Kredyt na remont - gotówkowy, hipoteczny czy pożyczka? Co wybrać kiedy remontujesz dom czy mieszkanie?

Nie każdy remont można zaplanować lub czasami okazuje się, że zgromadzona jest niewystarczająca ilość środków. W takich sytuacjach można jednak zgłosić się od banku o przyznanie dodatkowych środków. A co będzie najbardziej opłacalne? Analizujemy.

Kiedy opłaca się pożyczka na remont?

W większości przypadków można założyć, że mały kredyt jest na mały remont, a duży kredyt na duży remont. Idąc tym tropem, gdy masz niewiele prac do wykonania oraz materiałów do kupienia, wystarczyłby Ci kredyt gotówkowy. Są jednak sytuacje w których pożyczki są najlepszym rozwiązaniem. Jakie?

Gdy nagle coś się stanie – zalana zostanie łazienka, na suficie pojawi się pęknięcie lub inny sprzęt się zepsuje. Wtedy ważne jest, żeby szybko zareagować, a pożyczka to umożliwia. Nawet w banku często decyzja wydawana jest jeszcze tego samego dnia, a środki przelewane są na konto. Bez zbędnych formalności i dostarczania zaświadczeń od pracodawców o warunkach zatrudnienia.

Minus jest taki, że pożyczki najczęściej są wyżej oprocentowane.

Kredyt gotówkowy na remont mieszkania/domu

Kredyt gotówkowy daje możliwość sfinansowania remontu (direct.money.pl), niezależnie od stopnia zaawansowania prac. Co to oznacza? Że to zobowiązanie przyznawane jest już od kilku tysięcy złotych, nie musisz więc od razu zapożyczać się na kilka lat.

A jak ocenić, ile jaka wysokość środków będzie Ci potrzebna? Musisz stworzyć kosztorys. Jeśli korzystasz z pomocy fachowców, im najłatwiej będzie to ocenić. A gdy remont przeprowadzasz na własną rękę, to najpierw wykonaj spis niezbędnych prac, a następnie wylicz szacunkowe koszty materiałów, sprzętów. Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku dolicz ok. 15 proc. na nieprzewidziane wydatki.

Dlaczego jest to tak ważne? Ponieważ im większy kredyt na remont chcesz wziąć, tym więcej formalności trzeba będzie spełnić. Gdy potrzebujesz do kilku tysięcy, możesz uzyskać nawet zobowiązanie na oświadczenie. Lecz gdy suma ta się zwiększa, bank oprócz tego musi sprawdzić Twoją zdolność kredytową, potrzebne mu będzie zaświadczenie o wysokości dochodów oraz rodzaju stosunku pracy. Weryfikowana będzie także Twoja historia kredytowa, czy wcześniej nie miałeś problemów ze spłacaniem rat.

Jakie są plusy i minusy tego rozwiązania? Kredyty gotówkowe są korzystniej oprocentowane niż pożyczki, ponadto pieniądze pozyskane w ten sposób można wydać na dowolny cel. Jeśli więc zostaną Ci wolne środki, możesz przeznaczyć je np. na wakacje albo zakup nowego sprzętu RTV.

Kredyt hipoteczny na remont

Masz jeszcze trzecią, finansowo najkorzystniejszą opcję – kredyt hipoteczny na remont. Jednak nie zawsze będzie się to opłacać. Dlaczego? Z dwóch powodów. Po pierwsze, kredyt hipoteczny jest zobowiązaniem celowym. To sprawia, że kosztorys, który przygotujesz dla własnych potrzeb, będziesz musiał także dostarczyć bankowi. I co więcej, potem rozliczać się z postępu prac.

Po drugie, z zaciągnięciem kredytu hipotecznego związane są dodatkowe opłaty. Trzeba wycenić nieruchomość, która stanie się jego zabezpieczeniem, a także ustanowić hipotekę na bank. Nie dość, że poniesiesz kolejne koszty, to jeszcze cały proces się wydłuży. Może okazać się, że gdy potrzebujesz niedużej sumy, to wszystkie te opłaty będą wyższe, niż różnica w kosztach kredytu wynikająca z odsetek. Kiedy to się sprawdzi? Gdy planujesz generalny remont, związany z doprowadzeniem domu/mieszkania do stanu surowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here