Boazeria – relikt przeszłości czy nowoczesne wykończenie ściany?

Wielu z nas pamięta jeszcze czasy, gdy ściany były wyłożone od ziemi do sufitu lakierowanymi deskami. Mogłoby się wydawać, że te drewniana boazeria odejdzie w zapomnienie, jednak moda na drewno na ścianach powraca. Teraz, za pomocą nowoczesnych paneli ściennych, stworzysz eleganckie i nowoczesne wnętrza.

Drewniane ściany mogą kojarzyć się z szarym i nieciekawym okresem lat 60. i 70. gdy bardzo popularnym sposobem wykończenia była mało estetyczna boazeria. Obecnie drewno na ścianach jest jednak modną dekoracją we wnętrzach ze względu na dużo większe możliwości aranżacyjne. W ofertach sklepów z elementami wyposażenia wnętrz znajdziesz wiele rodzajów paneli ściennych różniących się kolorami, wzorami oraz gatunkami drzew, z których zostały wykonane.

Gdzie i jak stosować panele ścienne?

Panele ścienne to szybki i efektowny sposób na niebanalne wnętrze. Drewniana dekoracja ściany to najczęściej płyta pokryta gładkim, cienkim fornirem lub modne i proste w montażu panele. Istnieją dwa sposoby na ułożenie paneli ściennych z drewna:

  • na całych ścianach – przy czym warto pamiętać, że takie rozwiązanie sprawdzi się najlepiej w dużych, przestronnych wnętrzach. W takich pomieszczeniach boazeria drewniana może być doskonałym tłem dla telewizora na ścianie, a ponadto pozwoli estetycznie ukryć kable;
  • na fragmentach ścian – by podkreślić panelami ciekawe elementy wyposażenia, np. domową galerię zdjęć czy obrazów, wykończenie ściany nad łóżkiem w sypialni czy stworzenie miejsca na wieszaki w przedpokoju. Taka ściana pasuje do zarówno do wnętrz nowoczesnych, jak w stylu skandynawskim lub rustykalnym.

Rodzaje paneli ściennych – fornir czy laminat?

Panele ścienne fornirowe są tańszym zamiennikiem dość drogiego litego drewna, dlatego wykorzystuje się je dość powszechnie. Gotowe panele z forniru możesz łączyć ze sobą, by stworzyć elegancką wielkoformatową dekorację ścienną. Jeżeli zaś zastosujesz panele tylko na jednej ścianie lub jej fragmencie, wyznaczysz w ten sposób funkcjonalne strefy pokoju dziennego.

Z kolei fornirowane panele w przedpokoju mogą stać się nietypowym i gustownym wykończeniem ściany w miejscu, w którym znajdują się wieszaki lub tam, gdzie chcesz umieścić lustro. Jeżeli lubisz otaczać się drewnem, śmiało możesz stosować to rozwiązanie na większych powierzchniach oraz w innych pomieszczeniach, np. jako wezgłowie łóżka w sypialni.

Panele ścienne laminowane, choć głównie montuje się na podłogach, dzięki nowoczesnemu systemowi instalacji można położyć również na ścianie. Są też świetną alternatywą dla tapety lub boazerii, gdyż drewno dobrze prezentuje się na ścianach i daje możliwość stworzenia unikalnych kompozycji.

Instalacja paneli na ścianie nie wymaga szczególnego przygotowania. Wystarczy, że powierzchnie są stosunkowo równe i dobrze wysuszone. Nowoczesna technologia umożliwia też stosowanie paneli laminowanych w różnych dekorach, dzięki czemu stworzysz aranżację wnętrz zgodnie z najnowszymi trendami. W zależności od Twoich upodobań możesz wybrać panele do złudzenia przypominające naturalne drewno, takie jak np. Olcha turska dostępne w ofercie Dobre Dla Domu. Do loftowych i industrialnych wnętrz doskonale pasuje zaś imitacja surowej deski taka jak Rusty Barnwood.

Jak widać, boazeria to dość uniwersalny materiał, którego montaż jest niezwykle łatwy. Do tego dopasujesz ją do niemal każdego wnętrza. Dlatego jeśli chcesz nadać aranżacji ciekawego i nietypowego charakteru, wybierz drewniane panele ścienne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here