Efektowne trawy ozdobne do naszego ogrodu

Piękny ogród to domena wielu domów jednorodzinnych. Pomysłów nie ma końca, aranżacja zależy też od powierzchni oraz jego kształtu. Najczęściej możemy w nim spotkać oryginalne odmiany drzew, krzewów, a także trawy ozdobne, które wyglądają niezwykle efektownie. Na jakie gatunki najlepiej się zdecydować?

Gdzie i jak sadzić trawy ozdobne?

Wielką zaletą ozdobnych traw jest to, że również zimą upiększają nasz ogród, wspaniale komponują się z pozostałą roślinnością. By zbytnio się nie rozrastały możemy dookoła umieścić bryły korzeniowe, które wkopiemy w ziemię szerokim pasem folii.

Takie trawy możemy również posadzić w specjalnych pojemnikach, które nie posiadają dna i są zagłębione w ziemi lub w rabatach, znajdujących się nad powierzchnią gruntu i ograniczonych ściankami. Dobrym pomysłem jest stworzenie kilku rabat o różnych wysokościach, gdzie w każdym znajduje się inny gatunek trawy.

Bardzo ważne jest, by przy wyborze gatunku trawy ozdobnej dokładnie zapoznać się z jego warunkami, czyli gdzie należy ją zasadzić i jak ją pielęgnować. Musimy mieć pewność, że nasz ogród zapewni jej odpowiednie warunki, dzięki którym będzie rosła zdrowa i piękna. W innym wypadku możemy spodziewać się uschniętej, niezbyt efektownej trawy.

Najlepiej umieścić je w nasłonecznionych miejscach, gdzie podłoże jest średnio żyzne oraz w miarę wilgotne, niektóre gatunki przetrwają również okresową suszę. Musimy zasilać je kompostem lub nawozem wieloskładnikowym, który ma przedłużone działanie.

Niektóre gatunki znajdujące się w cieniu nadmiernie wydłużają się, są słabe, wiotkie i mogą zamierać. Natomiast gatunki, które kompletnie nie są odporne na mróz musimy posadzić w ciepłym miejscu, które jest także osłonięte od wiatru.

Część traw ozdobnych posiada wrażliwe na mróz korzenie, więc już jesienią warto obsypać je kopczykiem ziemi. Zimą natomiast możemy zaobserwować jak estetycznie i oryginalnie wyglądają ich suche liście, dzięki czemu są też osłoną przed niską temperaturą. Podczas wiosny musimy zlikwidować suche liście traw wysokich, najlepiej ściąć je kilka centymetrów nad ziemią, gdzie za jakiś czas pojawią się nowe.

Jaka ziemia dla traw ozdobnych?

Z reguły nie musimy sprostać wielkim wymaganiom, by zapewnić im odpowiednie warunki, trawy te w łatwy sposób mogą przystosować się do środowiska. Najlepiej, jeśli nasza gleba jest średnio wilgotna i przepuszczalna. Niektóre gatunki mogą rosnąć nawet na piaszczystych wydmach, inne zaś wymagają dosyć wilgotnej gleby.

Nie zapewniajmy im jednak gliniastego podłoża, które jest zbite i zatrzymuje wodę. Szczególne zwróćmy na to uwagę przy kupnie trawy pampasowej, która wyjątkowo nie znosi nadmiaru wilgoci – jej korzenie po prostu zgniją.

Gatunki traw najlepiej pasujące do ogrodu

Istnieje kilkanaście gatunków traw ozdobnych, które mają dosyć łatwe warunki pielęgnacji, a wyglądają bardzo efektownie w naszym ogrodzie:

  • Kostrzewa popielata – tworzy ona kępki liści w kolorze niebieskawym, jest zimnozielona, co najważniejsze łatwo się rozsiewa, nie zadarnia powierzchni oraz jest krótkowieczna. Pięknie ozdobi nasz ogród. Pojedyncza sadzonka kosztuje około 5 złotych.
  • Kostrzewa Gautiera – posiadają szczotkowate i sztywne liście, trawa ta tworzy kępki o wysokości około 10 centymetrów, rozrastają się one w kobierce. Jest także zimnozielona, należy je jednak odmładzać średnio co dwa lub trzy lata, ponieważ starsza roślina zamiera od środka kępy. Za sadzonkę zapłacimy około 6 złotych.
  • Miskant chiński „Zebrinus” – trawa ta rośnie na wysokość nawet do 2 metrów, jej liście są w kolorze żółtym i posiadają poprzeczne pasy, idealnie nadaje się na roślinę soliterową lub jak pojedynczy egzemplarz, dookoła którego znajduje się wiele innych oryginalnych roślin. Sadzonka to koszt około 12 złotych.
  • Miskant chiński „Silberfeder” – jej kępy mogą mieć do 1,5 metra wysokości, liście są koloru zielonego i posiadają biały nerw, kwiaty natomiast tworzą duży, puszysty oraz srebrzystobiały wiech, mogą też przemarzać. Koszt pojedynczej sadzonki – około 13 złotych.
  • Rozplenica japońska – może mieć do 80 centymetrów wysokości, liście tej trawy są szarozielone oraz wąskie, rozplenica tworzy zwarte kępy, jej okres kwitnięcia – od lipca aż do końca września, tworzy wtedy kłosy w kolorze czerwonobrązowym. Jej zaletą jest duża odporność na mróz. Za sadzonkę zapłacimy około 9 złotych.
  • Owies wiecznie zielony – odmiana ta tworzy kępy regularne i kuliste, które mają średnicę około 40 centymetrów, nie jest ona całkowicie odporna na mróz, posiada niebieskawe i sztywne liście oraz jest zimnozielona. Jedna sadzonka to koszt około 11 złotych.
  • Rajgras wyniosły „Variegatum” – może urosnąć do wysokości 50 centymetrów, posiada białe, paskowane liście, rozrasta się poprzez rozłogi, nie jest jednak zbyt ekspansywna. Sadzonka kosztuje około 7 złotych.
  • Trzęślica modra „Variegata” – charakteryzuje się zielono-biało-żółtymi liśćmi, kępy mają wysokość do 60 centymetrów, w sierpniu powinny pojawić się kłoski w kolorze czerwonawym. Za sadzonkę zapłacimy około 8 złotych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here