Głównym minusem okien drewnianych jest ich podatność na czynniki zewnętrzne. W rezultacie okna z drewna mogą zacząć szybko tracić swoje właściwości – izolacyjność termiczną, szczelność, a także piękno. Aby temu zapobiec, coraz częściej stosuje się nową konstrukcję – okna drewniano aluminiowe.
Standardowe okna drewniane są w całości wykonane z elementów z litego drewna naturalnego. Są one odpowiednio wykańczane, także przez impregnację, dlatego są odporne przez pewien okres na czynniki atmosferyczne, w tym na deszcz, śnieg, mróz, wiatr. Niestety, z czasem impregnacja w oknach drewnianych przestaje spełniać swoją funkcję. Konstrukcja okna może ulec wypaczeniu. Skrzydło może źle przylegać do ramy, mogą pojawić się prześwity, które będą również zmniejszały szczelność konstrukcji. W związku z tym konieczne jest ponowne zakonserwowanie okien, aby mogły one nadal zapewniać właściwe ciepło.
Konserwacja okien drewnianych jest jednak czasochłonnym i kosztownym procesem. Właśnie dlatego obecnie coraz częściej korzysta się z innej konstrukcji okien drewnianych – to okna drewniano aluminiowe, które stosują dwa materiały. Nowoczesne okna drewniano aluminiowe od wewnątrz wykończone są naturalnym drewnem, które nadaje pomieszczeniom przytulnego wyglądu. Z zewnątrz z kolei posiadają one specjalną obudowę wykonaną z aluminium. Aluminum to metal lekki, odporny na korodowanie oraz bardzo wytrzymały. Nie wymaga również konserwacji, dlatego też okna drewniano aluminiowe są bardzo trwałe i wytrzymałe.
Warto również wskazać, że okna drewniano aluminiowe wyróżniają się bardzo dobrymi parametrami izolacyjnymi. Są w stanie zapewnić budynkom wysoką szczelność, dlatego też są często wybierane w budownictwie pasywnym oraz energooszczędnym, gdzie liczy się zachowanie jak najlepszych parametrów izolacyjności. Zatem okna drewniano aluminiowe to sprawdzony wybór tam, gdzie ważne jest połączenie wytrzymałości, ciepła, a także wygodny – brak potrzeby konserwacji takich okien to nie tylko mniejsze koszty, ale również oszczędność czasu!