Jak korzystnie sprzedać dom do remontu

Sprzedaż domu potrafi być niemałym wyzwaniem, które wymaga nie tylko świetnych zdolności interpersonalnych, ale także dokładnego planowania – i to kilku kroków naprzód! Każda osoba, która miała już w swoim życiu kontakt z handlem nieruchomościami, powinna doskonale zdawać sobie sprawę z tego, jak duże pieniądze są stawką podczas tego typu transakcji.

Wielu niedoświadczonych deweloperów, a także zwykłych ludzi poszukujących nowego miejsca do życia, może spotkać się z ogromnymi dylematami, jakie nieodłącznie towarzyszą sprzedaży domów. Jednym z najczęstszych pytań zadawanych przez te osoby jest rola remontu podczas sprzedaży domu – czy jest on opłacalny? Co zrobić, aby był opłacalny?

Jak można się spodziewać, jest to kwestia dość złożona, a odpowiedzi na nią, chociaż liczne, nie są całkowicie jasne.

Czy niewyremontowany dom opłaca się sprzedawać?

Dom w stanie „przed remontem” to określenie niezwykle ogólne, na podstawie którego bardzo ciężko jest dojść do jakichkolwiek wniosków. Przede wszystkim warto pamiętać o tym, że klienci zwracają uwagę nie tylko na powierzchowną część mieszkania, ale także jego funkcjonalność. Jeśli ktoś zastanawia się nad zakupem na poważnie, z pewnością nie zapomni sprawdzić tego, czy jego wyposażenie działa prawidłowo, co oznacza:

  • brak przerw w dostawie wody i prądu
  • dobry zasięg telewizji i internetu
  • nienaruszony stan pomieszczeń użytkowych, jak kuchnia i łazienka

Należy mieć zatem na uwadze, że nie ma co ukrywać danych mankamentów – albo zajmujemy się ich naprawą, albo jesteśmy otwarci i informujemy o nich klientów już wcześniej, dostosowując ostateczną cenę w ofercie. Zrujnowane zaufanie może kosztować nas w końcu o wiele więcej – negatywne opinie z pewnością odstraszą innych, potencjalnych kupców, a ukrycie konkretnych informacji może nawet przysporzyć nam problemów prawnych. Wniosek nasuwa się sam – dom przed remontem należy przedstawiać jako dom przed remontem i zamieścić dokładne informacje na temat jego stanu technicznego.

Kiedy remontować, a kiedy nie?

Remont mieszkania przed sprzedażą może być mniej lub bardziej opłacalny także ze względu na potencjalnych odbiorców, do których kierowana jest nasza oferta. Tak zwane „szybkie” mieszkania, domki letniskowe i kawalerki zazwyczaj przychodzą z pełnym wyposażeniem, nawet jeśli miałby to być zwyczajny, najtańszy zestaw mebli. Wiąże się to z faktem, że typowi nabywcy takich nieruchomości nigdy nie planują pozostać w nich na stałe, dlatego nie mają zamiaru inwestować w nie więcej niż muszą. Nikt nie będzie chciał zapłacić na niewyposażony, niewyremontowany apartament większej kwoty, nawet jeśli dana oferta byłaby potencjalnie korzystna dla klienta.

Kwestia ta wygląda zupełnie inaczej w przypadku domów jednorodzinnych, do których wprowadza się z myślą o stałym zamieszkaniu. Jeśli dana rodzina ma zamiar osiedlić się w danym miejscu na dłużej, to oczywiste, że będzie chciała ona urządzić je „po swojemu”. Nawet jeśli wyposażenie w takim budynku jest gotowe, to większość osób i tak zdecyduje się na samodzielny remont niedługo po wprowadzeniu.

Aby korzystnie sprzedać dom warto zlecić to profesjonalnemu biurze nieruchomości, które cieszy się dobrą opinią. Jednym z lepszych biur, które mogą pochwalić się dobrą renomę jest biuro nieruchomości COSMPOLITAN. Ofertę biura możesz sprawdzić pod adresem URL.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here