedstawię wam kilka najważniejszych informacji o działaniu szamba oraz przydomowej oczyszczalni.
Zarówno szambo jak i przydomowa oczyszczalnia działają na bardzo podobnej zasadzie. Różnica jest taka, że w przypadku szamba mamy jedną zamkniętą komorę. Oczyszczalnie zazwyczaj składają się z dwóch komór oraz systemu rur drenażowych, przez który rozprowadzona jest oczyszczona woda.
Powstawanie osadów w szambie
W każdym szambie, do którego trafiają ścieki w sposób naturalny powstaje osad. Jest to proces chemiczny oraz fizyczny, tak zwana sedymentacja. Proces ten oznacza, że na dnie pojemnika osiadają nieprzetworzone resztki materii. Jeżeli nie będziemy odpowiednio kontrolować tego procesu, to może dochodzić do wylewania ścieków na zewnątrz. Obecnie technologia nie daje możliwości, aby śledzić na bieżąco wysokość warstwy osadu, jaka zebrała się w zbiorniku. Najprostszym sposobem zapobiegania wylewania się szamba jest stosowanie się do zaleceń i dobrych praktyk, oraz wykorzystywanie specjalnych preparatów, które spowalniają powstawanie osadu.
Po wyczyszczeniu szamba dobrze jest, aby je co jakiś czas umyć. Jednak te procesy sprawiają, że naturalnie występujące tam bakterie giną. Musimy wówczas zadbać o to, aby je z powrotem tam przywrócić. Pomagają w tym specjalne tabletki do szamba. Funkcjonowanie szamba bez bakterii oraz innych mikroorganizmów właściwie byłoby niemożliwe. Rozkładają one materią organiczną zarówno w rurach jak i zbiornikach szamba. Bez nich funkcjonowanie prawidłowe byłoby bardzo trudne. Dlatego musimy zadbać o ich odpowiednią ilość.
Jak łatwo zauważyć dbanie o odpowiednią ilość bakterii, odpowiednia konserwacja i regularne czyszczenie gwarantuje, że szambo będzie nam służyła przez wiele długich lat. Teraz już wiecie, na co zwracać uwagę i jak dbać o swoje szambo i przydomową oczyszczalnię ścieków.