Trend eko w nowoczesnych aranżacjach kuchni zyskuje coraz większą popularność. Głównymi wyróżnikami tego stylu są naturalne materiały, subtelne dekoracje oraz stonowana kolorystyka budząca spokój i harmonię, których często tak nam brakuje. Jak urządzić przytulną kuchnię w zgodzie z naturą? Oto kilka podpowiedzi.
Styl eko, polegający na aranżacji przestrzeni przy wykorzystaniu wyłącznie naturalnych barw i materiałów, to swego rodzaju odpowiedź na przesyt i przeładowanie otaczającego nas świata. Intensywne, ostre barwy, sztuczne zapachy, błyszczące sprzęty i plastikowe gadżety – to wszystko przytłacza i wprowadza chaos do naszego życia. Wnętrza utrzymane w stylistyce eko pozwalają z kolei wyciszyć się, odetchnąć i ponownie zbliżyć do piękna natury.
Aranżacja kuchni w stylu eko
Kuchnia w stylu eko to miejsce, w którym można po prostu odetchnąć. Trend nawiązuje bezpośrednio do natury, więc urządzając takie wnętrze, unikajmy krzykliwych, chaotycznych barw i dodatków, przytłaczających nasze zmysły. W kuchni urządzonej w zgodzie z naturą będą dominowały kolory ziemi, głównie odcienie beżu, bieli, brązu, szarości oraz zieleni, które doskonale wpływają na nasz nastrój, tworząc atmosferę spokoju i harmonii.
W eko kuchni powinny znaleźć się także meble i dodatki wykonane z naturalnych materiałów. W całą stylistykę najlepiej wpisuje się naturalne drewno, ale również płótno, rattan, wiklina, kamień i żeliwo. Ekodesign to w końcu nie tylko styl w aranżacji wnętrz, ale i świadome korzystanie z zasobów natury. Stąd naturalne materiały podlegające recyklingowi oraz rozwiązania pozwalające oszczędzać energię elektryczną. Kuchnia w stylu eko to także kwintesencja prostoty i oszczędności. Pamiętajmy, że naszą inspiracją jest przede wszystkim nieskompilowane piękno natury, więc w aranżacji kuchni wskazany jest minimalizm i ergonomia.
Meble do kuchni – ekologia i funkcjonalność
Kuchnie, których wystrój i aranżacja nawiązują bezpośrednio do natury, są sercem całego domu. Wnętrza tego typu powinny zachęcać mieszkańców do wspólnego spędzania tam czasu i samodzielnego przyrządzania posiłków. Z założenia mają być więc przestronne i jasne, a przede wszystkim – funkcjonalne.
Jeśli chodzi o meble kuchenne, to warto postawić na lekkie formy, unikać masywnych szafek, stołów oraz przesadnych zdobień, które zaburzą harmonię wnętrza. Niezwykle ważne jest wykorzystanie odpowiednich materiałów, to znaczy takich, które po zużyciu będzie można zutylizować bez szkody dla środowiska. Motywami przewodnimi trendu eko są przecież świadome podejście do życia oraz ekologia, pociągająca za sobą ograniczenie produkcji szkodliwych surowców, w tym tworzyw sztucznych. W kuchniach eko prym wiodą więc meble z naturalnego drewna lub materiałów drewnopodobnych. Doskonale sprawdzają się szafki z jasnymi frontami i gładkimi powierzchniami. Łatwo zestawić je z dodatkami z innych naturalnych materiałów, takich jak wiklina, szkło czy kamień. A jakich dodatków nie może zabraknąć w kuchni urządzonej w zgodzie z naturą?
Eko dodatki do kuchni
Wystrój ekokuchni dopełnią nowoczesne wiszące lampy, szklane wazony, wiklinowe kosze oraz pełne uroku detale, takie jak słoiki czy ceramiczne pojemniki na artykuły spożywcze. Jednym z motywów przewijających się w tego typu aranżacji jest samowystarczalność. W kuchniach eko coraz częściej pojawiają się więc spiżarnie w wersji mini, z rozmaitymi przetworami własnej roboty, zamkniętymi w stylowych szklanych słoiczkach. To rozwiązanie nie tylko wpisuje się w cały eko trend, ale i wprowadza do wnętrza subtelny, nieco rustykalny klimat.
Z kolei parapet w ekokuchni to doskonałe miejsce na ziołowy ogródek. Wystarczy wyposażyć się w kilka doniczek z wikliny, terakoty czy metalu i posiać w nich ulubione zioła oraz rośliny. Będzie to nie tylko ciekawy element dekoracyjny, ale i motyw nawiązujący do świata przyrody i ekologicznego stylu życia. Aranżacji wnętrza w stylu eko dopełnią także naturalne tkaniny, takie len czy bawełna. Warto wykorzystać je, na przykład w oknie, jako zasłony.