Słowniczek pojęć związanych z ogrzewaniem gazowym

Jeżeli trafiłeś na ten artykuł, bądź zaciekawił cię jego tytuł, to pewnie zastanawiasz się nad zamontowaniem w swoim domu lub mieszkaniu ogrzewania gazowego. I całkiem słusznie, bowiem jest to obecnie jedne z lepszych, a już na pewno najbardziej ekologicznych rozwiązań. Możesz znacznie ograniczyć koszty paliwa oraz mieć pewność, że wybrałeś opcję, która będzie go maksymalnie spalać. Jednak od natłoku pojęć dostajesz bólu głowy? Zapoznaj się więc dokładniej z tymi najważniejszymi!

Kocioł gazowy na początek

Kocioł gazowy jest to urządzenie, w którym będzie zachodziła reakcje spalania. Możemy wyróżnić kotły z otwartą i zamkniętą komorą spalania. Te drugie są bezpieczniejsze, ponieważ minimalizują ryzyko wydostania się do mieszkania skutków ubocznych spalania gazu.

Jeżeli jesteśmy zainteresowani ogrzewaniem domu oraz podgrzewaniem wody, to na pewno warto się zastanowić nad dwufunkcyjnymi kotłami. Szczególnie warte zainteresowania są kotły kondensacyjne, które wykorzystują zjawisko kondensacji, czyli przejścia ze stanu gazowego w ciekły, przez co wykorzystują maksimum wytworzonej energii. Są one rzecz jasna nieco droższe od tych tradycyjnych.

Jeśli już mówimy o kotle gazowym, to trzeba jeszcze wyjaśnić pojęcie wkładu kominowego. Jest on niezbędny przy tym sposobie wytwarzania ciepła, ponieważ zapewni nam odprowadzenie spalin oraz doprowadzenie powietrza. Wiadomym jest, że podczas spalania w kotle gazowym wydzielają się spaliny, które następnie pod wpływem temperatury będą się skraplać. Bez wkładu kominowego negatywnie oddziaływałyby one na komin, grożąc w dłuższej perspektywie nawet jego zawaleniem. Taki wkład musi więc być wytrzymały i odporny na toksyny.

Liczby

Przegląd najważniejszych liczb zacznijmy od mocy kotła gazowego. Szukając urządzenia dla siebie na pewno nie raz spotkasz się z tym terminem. Można by pomyśleć, że im większa moc, tym lepiej, ponieważ jest to ilość ciepła, jaka zostanie dostarczona przez kocioł. Jednak w rzeczywistości najlepiej jest zdać się na matematykę i obliczyć jaką moc będziemy potrzebować w najchłodniejsze dni. Nie ma bowiem sensu kupować kotła ze zbyt dużą mocą, jeśli nasze zapotrzebowanie będzie dużo mniejsze – niepotrzebnie zwiększymy sobie tylko koszty ogrzewania. Jednak nie możemy również kupić zbyt słabego urządzenia – wtedy możemy się spodziewać chłodu w mieszkaniu, bądź zimnej wody w kranie, gdy puszczamy ją jednocześnie w kuchni i łazience. Dobrze jest więc zasięgnąć porady fachowca, który wyliczy odpowiednie zapotrzebowanie, uwzględniając wielkość domu, ilość członków rodziny oraz czy kocioł gazowy ma być jedno czy dwufunkcyjny. Warto więc zwrócić o pomoc do specjalistów takich jak: https://www.immergas.pl/.

Jednak moc kotła to nie wszystko. Istnieje też takie zagadnienie jak sprawność cieplna. Określa się ją procentowo i określa jaka jest wydajność naszego kotła gazowego w stosunku do zastosowanego paliwa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here