Wentylatory akumulatorowe - do czego mogą się przydać na budowie?

Wentylatory biurkowe to urządzenia, które mogą nam przynieść ulgę w gorący dzień. Małe wiatraki często są uboższym substytutem klimatyzacji w domu lub biurze. Jednak te urządzenia – po odpowiednich modyfikacjach – znajdują zastosowanie również na budowie. Sprawdź, do czego przydają się wentylatory akumulatorowe typu przemysłowego. W dzisiejszym artykule przedstawiamy pokrótce ich charakterystykę. Podpowiadamy, czym różnią się od modeli, których możemy używać na co dzień i sprawdzamy, do czego mogą przydać się na budowie. Zacznij lekturę i poznaj wszystkie odpowiedzi już teraz!

Podział wentylatorów

Wentylatory dzielimy ze względu na pięć czynników natury fizycznej. Podstawowe rozróżnienie, ze względu na konstrukcję urządzenia, wygląda następująco:

  • Wentylatory osiowe (znajdziemy tu następujące podgrupy: śmigłowe, normalne, przeciwbieżne oraz impulsowe),
  • Wentylatory promieniowe (te z kolei dodatkowo dzielimy na: normalne, bębnowe, poprzeczne)
  • Wentylatory osiowo-akcyjne
  • Wentylatory diagonalne

Ponadto występuje podział wentylatorów ze względu na sposób zabudowy wentylatora (ssące, tłoczące, ssąco-tłoczące), poziom wytwarzanego ciśnienia (nisko-, średnio- i wysokociśnieniowe, poniżej 720 Pa lub powyżej 3600 Pa), liczbę wirników w urządzeniu (wentylatory jednostopniowe lub wielostopniowe). Nie bez znaczenia jest również przeznaczenie wentylatora, a więc warunki pracy, do których jest przystosowany. Biorąc pod uwagę ten ostatni parametr, możemy mówić o wentylatorach ogólnego lub specjalnego przeznaczenia, przeznaczone do transportu pneumatycznego (rozładunek cystern, zbiorników, silosów) lub przewożenia substancji aktywnych chemicznie, wentylatory kopalniane, przeciwwybuchowe (pozbawione elementów iskrzących), morskie. Osobną grupą są wentylatory komputerowe (kulkowe i ślizgowe) stosowane w urządzeniach elektrycznych.

Wentylatory przemysłowe – zasady działania

Wentylatory przemysłowe ze względu na swą różnorodność (przedstawioną w powyższym akapicie) mogą znaleźć zastosowanie w najróżniejszym rodzaju przemysłu – m.in. w elektrociepłowniach. By wentylator działał prawidłowo, musi on mieć miejsce ruch obrotowy wirnika. Element ten działa na skutek pracy wału napędowego po podłączeniu urządzenia do źródła zasilania (wyróżniamy model akumulatorowy, bezprzewodowy lub podłączany kablem do gniazdka elektrycznego). Obracające się łopatki wirnika zmuszają powietrze do cyrkulacji, co następuje po zmieszaniu się energii kinetycznej powietrza i ciśnienia statycznego.

Na jakie parametry zwracać uwagę, wybierając wentylator?

Decydując się na kupno odpowiedniego akumulatora, powinniśmy brać pod uwagę takie parametry jak wydajność (masowa i objętościowa), spiętrzenie (statyczne, dynamiczne, całkowite), moc (pobierana i użyteczna), a także prędkość (obrotowa i całkowita).

Wentylatory akumulatorowe – zastosowanie na budowie

Przenośne wentylatory akumulatorowe mogą okazać się bardzo przydatne na budowie. W trakcie remontu i np. kucia ścian pomieszczenie, w którym pracujemy, może szybko stać się białe od pyłu. Właśnie wtedy wentylator akumulatorowy o odpowiedniej mocy może pozwolić nam oczyścić powietrze, co ułatwi nam funkcjonowanie w zanieczyszczonym pyłem pomieszczeniu. Jednocześnie wentylator może nam pomóc osuszyć ściany po malowaniu, kładzeniu tapet lub gipsowaniu. Temu zagadnieniu poświęcimy jednak kolejny akapit.

Osuszanie ścian przy pomocy wentylatora

Wysoki poziom wilgoci w powietrzu i brak wentylacji to główne powody spowalniania wysychania ścian po malowaniu lub gipsowaniu. By przyspieszyć ten proces, możemy używać specjalnego rodzaju farb (tzn. farby dyspersyjne, które schną dwa razy szybciej niż farby olejne), warstwy nie mogą być zbyt grube ani nie powinny być na noszone na siebie zbyt szybko. Czasem pomaga otwarcie okna lub podkręcenie kaloryfera. Innym razem musimy skorzystać ze specjalnego sprzętu.

Do suszenia ścian możemy wykorzystać nagrzewnicę, wentylator lub opalarkę. To ostatnie urządzenie przyjmuje formę pistoletu wystrzeliwującego strumień gorącego powietrza – jest ono naprawdę gorące i działa punktowo, więc może wyrządzić naszym ścianom więcej szkody niż pożytku (powodując np. łuszczenie się farby). Nagrzewnice są zasilane elektrycznie (najbardziej wydajne), olejowo lub gazowo. Podnoszą temperaturę w całym pomieszczeniu, co wpływa na szybsze odparowywanie wilgoci. Najlepiej korzystać z nich wraz z odpaloną dmuchawą lub właśnie wentylatorem. Urządzenia te poprawiają cyrkulację powietrza – przyspieszają parowanie, co zwiększa ilość wilgoci wchłanianej przez osuszacz, co jeszcze bardziej przyspiesza schnięcie ścian. Ponadto jest to urządzenie całkowicie bezpieczne i w przeciwieństwie do opalarek nie ma niebezpieczeństwa, że osuszana powierzchnia ulegnie zniszczeniu.

Kilka słów podsumowania

Wentylatory mają wiele funkcji, a na rynku znajdziemy wiele modelów tych urządzeń. Mamy nadzieję, że niniejszy artykuł pomógł Wam znaleźć najbardziej odpowiedni akumulator do rodzaju planowanej pracy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here