Wbrew potocznej opinii, pomysły na ogrodzenie domu w stylu nowoczesnym nie muszą się ograniczać do metalu czy szkła. Nowoczesne płoty stawia się dziś także z betonu, kamienia i drewna. Jakie formy, kolory i rozwiązania są teraz na czasie?

Prostota, minimalizm, geometria i stonowane, naturalne barwy dominują obecnie wśród nowoczesnych ogrodzeń frontowych.  Największą popularnością cieszą się praktyczne i stosunkowo niedrogie rozwiązania panelowe, ale nie jest to oczywiście jedyna opcja, wybiera się także gabiony, formy palisadowe, łupane, kute… Na jakie ogrodzenie domu w stylu nowoczesnym można się zatem dziś zdecydować i na jaki materiał stawiać?

DREWNO

Tak, ogrodzenia drewniane mogą wyglądać lekko i nowocześnie, pod warunkiem zachowania aranżacyjnej prostoty. Zaleca się stosować możliwie jednolite, długie i wąskie deski, najlepiej w układzie poziomym! Unikając wszelakich ozdobników, zachowując naturalny kolor drewna oraz delikatne prześwity w ogrodzeniu i/lub pewien kąt nachylenia desek (choć nie jest to oczywiście konieczne), uzyskuje się elegancki, minimalistyczny, nowoczesny efekt – zwłaszcza w połączeniu z bielą innych elementów ogrodzenia i/lub elewacji.

drewniane ogrodzenie

BETON

Nowoczesne płoty betonowe mogą mieć „czystą”, minimalistyczną formę lub imitować (nieco droższe i bardziej dekoracyjne) ogrodzenia z kamienia, cegły… Beton pozwala na dużą swobodę aranżacyjną. Może być w różnych kolorach, tworzyć zupełnie gładkie, surowe powierzchnie lub takie z „odciśniętym” deseniem. Ogrodzenie wykonane z tego materiału może przybierać pełną i cięższą zarazem wizualnie postać lub być ażurowe i lekkie w odbiorze. Jego (najczęściej stosowane w budownictwie) różne odcienie szarości doskonale wpisują się w nowoczesną stylistykę architektoniczną i stanowią piękne tło dla soczystej zieleni ogrodu.

KAMIEŃ

Spośród nowoczesnych ogrodzeń bazujących na tym materiale najczęściej wybierane są obecnie gabiony, a także ogrodzenia panelowe z kamieniem jako podmurówką. Dzięki możliwości doboru wielkości, kształtu i barwy surowca, łatwo „skomponować płot”, który pasuje do zabudowań w różnym stylu – także do tych nowoczesnych. Zachowując stonowaną, neutralną kolorystykę (niekoniecznie w chłodnej tonacji, choć to głównie ona kojarzy się z nowoczesnością), można osiągnąć ładny efekt, bazujący na eleganckiej prostocie. Kamień łatwo łączy się w projektach ogrodzeniowych zarówno z metalem, jak i na przykład z drewnem.

ogrodzenia niepełnego i pełnego

Fot. Gabiony w nowoczesnej odsłonie – w wariancie ogrodzenia niepełnego i pełnego.

METAL

Najliczniej spotykane są, także ze względu na ich ceny, nowoczesne ogrodzenia panelowe z metalu – niedrogie, lekkie, ale solidne, niewymagające konserwacji (ocynkowane i malowane proszkowo), szybkie w montażu i estetyczne, a do tego dostępne w wielu kolorach oraz w wersji z panelami prostymi lub profilowanymi. Jedne i drugie doskonale wyglądają jako nowoczesny płot metalowy wokół domu. Szczególnie modny jest obecnie kolor antracytowy (ewentualnie także czarny) takiego ogrodzenia, który doskonale prezentuje się na tle jasnej elewacji budynku. Inną opcją – droższą, ale za to bardzo efektowną – jest ogrodzenie kute. Nowoczesne wzory takich płotów bazują na prostocie i zgeometryzowanych, ostrych formach – bez zbędnych ozdobników, wymyślnych dodatków i miękkich linii. Alternatywą dla nowoczesnego płotu kutego czy standardowego ogrodzenia panelowego może być modne – i coraz częściej widywane obecnie – rozwiązanie z blachy perforowanej, która także świetnie sprawdza się jako ogrodzenie nowoczesnych zabudowań.

Jakie ogrodzenie pasuje do nowoczesnego domu?

Fot. Proste, estetyczne, nowoczesne ogrodzenia panelowe.

Poznaj pełna ofertę nowoczesnych ogrodzeń oferowanych przez Expert-ogrdzenia na https://expert-ogrodzenia.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here