Psy dużych ras. Jak powinny być karmione?

0
577

Psy uważane są za najlepszych przyjaciół człowieka. Są wierne, przyjazne, chętnie wykonują polecenia i mogą pomagać w codziennych czynnościach, o czym najlepiej wiedzą osoby niepełnosprawne, mające psy za przewodników. Niezależnie od tego, jaka rasa jest jednak naszą ulubioną, powinniśmy zadbać dobrze o jej odżywianie. Jakie karmy będą zatem najlepsze dla psów ras dużych?

Zapotrzebowania rasy

Psy ras dużych powinny być odżywiane nieco inaczej niż psy ras małych, ponieważ ich metabolizm znacząco się od siebie różni. Małe pieski z reguły mają szybszy metabolizm, co sprawia, że ich organizmy wymagają większej dawki energii w pożywieniu i częstszych posiłków.

Z kolei psy ras dużych mają znacznie wolniejszy metabolizm. Karmiąc je, musimy więc szczególnie uważać na to, by nie dawać im jedzenia zbyt często i by nie było zanadto kaloryczne. Wybierając odpowiednio dostosowane do ich potrzeb pożywienie, zapobiegniemy otyłości i sprawimy, że nasz pupil będzie dostawał dokładnie to, co jest dla niego najlepsze. Odpowiednia karma dla psów dużych powinna przy tym uwzględniać także indywidualne dla rasy zapotrzebowanie energetyczne, które może różnić się między innymi u ras pracujących i u ras niepracujących.

Sucha czy mokra?

Dla każdego właściciela oczywista jest zasada, że pies niezależnie od pory roku czy poziomu aktywności powinien mieć zawsze dostęp do świeżej wody. Oprócz tego warto jednak zwrócić uwagę na formę karmy, jaką podajemy naszemu pupilowi. Na rynku do wyboru mamy dwa rodzaje karm: suche i mokre. Pierwsze z nich często uważane są przez właścicieli za wygodniejsze i szybsze w podawaniu. Co więcej, doskonale sprawdzają się podczas podróży. Suche pożywienie może też być nieco tańsze niż mokre.

Z kolei karma mokra zawiera więcej wody w sobie, co pomaga psu w stałym utrzymaniu nawodnienia. Jest też przyjemna w konsystencji i zapachu, mniej przetworzona i bardziej zbliżona do naturalnego pożywienia drapieżnika. Będzie idealnym wyborem dla każdego, komu zależy na jak najbardziej naturalnym żywieniu, a także sprawdzi się u starszych lub chorych psów, które mają problem z gryzieniem suchej karmy.

Karma podstawowa i uzupełniająca

Na pewno doskonale wiesz, że wychowanie psa odbywa się przez system nagród za dobre zachowanie i poprawnie wykonane komendy. Najlepiej jako nagrody sprawdzają się smakołyki, które powinny stać się uzupełnieniem diety podstawowej. Smakołyki dla psów zazwyczaj mają postać suchych przekąsek, które z łatwością zabierzesz ze sobą na spacer czy nawet w daleką podróż. Dzięki temu w każdej chwili będziesz mógł nagrodzić swojego pupila za takie zachowanie, które jest odpowiednie.

Karma uzupełniająca oczywiście nie może być zastępstwem dla karmy podstawowej. Może ją jednak wspomagać, będąc nie tylko nagrodą i smakołykiem, ale także źródłem cennych witamin i minerałów dla twojego psa. Dlatego wybierając ją, zastanów się nie tylko nad smakiem, ale też nad tym, jakie korzyści oprócz behawioralnych przyniesie twojemu psu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here