Okna plastikowe - co warto o nich wiedzieć

Osoby, które planują kupić nowe okna plastikowe powinny bardzo dokładnie poznać ich najważniejsze parametry, dzięki czemu zdecydowanie łatwiej będzie dokonać udanego zakupu. W niniejszym artykule znajdą Państwo bardzo wiele cennych wskazówek i rad, które pomogą wam kupić solidne okna na lata.

Odpowiednia klasa profili okiennych

W pierwszej kolejności warto zwrócić szczególną uwagę na klasę profili okiennych, która wbrew pozorom ma bardzo duże znaczenie. Klasa profili w dużym skróci mówi nam nie tylko o izolacyjności cieplnej, ale również o izolacyjności akustycznej całej stolarki okiennej.

Dobre profile muszą charakteryzować się doskonałą odpornością na szybkie zmiany temperatur i wichury. Zdecydowana większość producentów oznacza klasę swoich profili literami A, B i C. Godne polecenia są oczywiście profile A, które zaliczane są do najwyższej klasy. W profilach tych ścianki mają grubość przynajmniej 3mm, a komora jest szeroka na 5 mm.

Jak łatwo się domyśleć im niższa klasa profili, tym oczywiście cieńsze są ścianki. Okna plastikowe z klasą C niestety bardzo szybko mogą ulec odkształceniom, dlatego też należy omijać je szerokim łukiem. Modele te są bardzo nieszczelne przez co nie wywiązują się odpowiednio ze swoich zadań. Wybierając duże okna do salonu lub tarasu zawsze należy inwestować w klasę A, która w tym przypadku sprawdzi się najlepiej.

Współczynnik przenikania ciepła

Wybierając okna plastikowe warto zwracać uwagę także na współczynnik przenikania ciepła, który oznaczany jest przez producentów literą Uw. Im niższy współczynnik, tym lepiej dla nas. Współczynnik przenikania ciepła jak sama nazwa wskazuje bardzo dokładnie pokazuje, ile ciepła przedostanie się przez okno.

Niska wartość tego współczynnika oznacza, że straty ciepła będą niewielkie, dzięki czemu można sporo zaoszczędzić na ogrzewaniu mieszkania. Niektórzy producenci podają oznaczenia Ug i Uf, które dotyczą jedynie wybranych elementów okna. Ug oznacza współczynnik przenikania ciepła dla szkła, a Uf współczynnik przenikania ciepła dla ramy.

Jeżeli chodzi o dźwiękoszczelność okien plastikowych to dopuszczalna wysokość współczynnika Uw wynosi 1,8 W/(m2K). W dzisiejszych czasach standardem w oknach plastikowych jest wartość Uw na poziomie około 1,5 W/(m2K).

Artykuł przygotowany w oparciu o materiały dostarczone przez firmę Internorm

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here