Wśród najpopularniejszych elementów złącznych są śruby nierdzewne. Mają dużo zalet, przez co znajdują zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. I to właśnie na tym skupiamy się w tym artykule.
Dlaczego to takie istotne? Mimo że mówimy o niewielkich elementach, to właśnie ich trwałość wpływa na wytrzymałość oraz stabilność konstrukcji, którą zespajają.
Czym charakteryzują się śruby nierdzewne?
Śruby nierdzewne są wykonane ze stali, stanowiącej stop żelaza z chromem (w przeważającej części) oraz z węglem (w dużo mniejszych proporcjach). Taki skład sprawia, że elementy te mają wiele cennych właściwości.
Przede wszystkim śruby nierdzewne są odporne na korozję, przeciążenia, uszkodzenia mechaniczne, działanie zasad i kwasów, a także warunków atmosferycznych. Do tego dochodzą estetyczny wygląd, solidność wykonania, żarowytrzymałość, łatwość konserwacji i utrzymania tych elementów w czystości oraz ich prosta obróbka.
Przeczytaj także: https://www.itcgrupa.pl/gdzie-stosuje-sie-sruby-nierdzewne/
Śruby nierdzewne – gdzie znajdują zastosowanie?
Śruby nierdzewne są na tyle uniwersalne, że mogą być stosowane w wielu sytuacjach. Zacznijmy od tych, które dotyczą każdego… Wystarczy rozejrzeć się po własnym domu czy miejscu pracy, żeby bez najmniejszego problemu dostrzec ślady tych elementów złącznych. Znajdują się m.in. w meblach, zmywarce, robocie kuchennym, lodówce, pralce, komputerze, drzwiach, oknach, lampie. A to tylko przykłady…
Co więcej, śruby nierdzewne są wykorzystywane chociażby przy budowie, balustrad, bojlerów, kotłów, mostów, łodzi, statków, jachtów oraz budynków. Ponadto sprawdzają się w produkcji części do różnego typu pojazdów, maszyn, narzędzi, urządzeń i specjalistycznej aparatury.
Wśród najczęściej sprzedawanych śrub nierdzewnych można wyróżnić na przykład te sześciokątne, z pełnym gwintem (oznaczane jako DIN 933, ISO 4017 lub PN 82105) oraz z niepełnym gwintem (chodzi o DIN 931, ISO 4014 oraz PN 82101). Dużym zainteresowaniem cieszą się również nierdzewne śruby imbusowe (DIN 912, ISO 4762, PN 82302), grzybkowe (ISO 7380-1) oraz zamkowe (DIN 603, ISO 8677, PN 82406).
Potrzebujesz wytrzymałych i precyzyjnych elementów złącznych? Zajrzyj do naszej oferty na stalmut.pl