Zalety budownictwa modułowego

Z roku na rok poszukiwane są coraz to sprawniejsze metody budowania. Inwestorzy poszukują takiej techniki, która jest nie tylko szybsza, ale także pozwoli zaspokoić ciągle rosnący popyt na mieszkania, a także budynki użyteczności publicznej. Takim rozwiązaniem okazało się właśnie budownictwo modułowe, które u naszych zachodnich i północnych sąsiadów, jest już właściwe standardem. Niemniej jednak budownictwo modułowe cieszy się coraz większą popularnością również i w Polsce. Powstają więc kolejne przedszkola, budynki szpitalne czy nawet szkoły wybudowane właśnie w tym standardzie. Co więcej istnieje wiele zalet, które jednoznacznie wskazują na przewagę budownictwa modułowego, nad tradycyjnym. Jakie są więc zalety budownictwa modułowego?

Krótszy czas budowy

Jak wiadomo czas to pieniądz, skoro budynek powstaje szybko, inwestor więc nie musi długo czekać zanim wynajmie pierwsze lokale i zacznie czerpać korzyści z własnej inwestycji. Zdarzyć się może też tak, że zaistnieje konieczność realizacji danej inwestycji w krótkim terminie, wówczas to właśnie budownictwo modułowe przychodzi z pomocą. Okazuje się, że można dzięki niemu skrócić czas budowy nawet o 50% w porównaniu do budownictwa tradycyjnego. Moduły, które mają skomponować dany budynek, mogą być wytworzone jeszcze zanim urząd wyda ostateczną decyzję, zawierającą pozwolenie na budowę. Oznacza to, ze w tym czasie można skupić się na pracach ziemnych, a poszczególne moduły będą gotowe na czas. Oszczędność czasu to także oszczędność pieniędzy. Co więcej, taka budowa nie ma dewastacyjnego wpływu na otoczenie, a ryzyko nieoczekiwanych utrudnień jest znikome.

Wyższa jakość i energooszczędność budynków modułowych

Nie da się ukryć, że budynki wykonane z modułów zapewniają idealne parametry jeśli chodzi o ich użytkowanie. Biorąc pod uwagę samą izolację termiczną może być ona nawet o 30% skuteczniejsza niż w przypadku budownictwa tradycyjnego. Co więcej, budynek wykonany z modułów, można ozdobić elewacją, która idealnie wpasuje się w już istniejącą aranżację otoczenia. Kolejną zaletą jest to, że wnętrza takich budynków również mogą być dowolnie kształtowane, a tym samym dopasowane do potrzeb użytkownika. Sufity mogą być podwieszane, a wykończenia kartonowo-gipsowe lub ceramiczne. Co więcej można także zamontować nowoczesny system wentylacyjny z odzyskiem ciepłą czyli rekuperację.

Brak ograniczeń wynikających z ukształtowania terenu

Największą zaletą budynków modułowych jest bez wątpienia to, że budynku za pośrednictwem modułów mogą być wznoszone wszędzie tam, gdzie teren i jego ukształtowanie nie umożliwia wzniesienia budynku z tradycyjnego betonu. Taki grunt może utrzymać jedynie budynek o słabej nośności wyposażony w płytę fundamentową. Co więcej istnieje możliwość wzniesienia budynków modułowych nawet na wzniesieniach. Dodatkowo można moduły wykorzystać do rozbudowy, nadbudowy, a także dobudowy do już istniejących obiektów. Sama konstrukcja może być oparta np. na słupach lub na części już istniejącego budynku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here