Piece gazowe - najlepsze na ogrzewanie domu i mieszkania?

Piece gazowe to jeden z najpopularniejszych sposobów ogrzewania domu. Kiedy już zdecydowaliśmy się na ten rodzaj paliwa, to trzeba wiedzieć, że czeka nas wybór pomiędzy tradycyjnym kotłem, kotłem kondensacyjnym oraz tym pulsacyjnym. Różnią się one nieco pomiędzy sobą, jednak w każdej z tych kategorii jesteśmy w stanie znaleźć idealne i dla nas najlepsze piece gazowe, odpowiadające naszemu zapotrzebowaniu. Poznajmy je więc!

Kotły tradycyjne

Kotły gazowe tradycyjne są najtańszym rozwiązaniem, jeżeli chodzi o ogrzewanie gazowe. W zależności od naszych potrzeb, możemy mieć za ich pomocą nie tylko ciepło w domu, ale i gorącą wodę do kąpieli. Wybierane są przez osoby, które cenią sobie wygodę oraz prostotę – nie są skomplikowane w użyciu, bardzo szybko zaczynają działać (nie trzeba czekać aż rozpali się w piecu) oraz nie zajmują dużo miejsca (tak jak węgiel, drzewo i duży piec węglowy). Możemy zdecydować się na stojące lub wiszące. W zależności od tego, jak dużej mocy będziemy potrzebować, być może okaże się, że wystarczy nam mały kocioł, który powiesimy go w łazience czy w kuchni. Szukając czegoś odpowiedniego dla nas na pewno spotkamy się z określeniem, że kocioł jest jedno albo dwufunkcyjny. Chodzi po prostu o to czy ma wyłącznie ogrzewać dom, czy może też podgrzewać wodę.

Ważne jest to czy wybierzemy otwartą czy zamkniętą komorą spalania. Jeżeli zdecydujemy się na otwartą, to kocioł będzie musiał być podłączony do komina, by spaliny wydobyły się z obiegu. Niestety, są one trochę mniej bezpieczne niż te z zamkniętą komorą – tam tlen jest pobierany za pomocą specjalnej rury, która jest dwuosiowa i spaliny są odprowadzane właśnie za jej pomocą. Jednak nie każdy kocioł tradycyjny będzie posiadał tą opcję. Więcej o ogrzewaniu domu w tradycyjny sposób poczytamy na portalu https://ogrzewamdom.pl.

Kotły kondensacyjne

Jakie są najlepsze piece gazowe? Wśród nich znajdują się na pewno kotły kondensacyjne. Są one nieco droższe od tych tradycyjnych, jednak ich wydajność jest o wiele większa. Może się więc okazać, że bardzo szybko zwrócić się nam różnica kosztów, które poniesiemy w związku z ich instalacją. Dowód? Skuteczność pieców kondensacyjnych wynosi około 109%, a tradycyjnych 80-90%. To spowoduje, że zużycie gazu może być mniejsze nawet do 30%.To duża oszczędność. Podobnie jak kocioł tradycyjny, może być jedno i dwufunkcyjny – bez problemu ogrzeje zatem mieszkanie i wodę. Posiada wyłącznie zamkniętą komorę spalania, co gwarantuje bezpieczeństwo użytkowania.

Kotły pulsacyjne

Ostatnim kotłem wartym uwagi jest ten pulsacyjny – jest to połączenie technologii kondensacji z pulsacją spalania. Oznacza to, że w przeciwieństwie do poprzedników nie ma tradycyjnego palnika. Został on zastąpiony przez specjalną komorę spalania, gdzie proces tam zachodzący dawniej był używany w silnikach lotniczych. Jest to udoskonalony system wykorzystywany w kotłach kondensacyjnych – wiąże się to z wyższą ceną, ale i wyższą jakością wykonania oraz lepszym spalaniem. Jest prosty w obsłudze oraz nie wymaga regulacji i czyszczenia, przez to również działa o wiele dłużej.

Kotły gazowe niebawem znajdą się w większości domów jednorodzinnych. Szczególnie teraz, kiedy nacisk na ekologię i rezygnację z węgla jest tak mocny. Całkowitej eliminacji spalin się nie doczekamy, warto jednak dołożyć cegiełkę od siebie i wybrać kocioł gazowy, który sprawi, że będzie jej odrobinę mniej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here