Mogłoby się wydawać, że przepychanie i czyszczenie domowej kanalizacji należy do obowiązków domowników. Istnieje wiele metod i środków na pozbycie się zanieczyszczeń i udrożnienie rur. Oczywiście, poniżej znajdziesz kilka wskazówek i podpowiedzi, ale przede wszystkim dowiesz się, czego i dlaczego lepiej nie zajmować się tym na własną rękę.
Zabawa w złotą rączkę – sposoby na udrażnianie rur
Jeśli lubisz majsterkowanie, a hydraulika nie jest Ci do końca obca, powinieneś koniecznie zapoznać się z kilkoma naszymi poradami, które mamy nadzieję, odmienią nieco Twoje nastawienie i pozwolą bezpiecznie i skutecznie oczyścić swoją kanalizację. Zacznijmy może od najważniejszego, czyli czego nie wolno wrzucać do kanalizacji:
- większych kawałków jedzenia, a zwłaszcza tłustych
- stałych odpadów (tkaniny, waciki, kości czy trociny)
- piasku
- intensywnie działających środków chemicznych
Wszystko to może doprowadzić do całkowitego zapchania się rur, a to już będzie wymagało profesjonalnej pomocy hydraulika. Ważnym zabiegiem w tym przypadku jest także systematyczne czyszczenie kanalizacji, aby zapobiegać zatykaniu, osadzaniu się brudów i wszelkim problemom natury hydraulicznej. W tym celu radzimy pamiętać o kilku trikach:
- Mieszanka sody oczyszczonej, octu i wrzątku pozwala na skuteczne udrożnienie przepływu wody w zlewie w kuchni albo w umywalce łazienkowej. Ten roztwór rozpuszcza tłuszcz, brud i resztki jedzenia, aczkolwiek nie pomoże to w sytuacji całkowitego zatkania rur.
- Warto regularnie wlać nieco więcej płynu do naczyń do odpływu, odczekać kilkanaście minut i następnie przepłukać go gorącą wodą. W ten sposób również możesz pozbyć się pozostałości po zabrudzeniach.
- Od czasu do czasu dobrze jest sięgnąć także po klasyczny przetykacz, którym wydobędziesz chociaż część zabrudzeń z odpływu, których następnie trzeba się pozbyć, wyrzucając do śmieci, a nie innego odpływu, np. w toalecie.
- Niezastąpionym sposobem na zmniejszenie brudu i resztek jedzenia w zlewie kuchennym jest korzystanie z sitka. Nie wystarczy jednak tylko go posiadać, ale trzeba przede wszystkim pamiętać o jego opróżnianiu po każdym myciu naczyń i regularnym czyszczeniu, aby nie gromadziły się na nim osad, bakterie i inne zanieczyszczenia.
Kiedy lepiej odpuścić?
Cała zabawa kończy się w momencie, gdy zauważymy, że z naszego zlewu wydobywa się woda albo co gorsza stoi ona w miejscu. Poza tym może pojawić się równocześnie nieprzyjemny zapach, a w konsekwencji wiele innych problemów hydraulicznych, z których nawet nie zdajesz sobie sprawy.
Warto wspomnieć, że korzystanie ze środków chemicznych do udrażniania rur kanalizacyjnych również wymaga wiedzy i przygotowania. Zastosowanie granulek, żelu czy też płynu silnie żrącego może zadziałać zupełnie odwrotnie, a w przypadku kompletnie zapchanej kanalizacji w niczym nam to nie pomoże. Może się także okazać, że użyte środki chemiczne zatkały nasz odpływ, ponieważ nie zostały dobrze usunięte i spłukane. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest regularność w czyszczeniu kanalizacji domowymi sposobami, by zapobiegać i nie martwić się potem.
Jeśli jednak zauważysz niepokojące objawy wymienione wcześniej, najlepiej skontaktuj się z Jotka Hydraulik z Wrocławia. Oni profesjonalnie zajmują się czyszczeniem kanalizacji, posiadają odpowiedni sprzęt i nie zaszkodzą Twoim rurom. Nie ma sensu zabierać się za to samodzielnie, kiedy zajmie Ci to więcej czasu, możesz sobie bardziej zaszkodzić i chwilowo (lub na dłużej) pozbawić się prawidłowej cyrkulacji wody w domu.