Ceny nieruchomości z roku na rok są coraz wyższe. Często zamiast trzypokojowego mieszkania w centrum, rodziny decydują się na wybudowanie domu parterowego na przedmieściach. Cena może okazać się podobna. Zobacz, ile orientacyjnie kosztuje budowa domu parterowego oraz na co zwrócić uwagę.
Koszt budowy domu parterowego
Średni koszt wybudowania domu to około 4130 złotych za 1 m2. Najniższe ceny są w województwie świętokrzyskim oraz podlaskim, z kolei najwyższe w Małopolsce i Wielkopolsce. Budowa domu rozpoczyna się od takich prac budowlanych jak wykonanie wykopów, wylanie fundamentów oraz budowy ścian. Następnie, trzeba zadbać o hydroizolację oraz izolację cieplną. Łączny, wstępny koszt to około 30 000 złotych. Ważny jest także wybór odpowiedniej ekipy budowlanej, która zadba o każdy szczegół podczas współpracy i wykona prace zgodnie z projektem oraz wcześniejszymi założeniami. Koszt robocizny (wliczony już w koszt fundamentów) może wynosić około 8000 złotych. Jeśli takich wydatków nie brałeś wcześniej pod uwagę, może pomóc np. szybka pożyczka.
Budowa ścian nośnych wraz z materiałami to około 10000-12000 złotych. Sporym wydatkiem w parterowym domu jest strop drewniany, który wynosi około 28000 złotych. Koszt budowy dachu to około 30000 złotych, do czego należy doliczyć także rynny, podbitkę dachową oraz ocieplenie. To kolejne kilkanaście tysięcy wydatku. Jeśli cena dodatków przekroczy Twoje oczekiwania, szybka pożyczka może pomóc w kłopotach finansowych. Ważne jest jednak, aby pamiętać o regularnej spłacie.
Koszt budowy domu parterowego w stanie surowym otwartym to około 120 000 złotych.
Wykończenie domu
Kolejnym etapem budowy domu jest wstawienie drzwi oraz okien. Im lepsza jakość tych elementów wykończeniowych, tym lepiej. Łączny koszt to około 20 000 złotych w przypadku parterowego budynku. Od 2017 roku zmieniły się także warunki ocieplenia, które wymagają zakupu droższych materiałów budowlanych. Za ocieplenie wełną mineralną oraz wykończenie tynkiem silikonowym zapłacisz około 26 000 złotych. Podczas budowy domu, musisz wziąć także pod uwagę dodatkowe koszty, takie jak instalację elektryczną oraz wodno-kanalizacyjną. Warto także przemyśleć rodzaj ogrzewania. Całość tych prac to koszt około 35000 złotych. Odpowiednie wykończenie ścian, sufitów oraz podłóg to dodatkowy koszt około 20 000 złotych.
Dom gotowy do wprowadzenia
Dalsze wykończenie domu zależy od potrzeb oraz ilości pomieszczeń do umeblowania. W przypadku mniejszych nakładów finansowych, można wprowadzić się do pomieszczeń umeblowanych starymi meblami, np. z poprzedniego mieszkania. Nowe meble i dodatki można kupować etapami, kiedy będą zebrane oszczędności lub wpadnie dodatkowy zastrzyk finansowy, np. szybka pożyczka. Warto jednak pamiętać o wykończeniu pomieszczeń pod względem gniazdek elektrycznych, paneli podłogowych, pomalowania ścian oraz kupna oświetlenia, zabudowy do kuchni oraz wyposażenia łazienki. Za wykończenie domu w całości obejmujące prace remontowo-budowlane oraz zakup wyposażenia do kuchni, łazienki, salonu, sypialni i przedpokoju zapłacisz dodatkowo około 80000 złotych. Całkowity koszt budowy domu parterowego gotowego do wprowadzenia w tym przypadku wyniesie około 300 000 złotych. Po zakończonych pracach remontowo-budowlanych, warto wziąć pod uwagę także wykończenie ogrodu.