Profile okapowe jako zabezpieczenie elewacji

Własny taras czy balkon to marzenie wielu osób, które planują budowę swojego domu. To dlatego ten element często zostaje umieszczony w projektach architektonicznych. Przy odpowiednim zabezpieczeniu zyskujemy miejsce, gdzie nawet podczas deszczowej pogody możemy spędzać czas na świeżym powietrzu. Należy jednak pamiętać, że ochrona przed warunkami atmosferycznymi jest niezwykle ważna, nie tylko ze względu na nasz komfort, ale także na elementy wykończeniowe domu. Deszczówka i niesione przez nią zabrudzenia mogą narazić elewację na uszkodzenia. By temu zapobiec, dobrze zamontować aluminiowe profile balkonowe.

Czemu służą okapniki?

Rynny i inne elementy wykończeniowe dachu mają za zadanie odprowadzanie deszczówki i śniegu w taki sposób, by nie narażać konstrukcji na duży ciężar oraz by pozbyć się wody w nieszkodliwy sposób. Dzięki temu my nie musimy się martwić, że podczas przechodzenia obok budynku duża warstwa śniegu spadnie nam na głowę, a i elewacja pozostanie w nienaruszonym stanie. Niestety trzeba wziąć pod uwagę, że pogoda bywa nieprzewidywalna. Silne opady w połączeniu z wiatrem mogą sprawić, że rynny nie będą nadążały z bezpiecznym odprowadzaniem wilgoci. W związku z tym deszcz zacznie spływać po ścianach domu. Takie długotrwałe działanie wody może doprowadzić do poważnych uszkodzeń elewacji, ponadto zaobserwujemy brzydkie, brudne zacieki. Niesiony przez deszcz i śnieg brud oraz pył pozostawi nieestetyczne ślady na budynku, które trudno będzie później usunąć.

Właśnie po to, by nie dopuścić do takich sytuacji, montuje się okapniki, zwane też po prostu listwami balkonowymi lub tarasowymi. Dobrej jakości okapnik, który na dodatek został prawidłowo zamontowany, uniemożliwi ściekanie wilgoci po ścianach, a dodatkowo zabezpieczy też posadzkę balkonu lub tarasu wykonaną z płytek ceramicznych.

Okapniki aluminiowe – zalety

Listwy balkonowe i tarasowe, jakie znajdziemy w ofercie https://pawotex.com/, dają nam gwarancję bezpieczeństwa, ponieważ są produkowane z najlepszego stopu aluminium. Często się zdarza, że okapniki zostają wykonane ze stalowej blachy, co może się okazać poważnym błędem: z czasem te elementy zaczną ulegać rdzy, która wpłynie nie tylko na ich wygląd, ale przede wszystkim na funkcjonalność. Aluminium zaś jest zupełnie odporne na korozję. Nie ma zatem znaczenia intensywność opadów, ponieważ deszcz nie naruszy ich powierzchni.

Okapnikowa listwa aluminiowa ma też walory estetyczne. Po zamontowaniu tworzy wokół balkonu ramę, która zabezpiecza elewację, a przy tym stanowi ciekawy, elegancki element wykończeniowy. Nie musimy się zatem obawiać, że okapniki w negatywny sposób wpłyną na wygląd naszego domu, wprost przeciwnie – mogą stać się niemalże ozdobą. Profile firmy Pawotex są ponadto dostępne w kilku wersjach kolorystycznych.

Listwy balkonowe i tarasowe wykonane z aluminium są bardzo lekkie. Oznacza to, że dużo łatwiej będzie nam je przywieźć do domu, rozładować, a następnie przymocować we właściwych miejscach. Sam montaż jest zresztą bardzo prosty. Będziemy przede wszystkim potrzebowali zaprawy uszczelniającej, która trwale zespoli okapnik z posadzką, umożliwiając ochronę domu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here