Pokój dziecięcy w stylu skandynawskim

Skandynawia kojarzy się większości z nas nie tylko ze wspaniałą przyrodą i zapierającymi dech w piersiach krajobrazami, ale również z niezwykłym smakiem, z którym urządzane są wnętrza na północy Europy. Dziś styl skandynawski króluje już nie tylko w domach Szwedów, Norwegów czy Duńczyków, ale również w polskich domach. Moda na skandynawski design zawędrowała już nawet do pokojów dziecięcych. Obecnie mnóstwo rodziców decyduje się urządzić cztery kąty swojej pociechy, wzorując się na zdjęciach wnętrz ze Skandynawii. Styl skandynawski doskonale sprawdza się w przestrzeni najmłodszych – Skandynawowie bowiem do mistrzostwa opanowali urządzanie pokoi swoich pociech tak, żeby były jednocześnie urocze, ale też na tyle oszczędne, żeby łatwo było w nich utrzymać porządek. Jak urządzić pokój malucha w modnym stylu scandi?

Ściany i podłoga w stylu skandynawskim

Pierwszym krokiem, który musimy zrobić, pragnąć urządzić pokój dziecięcy w stylu skandynawskim, jest pomalowanie ścian. W pokojach małych Skandynawów króluje przede wszystkim biel, choć często pojawiają się również szarości. Jasne tony mają podwójną zaletę: po pierwsze, rozjaśniają wnętrze i zwiększają je optycznie, po drugie, są bardzo praktyczne – jeśli dziecko np. popisze mazakiem białą ścianę, wystarczy pobrudzone miejsce pokryć białą farbą. Na ścianach w pokojach dzieci w Skandynawii bardzo często pojawia się ozdoba w postaci przyklejanych groszków czy kropelek deszczu – te mocuje się zwykle nad łóżeczkiem. To subtelna, ale bardzo efektowna dekoracja, która sprawdzi się zarówno w pokoju chłopca, jak i dziewczynki.
Jeśli chodzi o podłogę, ta również powinna być utrzymana w jasnych barwach. To rozjaśni pokój i sprawi, że kolorowe zabawki nie będą aż tak raziły po oczach. Skandynawowie zwykle wybierają jasne drewno w wersji surowej lub malują podłogę na biało. Jako dekoracja często pojawia się niewielki dywanik, na którym dziecko będzie mogło się bawić, nie siadając bezpośrednio na podłodze.

Meble do pokoju dziecka

Najważniejszą być może decyzją, jaką będziemy musieli podjąć, urządzając pokój naszej pociechy, jest wybór mebli. To, na jakie meble się zdecydujemy, będzie miało duży wpływ na to, czy pokój sprawdzi się w swojej roli i będzie dobrze służył maluchowi. Jeśli chodzi o Skandynawów, ci na pierwszym miejscu stawiają zawsze funkcjonalność. Meble do pokoju dziecięcego powinny być solidne i ładnie wykończone, ale jednocześnie na tyle lekkie, żebyśmy w razie potrzeby mogli je przestawić i dostosować układ mebli do nowych potrzeb naszej pociechy. W skandynawskich pokojach dziecięcych najczęściej zobaczymy niewielkie, delikatne, drewniane meble w kolorze białym. Zdarza się, że niektóre elementy, na przykład łóżko czy komoda, pokryte są kolorową farbą, najczęściej jest to stonowany odcień niebieskiego, różowego czy popularna w Skandynawii szarość.

Najważniejszym meblem w pokoju dziecka jest bez wątpienia łóżko. To obowiązkowo musi znaleźć się w pokoju każdego malucha. Jako łóżko w stylu skandynawskim sprawdzi się nie tylko porosty, drewniany model, ale też łóżko metalowe, nawet z subtelnymi zdobieniami. Skandynawowie uwielbiają praktyczne rozwiązania, więc często decydują się na łóżka, których rozmiar można zmieniać i które rosną wraz z dzieckiem – to spora oszczędność i świetny pomysł na zapewnienie dziecku mebla, który będzie rósł wraz z nim.

Jeśli chodzi o biurko, wybierzmy jak najprostszy model. Najlepiej we wnętrze w stylu skandynawskim wpisze się prosty stolik składający się z blatu i nóg, drewnianych lub metalowych, najlepiej bez zbędnych ozdób. Zapewnijmy również dziecku małą komódkę, w której będzie mogło trzymać przybory szkolne.

Kolejna ważna kwestia w pokoju dziecięcym to skuteczny system przechowywania. Skandynawowie zwykle umieszczają w pokoju dziecka pojemną szafę na ubrania i komodę oraz regał na przechowywanie dziecięcych skarbów: książek, zabawek, przytulanek. Jako pojemniki do przechowywania rzeczy pociechy można wykorzystać również wiklinowe kosze albo kartonowe pudełka.

Dekoracje dziecięce w stylu skandynawskim

Jeśli chodzi o dekoracje, Skandynawowie nie lubią przesady. Unikają przedmiotów, które miałyby pełnić jedynie dekoracyjną rolę. Stawiają raczej na elementy funkcjonalne: półki, lampy czy poduszki, które jednocześnie mogą pełnić rolę dekoracji. Bardzo popularnym rozwiązaniem stosowanym w pokojach dziecięcych są półki w ciekawych kształtach. W niemal każdym pokoju małego Szweda czy Norwega zobaczymy półki w kształcie domków czy chmurek. Popularne są również galerie z książek – te układa się bowiem za specjalnymi listewkami, dzięki czemu książki z ciekawymi okładkami stają się obrazami. Świetną dekoracją są również lampy – wystarczy, że żarówka zawieszona jest na kolorowym sznurku, a już wygląda nietypowo i staje się elementem dekoracyjnym. Jeśli chodzi o narzuty czy poduszki, królują naturalne materiały: len i płótno, oraz neutralne barwy. Rolę dekoracyjną pełnią wzory – na poduszkach najczęściej pojawia się motyw natury: zwierzęta, rośliny, krople deszczu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here