Dywan w stylu skandynawskim

Urządzenie mieszkania, które będzie jednocześnie i funkcjonalne, i przytulne nie jest prostym zadaniem. Zdarza się, że to, co nam się podoba, nijak nie spełnia swojego podstawowego zadania, na przykład ładne krzesło okazuje się niewygodne. Równie często to, co zapewnia wysoki komfort, niezbyt dobrze się prezentuje. Estetyka i funkcjonalność – czy te dwie, zdawać by się mogło – skrajności, da się jakoś pogodzić? Najlepszym dowodem na to, że mieszkanie może gwarantować nam maksimum wygody, jednocześnie ciesząc oko, są skandynawskie wnętrza. Północni Europejczycy do perfekcji opanowali urządzanie mieszkań tak, że były atrakcyjne wizualnie, ale również niezwykle praktyczne.

To umiejętne połączenie estetyki i funkcjonalności przyniosło Skandynawom ogromną sławę. Dziś miliony ludzi na świecie marzą o tym, żeby ich mieszkania urządzone były w niesamowitym skandynawskim stylu. Meble i dodatki wzorowane na Skandynawii cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Dostępne są już nie tylko przez internet, ale także w specjalistycznych sklepach z wyposażeniem skandynawskim, a często nawet w popularnych sieciówkach. Katalogi wnętrzarskie pełne są zdjęć mieszkań Skandynawów, a my coraz częściej decydujemy się wtłaczać obserwowane u Skandynawów rozwiązania do swoich czterech kątów.

Dlaczego styl skandynawski stał się tak popularny?

Można się zastanawiać, dlaczego właśnie to styl skandynawski stał się tak popularny, że ludzie w różnych zakątkach globu podporządkowują się jego regułom, urządzając domy. Co sprawiło, że styl skandynawski przyjął się nie tylko na północy Europy, ale również w wielu innych miejscach na świecie? Odpowiedź na to pytanie wydaje się oczywista: przede wszystkim jest to uniwersalność. Styl skandynawski daje się bowiem zastosować w różnych miejscach na świecie, bez względu na warunki pogodowe czy ilość światła. Świetnie sprawdza się zarówno w dużych domach, jak i małych mieszkaniach – do tych ostatnich nadaje się wręcz idealnie. Oprócz tego styl skandynawski jest ponadczasowy jak chyba żaden inny – jego główne zasady nie zmieniają się od lat, a wnętrza urządzone w stylu scandi kilka lat temu nadal wyglądają aktualnie i nic nie straciły na uroku. Rozwiązania wymyślone w Skandynawii doskonale dają się zastosować w różnych pomieszczeniach, od salonu, przez sypialnię i pokój dziecięcy, po łazienkę, a nawet balkon.

Innym powodem, dla którego mnóstwo osób pała miłością do stylu skandynawskiego, jest wyjątkowa funkcjonalność. Skandynawowie stawiają na oszczędność i praktyczności, dzięki czemu w ich mieszkaniach nie ma zbędnych przedmiotów, których jedyną funkcją byłoby zbieranie kurzu. Funkcjonowanie w takiej przestrzeni to czysta przyjemność. Pod nogami nie pałętają nam się zbędne przedmioty, a utrzymanie porządku jest banalnie proste. Co więcej, taka czysta, jasna przestrzeń sprawia, że nasze zmysły się uspokajają, a nam łatwiej odpocząć i zregenerować siły.

Jaki dywan do mieszkania w stylu skandynawskim?

Skandynawowie są oszczędni nie tylko, jeśli idzie o kolorystykę czy ilość mebli, ale również, a może przede wszystkim – jeśli chodzi o dekoracje. W ich mieszkaniach na próżno szukać elementów, które miałyby pełnić jedynie dekoracyjna rolę, np. porcelanowych figurek. W Skandynawii panuje jasna zasada: ozdobą ma być to, co jednocześnie pełni określoną funkcję, na przykład dywan.
Dywan jest bardzo praktyczny, ponieważ dzięki niemu nasze stopy nie stykają się bezpośrednio z podłogą, która zimą bywa nieprzyjemnie chłodna. Świetnie sprawdza się również, jeśli przyjdzie do nas wielu gości lub jeśli mamy dzieci, które lubią siadać na podłogę. Oprócz tego dywan natychmiast zwiększa przytulność wnętrza i sprawia, że to wydaje się dużo bardziej ciepłe, panuje w nim przyjemna, domowa atmosfera.

W Skandynawii nie kładzie się wielkich dywanów, które przykrywałyby w całości podłogę w danym pomieszczeniu. Stawia się raczej na mniejsze dywaniki, które umiejscawiane są na przykład przy kanapie w salonie, przy łóżku w sypialni czy na środku pokoju dziecięcego.

Jeśli chodzi o kolorystykę i wzory, tendencje są różne. Każdy znajdzie tutaj coś, co mu odpowiada. Popularne są w Skandynawii tradycyjne, czerwonawe dywany we wzory – te kładzie się zwykle w pomieszczeniach, które mają mieć lekko rustykalny charakter. Inna opcja to dywany wełniane i skóry – w Skandynawii uwielbia się te naturalne materiały. Popularne są również dywany z wzorem orientalnym, na przykład marokańskim – taki dywan dodaje chłodnemu, neutralnemu wnętrzu charakteru i ociepla je. Ta opcja idealnie sprawdzi się w mieszkaniach osób kochających podróże. Jeszcze popularniejsze w krajach skandynawskich są dywany w geometryczne wzory. Te zwykle mają ciemne kolory, dominuje szary i czerń z kontrastową bielą. Są niezwykle efektowne i często stanowią główną dekorację pomieszczenia. To chyba najczęściej spotykane w Skandynawii rozwiązanie. Ostatnia opcja to dywan jednokolorowy – te również często widuje się w skandynawskich domach. Tutaj główną rolę powinna odkrywać faktura materiału, możemy np. postawić na dłuższe włosie. Jednokolorowy dywan spodoba się osobom ceniącym spokój i chcącym utrzymać pomieszczenie w neutralnej kolorystyce i wzornictwie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here