Zastosowanie i właściwości polistyrenu ekstrudowanego

0
624

Polistyren ekstrudowany jest materiałem, który wykorzystuje się do ocieplania powierzchni. Posiada on zdecydowanie większe właściwości izolacyjne w porównaniu ze styropianem. Jakie dokładnie ma właściwości i zastosowanie?

Czym jest polistyren ekstrudowany?

Polistyren ekstrudowany to materiał składający się ze spienionego polistyrenu. Posiada wyjątkową strukturę, która składa się z niewielkich komórek. Dzięki temu materiał ten posiada wysokie właściwości termiczne. Ze względu na to, że na zewnętrzna strona materiału jest gładka to prezentuje się on również bardzo estetycznie.

Właściwości polistyrenu ekstrudowanego

Styrodur, bo taki potocznie określa się polistyren ekstrudowany, jest uniwersalnym materiałem budowlanym. Najczęściej materiał ten stosuje się w celu ocieplenia różnego rodzaju powierzchni. Stosowany jest także do ochrony tychże powierzchni przed wilgocią. Najważniejszą cechą polistyrenu ekstrudowanego jest termoizolacja. Dlatego powszechnie materiał ten stosowany jest do ocieplania budynków, które narażone są na negatywne działanie warunków atmosferycznych, takich jak niskie temperatury. Warto dodać, że styrodur dostępny na https://proizolacje.pl/pol_m_STYRODUR-XPS-174.html posiada także właściwości ekologiczne. Materiał ten bowiem nie podtrzymuje ognia. Jeśli narażony jest na działanie wysokich temperatur, wówczas po prostu zaczyna się topić i dochodzi do jego zwęglenia. Jest to zatem materiał bezpieczny. Dodatkowo oznacza to, że polistyren ekstrudowany może być w całości poddawany recyklingowi. Nie jest to materiał negatywnie wpływający na środowisko.

Zastosowanie polistyrenu ekstrudowanego

Styrodur wykorzystywany jest wszędzie tam, gdzie potrzebne jest zastosowanie większego działania termoizolacyjnego, zwiększenie odporności na uszkodzenia mechaniczne oraz zwiększenie ochrony przed wilgocią. Jak już wspomniano, najczęściej służy do ocieplania budynków. Zabezpiecza się nim głównie ściany fundamentowe oraz piwniczne. Często polistyren ekstrudowany stosowany jest także na podłogach garaży. Te narażone są bowiem na duże obciążenie. Polistyren ekstrudowany pełni tu funkcję ochronną. Materiał ten wykorzystywany jest również na dachach budynków. Idealnie sprawdza się jako ochrona przed deszczem.

Polistyren ekstrudowany to idealna alternatywa dla styropianu oraz wielu innych materiałów izolacyjnych, jak np. wełna mineralna. Choć jest to materiał droższy to warty jest swojej ceny. Jeśli zatem komuś zależy przede wszystkim na wysokiej skuteczności i jakości to postawić powinien właśnie na materiał jakim jest styrodur.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here