Tygodniowy bezprzewodowy regulator temperatury Salus - mnogość funkcji i wygoda użytkowania

Regulatory pokojowe to urządzenia elektroniczne przeznaczone sterowania instalacją grzewczą. Ich ogromną zaletą jest możliwość zarządzania ogrzewaniem, biorąc pod uwagę indywidualne potrzeby użytkownika, a także możliwości ogrzewanego budynku. Najprostszy termostat pokojowy pozwala na zaprogramowanie temperatury w trybach dzień/noc lub w układzie tygodniowym (na przykład w jakich godzinach i w jakie dni tygodnia potrzebna jest wyższa temperatura, a kiedy można ją obniżyć). Bardziej zaawansowane regulatory temperatury mają dodatkowe tryby typu urlop, ochrona przed zamarzaniem czy impreza (zmniejszenie temperatury na czas przebywania większej liczby osób w pomieszczeniu). W poniższym artykule zajmiemy się zaawansowanym regulatorem temperatury marki Salus. Jakie ma funkcje i dlaczego warto w niego zainwestować?

Funkcja wstrzymywanie programu

Alternatywą dla ręcznej zmiany parametrów jest funkcja wstrzymywania programu regulatora czasowego. Pomocny w tym momencie może być fragment instrukcji: “Aby ją aktywować naciśnij i przytrzymaj przez ok. 2 sekundy przycisk ☼ lub , pojawi się czas wstrzymania wyrażony w godzinach. Aby ustawić czas wstrzymania, naciśnij przycisk kilkakrotnie, aż do żądanej wartości opóźnienia w godzinach. Naciśnij przycisk OK, aby wrócić do normalnego trybu pracy. Maksymalny czas wstrzymania wybranej temperatury wynosi 24 godziny”. Warto wiedzieć, że w okresie wstrzymania program nie zmienia ustawień temperatury. W momencie gdy funkcja wstrzymania regulatora czasowego jest włączona, wciśnięcie przycisku odpowiedniego trybu temperatury (np. o ile wstrzymywany jest tryb komfortu) spowoduje wyświetlenie czasu pozostałego do zakończenia funkcji wstrzymywania. Używając tego samego przycisku można zmienić pozostały czas wstrzymania. Jeżeli wciśnięty zostanie inny przycisk trybu temperatury (np. gdy wstrzymywany jest tryb komfortu) wstrzymanie regulatora czasowego zostanie wyłączone.

Przykład:

I. Aby zmienić bieżące ustawienie z temperatury komfortu na ekonomiczną na 5 godzin, wciśnij i przytrzymaj przycisk przez około 2 sekundy. Wyświetlony zostanie czas wstrzymania.

II. Czas wstrzymania wynosi 1 godzinę. Wciśnij 4 razy przycisk , aby zmienić czas wstrzymania na 5 godzin.

III. Wciśnij przycisk OK lub nie wciskaj żadnych przycisków przez 15 sekund. Termostat powróci do zwykłego trybu pracy.

sterownikitech.pl

Elementy i funkcje wyświetlacza sterownika marki Salus

Bezprzewodowy sterownik Salus ma na wyświetlaczu sporo niezwykle przydatnych ikon i funkcji. Pierwszą z nich jest wskaźnik dni tygodnia, pokazuje również aktualną godzinę, temperaturę, numer ustawionego (numer ustawionego przez nas programu lub programu ustawionego fabrycznie) i wskaźnik profilu programu. Dodatkowo posiada on ochronę przed zamarzaniem i  wskaźnik sterowania ręcznego. Gdy ogrzewanie się uruchamia wyświetlacz pokazuje ikonkę pracy urządzenia grzewczego. Wyświetlacz pokazuje również wskaźnik słabych baterii – pokazuje się on gdy napięcie spada poniżej pewnego poziomu. Należy wtedy jak najszybciej wymienić baterie. Termostat ten zasilany jest dwoma bateriami alkalicznymi AA. Wyświetlacz sterownika posiada również wskaźnik dla trybu chłodzenia i wskaźnik pracy w trybie grzania.

Dane techniczne sterownika Salus

Zakres pomiary temperatury [°C] 0 – 34,4°C (co 0,2°C)
Zakres nastawy temperatury [°C] 5 – 30°C (co 0,2°C)
Dokładność pomiaru temperatury [°C] +/- 0,5°C (w zakresie do 25°C)
Zasilanie: 091FL – 2x baterie AA
091FLRF – nadajnik: 2x baterie AA, odbiornik: 230V AC
Wymiary: 091FL: 154/80/30
091FLRF: nadajnik: 154/80/30, odbiornik: 128/97/38
Dokładność zegara +/- 70 sekund / miesiąc
Ilość programów 9 (6-fabryczne, 3-definiowane przez użytkownika)
Histereza [°C] 0,5°C lub 1°C
Temperatura ochrony przed zamarzaniem [°C] 7°C
Max prąd obciążenia przekaźnika: 091FL: 5A (rezystancyjne), 3 A (indukcyjne) 091FLRF: 16A (rezystancyjne), 5 A (indukcyjne)
Temperatura składowania [°C] -20°C – 60°C
Klasa ochrony IP 30
Częstotliwość pracy dla modelu bezprzewodowego 868MHz

Klasa ochrony 30 oznacza:

  • ochronę przed dostępem do części niebezpiecznych narzędziem
  • ochronę przed obcymi ciałami stałymi o średnicy 2,5 mm i większej
  • WAŻNE: nie chroni przed wodą

Dwa tryby pracy sterownika

Sterownik marki Salus posiada dwa tryby pracy, w zależności od tego czy chcemy aby ogrzewanie włączało co jakiś czas czy chcemy przestawić urządzenie na tryb “nie grzania”.  Pierwszy z nich to tak zwana strefa komfortu, czyli tryb kiedy ogrzewanie jest włączone – utrzymuje się temperatura na ustawionych ręcznie poziomach. Drugi tryb do strefa ekonomiczna – czyli z wyłączoną funkcją grzania. Dodatkowo użytkownik tego urządzenia ma do dyspozycji 9 programów. Programy od 0 do 5 są ustawione fabrycznie, programy od 6 do 8 użytkownik może zdefiniować według indywidualnych potrzeb. Bardzo fajna jest funkcja, która pozwala na to, aby każdy program był przypisany do innego dnia. To bardzo funkcjonalne urządzenie, które można dopasować do indywidualnych potrzeb. Dodatkowo funkcje umożliwiające opóźnienie grzania czy możliwość ustawienia konkretnej temperatury na przykład tylko kilka godzin sprawia, że możemy dopasować działanie urządzenia do naszej wygody.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here