Sadzenie róż w ogrodzie nie jest czynnością prostą. Kwiaty te wymagają odpowiedniej pielęgnacji, przycinania i sadzenia. Przed ich posadzeniem należy wiedzieć o kilku ważnych zasadach. Jak przygotować podłoże pod róże? Jakie gatunki róż wyróżniamy?
Historia, pochodzenie i symbolika róż
Około 5000 lat temu powstała cywilizacja zachodnia, a wraz z nią miasta, metal, koło i…róże. Pierwsi o różach pisali Grecy i wykorzystywali te kwiaty do produkcji perfum, leków oraz kosmetyków. Różane ogrody istniały również w Chinach. Badania dowodzą, że róże pojawiły się na Ziemi około 40 milionów lat temu. Znaczna większość gatunków pochodzi z Azji. W Polsce największe plantacje róż hodowane są w okolicach Sandomierza. Róże to symbol miłości i namiętności. To kwiat gorących kochanków, którzy darzą się płomiennym uczuciem. Czerwone róże to najchętniej kupowane kwiaty z okazji Walentynek.
Charakterystyka róży – Wygląd i cechy szczególne
Róże to bez wątpienia jedne z najczęściej sadzonych krzewów ozdobnych w ogrodach. Róże cechują się przede wszystkim pięknym wyglądem i intensywnym zapachem. Płatki różnią się intensywnością koloru- im bliżej środka, tym są ciemniejsze. Kwiat róży znajduje się na smukłej, długiej łodydze, na której również znajdują się kolce. Róże rosną na jednej z grządek. To najpiękniejsza roślina, która rozkwita wiosną. Płatki róż mogą być wykorzystywane jako kosmetyki. Wyróżnia się spośród innych roślin w ogrodzie.
Najpopularniejsze gatunki róż w ogrodzie
Róża parkowa – To rozłożyste krzewy z łukowatymi pędami. Zazwyczaj rosną gęsto i długo. Zaliczane są do nich odmiany o wysokości 1,5-3 m. Najlepiej rosną na stanowiskach nasłonecznionych. Można je spotkać w miejscach publicznych, takich jak parki.
Róża rabatowa – Róże te są niskie i kwitną obficie. Krzewy mają około 1 metra wysokości. Charakteryzują się brakiem zapachu i wykorzystywane są we florystyce do tworzenia bukietów.
Róża pnąca – To długie pędy, które obsypane są ogromną ilością kwiatów. Dwie podgrupy tych róż to climbers i rambels. Należy je sadzić przy podporach, najlepiej po stronie południowej.
Róża miniaturowa – Krzewy nie przekraczają 60 centymetrów. Pięknie prezentują się w donicach. Mają szeroką gamę barw. Mogą być traktowane jako niskie róże rabatowe.
Róża wielokwiatowa – Tworzy szerokie, wielobarwne krzewy. Ma drobne, pojedyncze kwiaty. Kwitnie od czerwca do lipca. Warto ją okrywać na zimę, gdyż może zmarznąć. Spotykana w parkach i ogrodach.
Róże pienne – Sięgają do 140 centymetrów. Zachwycają mnogością kwiatów. Powstaje przez okulizację. Dostępne są odmiany mrozoodporne polecane dla początkujących ogrodników.
Uprawa róż – Sadzonki, uprawa w ogrodzie i doniczkach, stanowisko, gleba
Bardzo ważne jest żeby kupić sadzonki róż w sprawdzonym miejscu, a nie w supermarketach. Podłoże dla róż powinno być zaciszne i nasłonecznione. Róże nie lubią przeciągów. Glebę warto wzbogacić kompostem, natomiast glebę zbyt zwięzłą rozluźnić piaskiem lub żwirem. Do uprawy doniczkowej najlepiej nadają się róże miniaturowe. Najlepiej sadzić je wiosną i tuż po zakupie przesadzić do większego pojemnika. Róże w pojemnikach podlewa się systematycznie i umiarkowanie. Gleba dla róż powinna być przepuszczalna i wilgotna o pH 6-6,5.
Pielęgnacja róż- Podlewanie, nawożenie, przycinanie
Podlewanie róż powinno być systematyczne i umiarkowane. Częstotliwość podlewania powinna być uzależniona od pory roku i sumy opadów atmosferycznych. Zbyt obfite nawadnianie może doprowadzić do zgnicia korzeni rośliny. Nie należy stosować nawozów do róż bez uzasadnionej potrzeby. Konieczne jest zrobienie wcześniejszej analizy gleby. Nawozy organiczne mogą być stosowane zaraz po posadzeniu oraz w trakcie kwitnienia. Młodych róż nie nawozimy nawozami mineralnymi! Cięcie róż należy przeprowadzać raz do roku w okresie wiosny w czasie uśpienia. Na jesieni nie przycinamy kwiatów, a jedynie usuwamy uschnięte elementy.