Co warto wiedzieć na temat materiałów opałowych?

Dobór materiału opałowego do ocieplania domów uzależniony jest przede wszystkim od typu stosowanego w instalacji grzewczej kotła.

W Polsce nadal najpowszechniejszym wyjściem są kotły na paliwa stałe, toteż naturalnie największą sławą cieszy się polski rodzimy węgiel.

Węgiel
Węgiel kamienny ma dwie niezwykle ogromne wartości – dużą wartość opałową oraz ogromną przystępność. Węgiel brunatny jest lżejszy oraz tańszy w wydobyciu, gdyż zalega na większych powierzchniach aniżeli kamienny, i to niewątpliwie pozytywnie przekłada się na jego wartość. Jest zatem tańszym produktem opałowym, lecz niestety także jego parametry są mizerniejsze. Jest mniej kaloryczny oraz nie nadaje się do owego, aby trzymać go poprzez długi okres.

Ekogroszek
Ogromnym uznaniem cieszy się też ekogroszek, jaki charakteryzuje się przede wszystkim efektywnością oraz doskonałą klasą. Ma mało wody, siarki oraz substancji niepalnych, dzięki czemu gwarantuje przyjemne poczucie ciepła. Po zużyciu ekogroszku jest mało popiołu, więc zachowanie czystości nie powoduje kłopotu. To świetna propozycja dla osób, poszukujących nieszkodliwych, wypróbowanych wyjść.

Eko miał
Eko miał to powszechne, niedrogie oraz łatwo dostępne paliwo, otrzymywane z ekogroszku. Doskonale sprawdza się zarówno w wypadku kotłów z podajnikami automatycznymi, jak i w piecach klasycznych. Eko miał wyróżnia się relatywnie sporą ilością wytwarzanego ciepła i małą ilością produkowanego popiołu. Nie wywołuje zawieszania się w podajniku.

Drewno
W tymże wypadku ważną oraz najistotniejszą sprawą jest jego przechowywanie. Najlepiej palić drewnem o wilgoci nieprzekraczającej 18 % pociętym w właściwej szczapy. Niewątpliwie ważne jest, aby pamiętać o używaniu drzewa sezonowanego oraz robić to we właściwie przystosowanych do owego kotłach. Istotny jest w tymże wypadku dopływ powietrza i właściwe zachowanie temperatury spalin. Koszt opału drewnianego jest o wiele niższy aniżeli węglowego, jednakże jego wartość opałowa może być znacznie mniejsza.

Nafta
Identycznie jak gaz płynny, też nafta jest paliwem danym przede wszystkim do wspomagania zasilających narzędzi grzewczych. Jej wykorzystanie jest jednakże zdecydowanie mniejsze oraz obejmuje tylko specjalnie dostosowane do współpracy z owego typu paliwem piecyki naftowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here