Problem ze smogiem – czyli nadmiernie wysokim stężeniem niebezpiecznych dla zdrowia pyłków – powraca do nas każdej zimy. Wówczas, wiele polskich miast okrywa chmura zanieczyszczeń, którymi „inhalujemy” się przez cały okres grzewczy. Niestety, jest to konsekwencja wielu czynników – w tym również stosowanych przez wielu Polaków paliw opałowych. Wśród zdecydowanie najgorszych znajduje się węgiel, który – choć wiele osób zdaje się to ignorować – jest nieekologiczny i niezdrowy. Jeśli rozważasz wymianę swojego piecyka na nowy, w którym wykorzystywałbyś paliwa przyjazne dla środowiska i człowieka – poniżej podpowiadamy dlaczego warto rozważyć zakup kotła na ekogroszek.
Piecyk na ekogroszek – korzystny i praktyczny wybór
W ciągu ostatnich lat w wielu regionach naszego kraju uruchomiono specjalne programy skierowane do osób pragnących wymienić swój kocioł na nowy. Programy takie dotyczyły przede wszystkim dużych miast oraz tych, w których problem smogu jest najdotkliwszy. Niestety, nie wszyscy potencjalni beneficjenci tego programu zdecydowali się z niego skorzystać. Niemniej – nigdy nie jest za późno na wymianę piecyka. Tym bardziej, że w wielu regionach smog wciąż daje się we znaki.
Wiele powodów przemawia za wymianą piecyka na nowy. Przede wszystkim – warto tego dokonać ze względu na wspomniane korzyści ekologiczne. Ponadto, piecyk, w którym będziemy mogli palić paliwami ekologicznymi – jak ekogroszek – jest o wiele łatwiejszy w obsłudze niż zwykły piec na węgiel. Jego obsługa nie wymaga dużego nakładu sił, gdyż piecyk znaczną część działań wykonuje automatycznie – za nas.
Ponadto, wymiana kotła na ten dedykowany do ekogroszku to wybór ekonomiczny. Ekogroszek to paliwo o wysokich parametrach grzewczych i dobrym stosunku ceny względem jakości. Z roku na rok zwiększa się zużycie ekogroszku w skali całego kraju. W rezultacie, pojawia się coraz więcej rodzajów tego paliwa, co dodatkowo ułatwia wybór. Znajdziemy odmiany ekogroszku dedykowane dla osób o różnych potrzebach grzewczych, pragnących ogrzać dom o różnej powierzchni.
Ekogroszek – rodzaje i najważniejsze parametry
Ekogroszek to paliwo wyjątkowe. Choć jest produkowane na bazie węgla (głównie polskiego, ale także sprowadzanego z Czech) jego spalanie nie uwalnia dużej ilości zanieczyszczeń. Sytuacja wygląda wręcz przeciwnie – spalanie ekogroszku jest dopuszczalne we wszystkich krajach Unii Europejskiej, gdyż emisja niebezpiecznych dla zdrowia tlenków (na przykład siarki) jest minimalna.
Ekogroszek powstaje z drobnych granulków węgla o minimalnej zawartości substancji szkodliwych, wilgoci i innych składników niepalnych. Dzięki temu, jest niezwykle wydajny. Znajdziemy zarówno ekogroszki o najwyższej mocy opałowej – dochodzącej nawet do 30 Mj na kilogram (na przykład Pan Groszek Red) jak i ekogroszki dla klientów budżetowych, o nieco słabszych parametrach. Warto podkreślić, że ekogroszek jest zdecydowanie skuteczniejszy w wytwarzaniu energii cieplnej niż na przykład pellet, jego główny konkurent na rynku.
Ostatnią zaletą z wykorzystania ekogroszku, na którą pragniemy zwrócić uwagę, jest minimalna ilość powstającego popiołu oraz innych zanieczyszczeń (określania m.in. współczynnikiem spiekalności), co dodatkowo ułatwia obsługę piecyka.