Jaki system ociepleń domu wybrać w procesie termomodernizacji budynku?

Wciąż pogarszający się stan powietrza, który coraz częściej wywołuje i nasila problemy zdrowotne, sprawił, że znacznie więcej osób uświadomiło sobie, jak istotna jest termomodernizacja ich domu. Redukcji szkodliwych spalin emitowanych przez gospodarstwo domowe można dokonać na kilka sposobów. Najskuteczniejszym z nich jest jednak walka z problemem u źródła – czyli poprzez redukcję strat ciepła, a więc odpowiednie ocieplenie domu.

W tym celu należy przede wszystkim ocieplić ściany domu. Im mniej ciepła ucieka bowiem przez jego przegrody, tym mniej energii trzeba dostarczyć do instalacji grzewczej. Aby ułatwić wybór właściwego systemu ociepleń, wyjaśnimy, jak działa i z czego składa się najpopularniejszy z nich, czyli system ETICS.

System ociepleń ETICS – czym właściwie jest?

Zacznijmy od kwestii podstawowej, czyli nazewnictwa. Gdy szukasz odpowiedzi na pytanie czym ocieplić dom, natkniesz się na takie terminy jak ETICS, BSO lub metoda lekka mokra. Oznaczają one jednak tak naprawdę to samo, czyli ocieplanie ścian budynku od zewnątrz z wykorzystaniem wełny mineralnej lub styropianu.

Na cały system ocieplenia składają się:

  • klej do płyt styropianowych lub wełny mineralnej,
  • płyta izolująca ze styropianu lub wełny mineralnej,
  • warstwa zbrojona wykonana z masy szpachlowej i siatki,
  • środek gruntujący,
  • tynk elewacyjny.

Należy pamiętać, aby wszystkie części systemu pochodziły od tego samego producenta – gwarantuje to ich optymalne działanie.

Dlaczego warto ocieplać elewacje domów?

Ocieplenie budynku systemem ETICS ma wiele zalet – przede wszystkim koszt ogrzania nieruchomości jest dzięki niemu znacznie niższy. Dobrze wykonane ocieplenie ścian może bowiem skutkować zmniejszeniem rachunków za ogrzewanie nawet o 60%!

Zabezpieczenie przegród przed utratą ciepła to jednak nie tylko poprawa komfortu domowników i niższe rachunki. Nie można też zapomnieć o walorach estetycznych, ochronnych i finansowych, które można zawdzięczać temu systemowi ociepleń:

  • elewacje domów ocieplanych metodą lekką mokrą można pomalować lub pokryć dekoracyjnym tynkiem;
  • wzmacniane systemy ociepleń, jak np. Caparol Capatect Carbon, stanowią dodatkową ochronę muru, gdyż zabezpieczają elewacje przed uszkodzeniami mechanicznymi;
  • ocieplenie domu podniesie wartość nieruchomości, ponieważ poprawi bilans energetyczny budynku i uczyni go atrakcyjniejszym dla potencjalnego kupującego.

Czytaj także: Czyste Powietrze – 5 rzeczy, które musisz wiedzieć o programie 

Ocieplenie domu – co dalej?

Ocieplenie elewacji to tylko jeden z wielu sposobów na podniesienie komfortu cieplnego. W ramach przeprowadzenia termomodernizacji budynku można też zoptymalizować system wentylacji, wymienić piec i grzejniki lub zainwestować w nowoczesne pompy ciepła.

Jeżeli poważnie myślisz o termomodernizacji swojego domu, to izolowanie przegród budynku powinno być jednak pierwszym etapem prac. Bez poprawnie zabezpieczonych przed ucieczką ciepła ścian nie dowiesz się bowiem, jakie jest Twoje realne zapotrzebowanie na energię, a co za tym idzie – może się okazać, że niepotrzebnie wydajesz pieniądze.

Zanim więc zaczniesz inne działania – postaw na sprawdzone na milionach metrów kwadratowych ścian systemy ociepleń Caparol.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here