Zasłony w stylu skandynawskim

Skandynawskie domy uznawane są za wzór dobrze urządzonych wnętrz. Mieszkania Skandynawów są minimalistyczne, oszczędne, ale zarazem niezwykle przytulne. Panuje w nich miła, domowa atmosfera, której nie chce się opuszczać. Wszechobecna biel sprawia, że domy Skandynawów są jasne i wyglądają na przestronne – dzięki specjalnym trikom nawet najmniejsze pomieszczenie w stylu skandynawskim wyglądają na duże i dobrze oświetlone.

Styl skandynawski w polskich domach

Domy Skandynawów wprawiają w podziw cały świat. Są dla nas symbolem idealnego połączenia estetyki i funkcjonalności. Styl skandynawski już dawno przestał obowiązywać tylko na północy Europy i wkradł się do mieszkań na całym świecie. Obecnie bowiem mieszkańcy najróżniejszych zakątków globu decydują się urządzać swoje mieszkania na styl domów Skandynawów.

Moda na białe ściany i meble dotarła również do polski. Trzeba przyznać, że styl skandynawski idealnie sprawdza się w polskich warunkach. Większość Polaków mieszka bowiem w małych mieszkaniach w bloku, które potrzebują optycznego powiększenia – nikt nie zna się na tym tak, jak Skandynawowie. Co więcej, w Polsce panują podobne warunki pogodowe jak na południu Szwecji czy Norwegii – u nas również słońca często brakuje, a mieszkania urządzone w ciemnych barwach wydają się ciemne i niedoświetlone. Takie niewielkie mieszkania, w których przez większość roku słońca jest niewiele całkowicie zmieniają swoje oblicze, kiedy urządzi się je zgodnie ze skandynawską modą. Z brzydkich, nieciekawych nor zamieniają się w piękne przytulne wnętrza, z których nie chce się wychodzić.

Światło – kluczowe w skandynawskich mieszkaniach

Jeśli chodzi o styl skandynawski, nic nie jest dziełem przypadku. Skandynawowie podporządkowali reguły urządzania wnętrz jednemu celowi: ma być dużo światła. Nie ma się co dziwić, na północy Europy słońce jest towarem deficytowym. Trzeba więc robić wszystko, żeby dobrze wykorzystać nawet najmniejszą ilość promieni słonecznych. Gdyby Skandynawowie malowali swoje mieszkania na ciemne kolory i wstawiali do nich meble w kolorze ciemnego drewna, wnętrza byłyby naprawdę słabo doświetlone. Żeby rozjaśnić swoje cztery kąty, Skandynawowie je na biało. Oprócz ścian białe są również podłogi, meble, sofy, a nawet dodatki. Biel bez wątpienia jest kolorem, który dominuje we wszystkich mieszkaniach w Skandynawii, od Danii po Szwecję. Wszechobecna biel sprawia bowiem, że pomieszczenia powiększają się optycznie, a przede wszystkim – wydaja się jaśniejsze, gdyż biel świetnie odbija światło.

Zasłony do wnętrza w stylu skandynawskim

W stylu skandynawskim zasada oszczędności nie przestaje obowiązywać nawet w przypadku okien. Patrząc w okna skandynawskich domów, nie zobaczymy fantazyjnie upiętych firanek, ozdobnych zazdrosek czy różnokolorowych frędzli. W tej kwestii Skandynawowie są bardzo praktyczni. Okno ma przede wszystkim dostarczać odpowiednią ilość światła – to na północy Europy, gdzie zimny są długie, a ilość światła słonecznego ograniczona, kwestia priorytetowa. W skandynawskich mieszkaniach rzadko pojawiają się firany – uważa się, że te niepotrzebnie ograniczałyby dopływ promieni słonecznych. Jeśli Skandynaw już decyduje się na zawieszenie w oknach firanek, te są długie, lejące, półprzezroczyste, wykonane z lekkiego materiału.

Dużo popularniejsze w skandynawskich domach są zasłony. Te mają przede wszystkim zasłonić nas przed spojrzeniami wścibskich przechodniów, choć są jednocześnie delikatną, subtelną ozdobą mieszkania. Jak wyglądają zasłony pojawiające się w domach w Skandynawii? Po raz kolejny wygrywa prostota – unikamy krzykliwych kolorów i nadmiaru wzorów. Stawiamy na neutralne, spokojne barwy, takie jak biele, beże czy szarości. Zasłony powinny być wykonane z naturalnych materiałów, najlepiej lnu lub płótna. Najlepiej jeśli zasłaniając przed wzrokiem przechodniów, nie będą całkowicie odcinały nas od dostępu do światła. Jeśli zdecydujemy się na zasłony ze wzorem lub kolorowym akcentem, pamiętajmy, że wtedy te nie powinny się już pojawiać na poduszkach czy narzutach – styl skandynawski nie lubi przesady.

Gdzie kupić zasłony w stylu skandynawskim?

Jeżeli poszukujemy zasłon, które będą pasowały do pomieszczenia urządzonego w niezwykle modnym obecnie stylu scandi, najlepiej jeśli sprawdzimy ofertę sklepów, które specjalizują się w dekoracjach tego typu – tych nie brakuje. Sklepy ze skandynawskimi produktami z pewnością będą miały w ofercie zasłony z lnu czy z płótna utrzymane w neutralnych, stonowanych barwach – idealne do domu urządzonego na wzór Skandynawii. Bardzo często wśród asortymentu takich sklepów znajdziemy oryginalne produkty skandynawskich firm.

Zasłony, które wpasują się w skandynawskie wnętrze, znajdziemy również w innych sklepach, o ile uzbroimy się w cierpliwość i poświęcimy odpowiednią ilość czasu na poszukiwania. Pamiętajmy, żeby zwracać uwagę na jakość materiału, z którego uszyto zasłony i szukać takich, które mają w składzie len albo płótno – sztuczne, błyszczące tkaniny będą bardzo źle prezentowały się na tle wystroju pomieszczenia urządzonego w surowym, skandynawskim stylu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here