Czym charakteryzują się okna antywłamaniowe i jakie najlepiej wybrać?

W swoim domu każdy chce się czuć jak najbardziej bezpiecznie, dlatego często wybór okien i drzwi pada na modele antywłamaniowe. Mieszkając lub wprowadzając się do dzielnicy, gdzie często zdarzają się włamania, to wręcz konieczność. Warto zapewnić sobie większy komfort psychiczny wybierając odpowiednie zabezpieczenia dla domu. Alarm to nie wszystko gdyż nie zawsze odstrasza złodzieja. Oczywiście nie ma systemu, który chroniłby w 100%, jeśli jednak zwiększa bezpieczeństwo przynajmniej o kilkadziesiąt procent w stosunku do tradycyjnych rozwiązań to „gra jest warta świeczki”.

Okna PCV antywłamaniowe – czym się charakteryzują?

Przede wszystkim okna antywłamaniowe posiadają kilka rodzajów zabezpieczeń, które zapobiegają wyważeniu okna czy też zbiciu szyby. Stosowane są specjalne zaczepy i czopy uniemożliwiające włamywaczom podważeniu okna przy użyciu łomu. Ponadto kolejnym środkiem bezpieczeństwa w oknach antywłamaniowych jest klamka okienna zamykana dodatkowo na klucz. Dzięki temu nie możliwe jest otwarcie okna od zewnątrz, nawet wtedy gdy jest lekko uchylone, zamek skutecznie to blokuje. Oczywiście nie można zapomnieć również o odpowiedniej ochronie szyby. Dlatego do jej wytworzenia używa się szkła laminowanego, a także dodatkowych warstw folii antywłamaniowej PVB. Zasada jest taka, że im więcej jest warstw szkła laminowanego i folii tym szyba jest mocniejsza. Podwójne szkło z podwójną folią jest w stanie oprzeć się kilkukilogramowej stalowej kuli. Poza kwestią włamania takie okno chroni również znacznie bardziej przed bardzo silnym huraganowym wiatrem, zapobiegając wybiciu szyby, albo przynajmniej niwelując taką możliwość. Takie okna są polecane do sypialni, a także pokoju dziecka. Dzięki temu ma się większą pewność, że będzie bezpieczne.

Cennik okien antywłamaniowych

Cena okien antywłamaniowych z PCV jest rzecz jasna wyższa niż w przypadku tych tradycyjnych, wszak za gwarancję bezpieczeństwa trzeba zapłacić więcej. Ponadto trzeba jeszcze wziąć pod uwagę, że aby takie okna posiadały konieczne certyfikaty i atesty muszą być zamontowane przez profesjonalistów. Odpowiedni montaż jest kluczowy aby wszystkie mechanizmy bezpieczeństwa działały prawidłowo. Można jeszcze zdecydować się na dodatkowe zabezpieczenie w postaci czujnika alarmowego, który wysyła sygnał do firmy ochroniarskiej w sytuacji gdy element magnetyczny zostanie oderwany od zaczepu. Oczywiście takie rozwiązania są dodatkowo płatne. Zatem za okna PCV antywłamaniowe klasy RC2 można zapłacić już około 2000 zł za wymiar 160×200, ale oczywiście w przypadku większej ilości zabezpieczeń cena wzrasta. Okna mogą mieć klasę antywłamaniową od RC1 do nawet RC6. Oczywiście te ostatnie są najdroższe. Posiadają więcej szyb, a także potrafią dłużej stawiać opór włamywaczowi, w związku z czym albo zrezygnuje z próby włamania albo zostanie złapany przez policję. Okna najwyższej klasy mogą stawiać opór elektronarzędziom prze około 20 minut. Zatem warto przed wyborem okna, jeśli zależy nam na tym by były jak najbardziej odporne na wyważenie, sprawdzić jego parametry.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here