Fotele uszaki – chwilowa moda czy ponadczasowa elegancja?

0
783

Choć trendy w branży meblowej zmieniają się jak w kalejdoskopie, są przedmioty, które nie umierają nigdy. Do nich niewątpliwie należą fotele uszaki. Oryginalny wzór, ciekawa kolorystyka, nóżki czy sposób wykończenia sprawiają, że zmiany, na pozór niewielkie, są w stanie wyczarować nowy mebel, który może stać w domach przez pokolenia. I to bez względu na metraż, albowiem uszak to idealny mebel zarówno do dużych i przestronnych salonów, jak i niewielkich, ale klimatycznych pokoików gościnnych.

Uszaki – czym się charakteryzują?

Mianem tego fotela nazywamy mebel, którego cechą charakterystyczną są rozłożyste części boczne, od których notabene wzięła się jego nazwa. W połączeniu z solidnym oparciem na plecy i wysokich nóżkach staje się synonimem klasycznej elegancji, przywodzącej na myśl wystrój barokowy. Uszaki, podobnie jak inne meble, występują w rozmaitych odsłonach, dzięki czemu można je dostosować zarówno do tradycyjnych aranżacji, nowoczesnych i retro. Wśród foteli można znaleźć zarówno modele gładkie oraz pikowane, utrzymane w jasnej, stonowanej kolorystyce, jak również będącej przejawem nowoczesnej ekstrawagancji. Tak duża rozpiętość wzornicza i stylistyczna sprawia, że z równie dużym sukcesem uszak sprawdzi się na wyposażeniu salonu czy sypialni, jak i restauracji, salonu kosmetycznego czy hotelu.

Dlaczego warto kupić go do swojego domu?

Choć różnorodność uszaków może przyprawić o zawrót głowy, jedno pozostaje niezmienne. To oczywiście niekwestionowana wygoda, która jest wspólnym mianownikiem dla wszystkich foteli. Niewątpliwy komfort wypoczynku zapewnia miękkie i obszerne siedzisko oraz wysokie podłokietniki, umożliwiające ułożenie rąk w odpowiedniej pozycji. To nie koniec. Zważywszy na fakt, że uszak posiada masywne boki, niemożliwe staje się wypadnięcie z niego, co jest niezwykle istotne w przypadku małych dzieci czy karmiących kobiet. Jeśli dołożyć do tego zabudowane boki, które nie dość, że wzmagają poczucie bezpieczeństwa to dodatkowo pozwalają wygodnie oprzeć głowę, fotel uszak stanowi rozwiązanie, obok którego nie sposób przejść obojętnie. Żaden inny mebel nie jest bowiem w stanie zapewnić tak wysokiego komfortu i odpoczynku.

Uszaki, a salonowa aranżacja – jak dopasować?

Duża różnorodność stylistyczna uszaków sprawia, że bez trudu można je dopasować nie tylko do rodzaju pomieszczenia, ale również panującej w niej aranżacji. Dla przykładu, we wnętrzach, w których króluje skandynawska prostota, najlepiej sprawdzą się jasne modele (beżowe lub jasnoszare), na gładko toczonych nóżkach. Z kolei w nowoczesnych aranżacjach, prym powinny wieść fotele o smukłym siedzisku, wspartym na wysokich, metalowych nóżkach. Kwestia kolorystyki jest całkowicie odmienna niż w przypadku wnętrz scandi. Królują bowiem wyraziste, energetyczne kolory, stanowiące odważny akcent dla całego wystroju.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here