Popularność kominków rośnie z roku na rok. Coraz więcej osób decydujących się na wybudowanie własnego domu rodzinnego decyduje się również na montaż wkładu kominkowego. Nie powinno to zresztą dziwić – obecność kominka jest nieoceniona, nie tylko wytwarza on i emituje ciepło, które dopieści ciebie i twoich domowników, ale stwarza również wyjątkowo domowa, przyjemną atmosferę. Wśród nowoczesnych rozwiązań kominkowych znajdują się kominki obrotowe, dedykowane dla odbiorców stawiających na względy estetyczne i aranżacyjne. Poniżej rozwijamy temat kominków obrotowych oraz podpowiadamy czy i kiedy warto po nie sięgać.
Kominki obrotowe – o korzyściach praktycznych i estetycznych
W czym tkwi wyjątkowość kominków obrotowych? Każdy, kto miał okazję oglądać proces rozpalania ognia w kominku, wie, że wygląda to bardzo widowiskowo. W przypadku kominków obrotowych rezultat będzie oddziaływał jeszcze intensywniej. Będziesz bowiem mógł oglądać rozwijające się płomienie ognia z dosłownie każdej strony. Dzięki temu kominki obrotowe przyciągają wzrok, dodają wnętrzom energii i charakteru, a ponadto – wywołują uczucie głębokiego relaksu.
Kominki obrotowe wybierane są między innymi przez te osoby, które z uwagi na ograniczoną przestrzeń nie mogą zdecydować się na wybór zwykłego wkładu kominkowego. Wbrew pozorom, mon taż kominka obrotowego jest o wiele prostszy i szybszy, niż np. Konwencjonalnego kominka jednoszynowego.
Kluczową sprawą w czasie planowania ustawienia kominka i jego montażu jest fakt, że nie musi on mieć bezpośredniego dostępu do systemu wentylacji. Zamiast niego, można z łatwością doprowadzić dolot powietrza, a nawet odnaleźć rozwiązania dedykowanego dla różnych typów zadaszenia. W ten sposób, działanie kominka obrotowego jest nie tylko ułatwione, ale również w pełni bezpieczne. Zamiast kuć ścian lub doprowadzać skomplikowane systemy odprowadzające, wystarczy sięgnąć po zintegrowany z danym kominkiem typ dolotu.
Kominki obrotowe – dla kogo?
Wiele osób decydujących się na kominki obrotowe kieruje się kryteriami ekonomicznymi. Cena zakupu kominka obrotowego, a także cena jego montażu, jest o wiele niższa niż w przypadku większości dostępnych kominków. Pod tym względem, kominki obrotowe przypominają kominki typu koza, które w ostatnich latach znacząco zyskały na popularności. Kominki obrotowe są również tańsze w eksploatacji, rzadziej ulegają awariom, a przygotowanie pomieszczenia pod ich montaż przebiega o wiele sprawniej.
Dużym ułatwieniem w czasie montażu kominków obrotowych jest fakt, że mogą się znaleźć w niemal każdym typie pomieszczenia. Możesz zamontować je w salonie, jadalni, kuchni, pokoju dziennym, pokoju sportowym, a nawet w sypialni, bez obaw, że mogłyby stwarzać zagrożenie dla otaczających je osób lub obiektów. Warto jednak usadowić go z dala od okien (przy których jest największy ubytek ciepła) oraz drzwi.
Na koniec warto podkreślić, że największą popularnością cieszą się modele kominków obrotowych podwieszane. Ich konstrukcja została wsparta o powierzchnię ściany, a samo palenisko nie styka się bezpośrednio z podłożem. Dzięki temu kominek wygląda niezwykle lekko, a jednocześnie gwarantuje wysoki poziom emisji energii cieplnej.