Sofa skandynawska

Urządzając dom, chcemy najczęściej, żeby był razem i funkcjonalny, i ładny. Ma być wygodnie, ale też cieszyć oko – tego właśnie oczekujemy od efektu końcowego. W tworzeniu przytulnych i gwarantujących najwyższy komfort mieszkania wnętrz najlepsi są Skandynawowie. Północni Europejczycy nie mają sobie równych, jeśli chodzi o udane połączenie estetyki i funkcjonalności. Ich mieszkania, choć bardzo oszczędnie urządzone, są niezwykle przytulne i ciepłe – aż nie chce się z nich wychodzić. W pomieszczeniach urządzonych w skandynawskim stylu królują jasne, spokojne barwy, które mają optycznie powiększyć mieszkanie i sprawić, że to będzie jasne. Optymalne wykorzystanie światła jest w Skandynawii bardzo ważne – zimny są tam długie, a dni krótkie, więc słońce jest uznawane za towar deficytowy. Wymyślone przez Skandynawów rozwiązania idealnie sprawdzają się w polskich domach. Choć lata w Polsce są dużo upalniejsze niż na północy Skandynawii, to i my przez większość roku musimy radzić sobie z niedoborem światła – dzięki skandynawskiemu stylowi nasze mieszkanie będzie wreszcie dobrze doświetlone. Coraz więcej Polaków docenia funkcjonalność i urodę skandynawskich domów i stara się urządzać swoje cztery kąty na ich wzór.

Salon – serce domu w Skandynawii

Salon to bez wątpienia jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu. To on powinien być sercem domu – tutaj gromadzi się cała rodzina, żeby odpocząć i wspólnie spędzić czas, tutaj zapraszamy gości, z którymi chcemy podzielić się ważnymi chwilami naszego życia. Dobrze urządzony salon powinien być przytulny i ciepłą atmosferą zachęcać do tego, żeby w nim przebywać, odpoczywając i czy oddając się ukochanemu hobby. W salonie musi znaleźć się przestrzeń dla każdego członka rodziny. Muszą odnaleźć się tu zarówno rodzice, jak i dzieci. Dobrze będzie, jeśli urządzając salon, pomyślimy również o naszych gościach. Ważne jest, żeby wygospodarować tyle miejsca, żeby każdy z naszych przyjaciół mógł wygodnie usiąść i napić się kawy. W przeciwnym razie znajomi niechętnie będą nas odwiedzać.

Sofa do salonu w stylu skandynawskim

Najważniejszym meblem w salonie jest bez żadnych wątpliwości sofa. Ta jest w pokoju gościnnym wręcz obowiązkowa. Przyda się zarówno wszystkim członkom rodziny, którzy będą mogli na niej usiąść i zrelaksować się po ciężkim dniu, jak i gościom, którzy przyjdą nam odwiedzić i z pewnością będą chcieli gdzieś usiąść, żeby napić się herbaty i porozmawiać.

Jak powinna wyglądać idealna skandynawska sofa? Ta przede wszystkim musi być wygodna. Skandynawowie bowiem zawsze w pierwszej kolejności stawiają na funkcjonalność. Kanapa, która znajdzie się w salonie nie może być zbyt twarda czy być pozbawiona wygodnego oparcia – jeśli ma dobrze spełniać swoją funkcję, siedzenie na niej musi być przyjemnością. W przeciwnym razie członkowie naszej rodziny zamiast chętnie spędzać czas w salonie, będą chowali się do swoich pokojów, a gościom będzie niewygodnie. Zanim kupimy więc kanapę, zawsze na niej siadajmy i sprawdzajmy, czy oferuje taką wygodę, jakiej oczekujemy.

Jeśli chodzi o kolorystykę, sofy skandynawskie są zwykle utrzymane w neutralnych, stonowanych barwach, podobnie jak ściany, meble i dekoracje. Najczęściej pojawiające się kolory to oczywiście biel, szarość, beże, bardzo często również czerń.

Materiał, z którego wykonana jest sofa, musi być jak najbardziej naturalny. Niektórzy Skandynawowie wybierają skórę, choć częściej w mieszkaniach na północy Europy zobaczymy kanapy tekstylne. Tutaj królują grube, mocne materiały, często w widocznym włóknem.

Kanapy są zwykle spore, wyłożone poduszkami, popularne są duże narożniki. Wybierając sofę w stylu skandynawskim, musimy zastanowić się przede wszystkim nad tym, na jaki rozmiar pozwoli nam metraż mieszkania i ilu gości zamierzamy przyjmować. Sofa musi bowiem wszystkich pomieścić. Świetnym rozwiązaniem do mniejszych mieszkań jest również wstawienie do salonu sofy i pasującego do niej fotela w stylu scandi.

Dekoracje na sofie skandynawskiej

Planując urządzenie mieszkania w stylu skandynawskim, pamiętajmy, że ważnym elementem sofy w Skandynawii są dekoracje. Ponieważ Skandynawowie uwielbiają praktyczne ozdoby, dużą wagę przykładają do wyboru narzuty, koca i poduszek. Te powinny być zawsze wykonane z naturalnych materiałów, takich jak bawełna, len, płótno albo bawełna. W Skandynawii unika się jak ognia sztucznych, błyszczących tekstyliów – te wyglądałyby dziwnie na tle surowego, oszczędnego wnętrza. Jeśli chodzi o kolorystykę, znowu wygrywają neutralne, spokojne tony, choć czasami jako detal np. na poduszce pojawiają się mocniejsze kolory. Musimy jednak pamiętać, żeby nie przesadzić – jeśli kolor jest na poduszce, nie powinno być go już na narzucie czy zasłonach. Dużym polem do popisu są natomiast wzory. Poduszki i koce, które pojawiają się na skandynawskich sofach są zwykle bardzo wzorzyste. Królują głównie proste, geometryczne desenie, najczęściej utrzymane w czarno-białej kolorystyce. Czasami na poduszkach pojawiają się również popularne w Skandynawii motywy zwierząt i roślin.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here