Napęd do bramy skrzydłowej i dobór pilota

Dobór napędu do bramy skrzydłowej jest kluczowy, kiedy chodzi o jej późniejsze działanie. Jeśli zaś zakupi się centralę sterującą to następnie należy pamiętać o zakupie dopasowanego pilota do bramy. Prawidłowo dobrana automatyka odpowiada w końcu za bezpieczeństwo w trakcie użytkowania bramy. Wpływa też na bezpieczeństwo posesji.

Czym kierować się przy wyborze napędu do bramy skrzydłowej?

Najważniejsze czynniki, jakimi należy się kierować podczas wyboru napędu do bramy skrzydłowej to: długość skrzydła bramy, ciężar skrzydła bramy, intensywność użytkowania bramy oraz osadzenie zawiasu względem położenia słupka. To kwestie techniczne, na których przeciętny użytkownik nie musi się znać. Trzeba jednak o nich wiedzieć, aby dopilnować, czy zostaje nam polecany dobry napęd, optymalny pod warunki panujące na naszej posesji. Każdy siłownik w karcie katalogowej zaznaczoną ma maksymalną długość skrzydła, jaką jest w stanie obsłużyć. Skrzydła zabudowane blachą są podatne na podmuchy wiatru, gdyż jego siła przenoszona jest bezpośrednio na korpus siłownika. Dlatego do bramy skrzydłowej należy dobrać siłownik o większej mocy. Trzeba też pamiętać o zastosowaniu elektrozamka, utrzymującego skrzydło bramy w pozycji zamknięcia. Kiedy wybiera się napęd do bramy skrzydłowej to kierować należy się również ciężarem skrzydła bramy. W tej kwestii należy zwracać uwagę na informacje od producenta a propo maksymalnego ciężaru jednego skrzydła. Generalnie, nie poleca się dobierać siłowników pracujących na granicy możliwości bramy. Tak zwany bezpieczny zapas powinien wynosić około 25%, co przedłuża okres użyteczności w elementach przekładni siłownika. Następny parametr to intensywność użytkowania bramy. Trzeba wiedzieć, że siłowniki są najczęściej podzielone pod kątem możliwości pracy przydomowej oraz w warunkach pracy intensywnej. Praca intensywna to praca większa aniżeli 50 cykli na dobę, uwzględniających otwieranie i zamykanie. Taką pracę wykonują na przykład bramy przemysłowe albo we wspólnotach mieszkaniowych. I to do nich poleca się dobierać siłowniki na napięciu 24 V. Wówczas elementy składowe bramy będą potrafiły obsłużyć nawet bardzo duże obciążenia. Osadzenie zawiasu względem krawędzi słupka jest ostatnim czynnikiem jaki bierze się pod uwagę. Są to dane techniczne, na jakich znają się monterzy i to ich radami należy się sugerować. Instalacją centrali sterującej oraz siłowników powinni zająć się profesjonalni monterzy. Wtedy uzyska się gwarancję, że brama będzie działała jak należy.

Brama dwuskrzydłowa a dobór pilota

Dobór pilota do bramy skrzydłowej powinien być jedną z pierwszych czynności, tuż po zakupieniu centrali sterującej. Rozsądnie jest kupować napęd i akcesoria od tego samego producenta, ponieważ wtedy wszystko jest kompatybilne. Nie ma potrzeby wykonywania jakichkolwiek testów. Warto przyjrzeć się dostępnym rozwiązaniom w ofercie piloty do bram i wybrać coś bezpośrednio do własnych potrzeb. Na rynku znaleźć można napędy i dedykowane im akcesoria, ułatwiające codzienne użytkowanie bramy. Każdy producent dokładnie opisuje swój zestaw, dlatego kupujący wie, czego może się spodziewać pod względem eksploatacji bramy. I wie też, jak korzystać z pilota, by był on jak najdłużej sprawny. Piloty dedykowane do bram skrzydłowych posiadają odpowiednie parametry i zakres zastosowania, pod kątem częstotliwości korzystania  z bramy, czy tego o jaki rytm pracy dobowej bramy chodzi. Zapoznanie się z tymi informacjami jest kluczowe. Dobór pilota powinien również wynikać z innych czynników. Nie są to już parametry techniczne, natomiast kwestie stricte praktyczne, związane z użytkowaniem bramy. Cykl jej otwierania, odległość bramy od zasięgu pilota, czy fakt pojawienia się jakichkolwiek przeszkód w zasięgu działania bramy są właśnie tymi kwestiami.

Pilot powinien być przechowywany ostrożnie, a po każdym skorzystaniu z niego należy się upewnić, że jest on wyłączony. Zimową porą należy więcej uwagi zwracać na to, w jakich warunkach pilot jest eksploatowany. Kiedy zaś bierze się pod uwagę te kwestie praktyczne, to można mieć pewność, że pilot nie ulegnie awarii oraz że przez dłuższy czas można będzie z niego korzystać bez obaw. Oczywiście, jeśli z pilota będzie się korzystało przez dłuższy czas to będzie trzeba rozważyć wymianę baterii. To można zrobić w każdym sklepie sprzedającym osprzęt do bram skrzydłowych, jaki prowadzi też usługi serwisowe.

Podsumowanie: brama skrzydłowa i piloty do niej dedykowane

Brama skrzydłowa to najczęściej wybierany rodzaj bram automatycznych.Także piloty do bram tego typu powinny być dokładnie sprawdzone przed zakupem. Warto sprawdzić parę egzemplarzy i pośród nich wybrać najbardziej odpowiedni. Wyszukując dostępne rozwiązania można zauważyć, że oferta związana z akcesoriami jest spora. To zaś pozwala trafnie wybierać piloty do bram pod prywatne preferencje. Im więcej opcji się sprawdzi, tym większa szansa na to, że znajdzie się najbardziej pasujący nam pilot. Taki, który pozwoli bramę sprawnie obsłużyć i to w każdej sytuacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here