eternit

Azbest to śmiertelnie niebezpieczny składnik, który dawniej był chętnie stosowany przy produkcji pokryć dachowych z eternitu. Do 2032 roku mają one całkowicie zniknąć z polskich domów, niemniej o ich likwidację warto zadbać jak najszybciej. Czym jest owiany złą sławą eternit, jak usunąć go z dachu oraz jakie formalności wiążą się z takim przedsięwzięciem?

Eternit – co to takiego?

Eternit to charakterystyczne, faliste pokrycie dachowe o szarej barwie, które było niezwykle często stosowane podczas budowy domów i obiektów gospodarczych w latach 70 i 80 ubiegłego wieku. Jego nazwa wzięła się od łacińskiego słowa „aeternum”, które oznaczało „wieczność” lub „na zawsze”. Wysoka trwałość eternitu przysporzyła mu szerokie grono zwolenników, którzy niestety nie zdawali sobie sprawy z jego rakotwórczych właściwości. Składnikiem tego materiału jest bowiem azbest – niezwykle cienkie włókna zatopione w cemencie. Po uszkodzeniu pokrycia uwalniają się one do powietrza, skąd wnikają do układu oddechowego, wywołując wiele groźnych chorób. W celu zminimalizowania szkodliwych skutków użytkowania eternitu, w Polsce wprowadzono przepisy nakazujące likwidację takich pokryć najpóźniej do końca 2032 roku. Jak w bezpieczny sposób pozbyć się tego niebezpiecznego materiału budowlanego?

Jak usunąć eternit z dachu?

Przepisy wyraźnie zakazują samodzielnego usuwania eternitu z dachów. Osoby, które zdecydują się na takie działanie, powinny liczyć się z możliwością otrzymania kary finansowej sięgającej 5 tysięcy złotych. Niedozwolone jest również późniejsze przechowywanie elementów z eternitu w miejscach do tego nieprzeznaczonych, np. na własnym podwórku. Aby uniknąć konsekwencji za nieprawidłową likwidację pokrycia dachowego z azbestem, należy nawiązać współpracę z firmą specjalizującą się w tego typu usługach. Jej pracownicy są stosownie przeszkoleni z zakresu usuwania eternitu oraz zabezpieczeni w odpowiednie stroje, chroniące ich przed kontaktem z rakotwórczymi włóknami. Arkusze z dachu zazwyczaj zdejmowane są po zamoczeniu – co znacząco ogranicza ich pylenie. Następnie są one szczelnie pakowane i wywożone na składowisko specjalizujące się w utylizacji odpadów niebezpiecznych. Niestety taki profesjonalny demontaż jest dość kosztowny. Wiele gmin oferuje jednak dofinansowanie, pokrywające najczęściej od 75 do nawet 100% kosztu takiego przedsięwzięcia.

Formalności i dofinansowanie w związku z likwidacją eternitu

Co najmniej 7 dni przed rozpoczęciem demontażu eternitu, niezbędne jest zgłoszenie zamiaru prowadzenia prac do gminnego nadzoru budowlanego, inspekcji sanitarnej oraz inspekcji pracy. Formalności takie zazwyczaj leżą w gestii firmy, która będzie prowadzić likwidację szkodliwego pokrycia dachowego. Aby do minimum ograniczyć koszt usługi, warto skorzystać z programu usuwania azbestu, w ramach którego można uzyskać wysokie dofinansowanie. Niekiedy gminy posiadają również wybranego wykonawcę, który prowadzi utylizację eternitu i samodzielnie rozlicza dotacje.

Po usunięciu rakotwórczych arkuszy, właściciel domu musi wykonać nowe pokrycie dachowe. W miejscu eternitu najlepiej sprawdzi się niezwykle trwała dachówka, która świetnie prezentuje się na wszystkich gotowych projektach domów MURATORA i już istniejących obiektach mieszkalnych. Godna polecenia będzie także lekka blachodachówka, tania i szybka w montażu, a przy tym odpowiednia do więźb o ograniczonej nośności.

Eternit na dachu to pokrycie, które warto jak najszybciej wymienić na inny materiał. Zawiera ono niezwykle groźny dla zdrowia azbest, przyczyniający się do wielu poważnych chorób. Aby przeprowadzić remont dachu w bezpieczny sposób, należy nawiązać współpracę z wyspecjalizowaną firmą, której wynagrodzenie można pokryć z pomocą oferowanych przez gminę dotacji. Sprawna likwidacja eternitu wyeliminuje szkodliwy wpływ azbestu na zdrowie domowników i sąsiadów, a zarazem umożliwi wykonanie estetycznego, nowoczesnego i bezpiecznego dla ludzi zadaszenia budynku.

Zdjęcie: Projekt M245b – Trafna decyzja – wariant II (etap I) z kolekcji Muratora, arch. Ewa Dziewiątkowska

Tekst sponsorowany: Gotowe projekty domów MURATORA – https://projekty.muratordom.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here