Pięć zasad dbania o dywany

Kupno dywanu to dla wielu z nas inwestycja na długie lata. Jednak, żeby dywan posłużył dość długo, należy o niego starannie dbać. Nawet najdroższy i najpiękniejszy dywan stanie się wyblakły i szybko się zniszczy przy niewłaściwym sposobie użytkowania. Najbardziej narażone na uszkodzenia są dywany wykonane z wełny. Jakie jest więc 5 zasad dbania o dywany?

1. Stosuj się do poleceń producenta, umieszczonych na metce

Oznaczenia i polecenia umieszczane na metce są bardzo istotne w użytkowaniu dywanu. Należy czytać je bardzo dokładnie, gdyż stosowanie się do nich zapewni, że dywan będzie dobrze zachowany. Jeśli nie wiesz, co oznaczają poszczególne znaki, sprawdź koniecznie ich znaczenie w internecie lub zapytaj w sklepie. Podstawowe informacje znajdziesz także na stronach internetowych producentów dywanów, takich jak 7kd.pl.

2. Odkurzanie to podstawa

Dobrze wykonane odkurzanie jest najważniejszym elementem konserwacji dywanu. Dzięki niemu, możesz skrócić czas pylenia i zapobiec zaniedbaniu naszego dywanu. Podczas odkurzania wykonuj wolne ruchy, bez agresji. W taki sposób brud wpadnie do odkurzacza i nie pozostanie na dywanie. Pod koniec odkurzania ruchy powinny być wykonywane zgodnie z naturalnym kierunkiem włosia. Jeśli dywan jest mocno zabrudzony, możesz wyczyścić go trzepaczką.

3. Pranie

Przed czyszczeniem na mokro, najpierw odkurz dywan. Czyszczenie na mokro najlepiej wykona specjalistyczna firma świadcząca usługi prania i czyszczenia dywanów. Jeśli jednak chcesz wyczyścić dywan w domu, wykonaj to tylko i wyłącznie metodą szamponowania pianą na powierzchni. Jedynie taka metoda nie przemoczy dywanu. Nieumiejętne czyszczenie dywanu może doprowadzić do tego, że będzie on chłonął więcej brudu. Dywan po czyszczeniu należy suszyć w pokojowej temperaturze w poziomie.

4. Ochrona przed wilgocią

Dywan musi być chroniony przed wszelkimi źródłami wilgoci. Przemoczenie doprowadzi do szybszego zniszczenia dywanu.

5. Wyłącznie w poziomej pozycji

Przy używaniu dywanu nie można dopuścić do tego, by dopuścić do zagniecenia lub załamania dywanu, gdyż doprowadzi to do jego odkształcenia, które może być nieodwracalne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here