Impregnacja i czyszczenie desek drewnianych

Wykorzystanie naturalnego drewna na tarasie i elewacji domu to niezwykle popularne rozwiązanie. Nie ma się czemu dziwić. Drewno świetnie prezentuje się jako element wykończenia domu, dodając mu szlachetności. Jako naturalny materiał, drewno potrzebuje jednak odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji, nie tylko aby zachować piękny wygląd, ale też wytrzymałość i solidność. Przedstawiamy sposoby dbania o drewno, które wystawione jest na różne warunki atmosferyczne. 

Elewacja drewniana – jak o nią zadbać?

Drewniane wykończenia elewacji budynków są obecnie coraz bardziej popularne. Wykorzystywane szczególnie chętnie są w projektach modernistycznych, nowoczesnych i minimalistycznych. Wykorzystanie drewna w połączeniu z innymi naturalnymi materiałami, takimi jak szkło czy kamień, sprawia, że bryła nabiera cieplejszego charakteru. 

Pomimo faktu, że drewniane elewacje zachęcają piękną prezencją, wiele osób wciąż unika wybrania tego materiału ze względu na obawy przed jego zniszczeniem. Są one jednak całkowicie bezpodstawne – dzięki odpowiedniej pielęgnacji deski drewniane mogą służyć długimi latami bez uszczerbku na estetyce i praktyce. 

Do elewacji budynku polecany jest wybór drewna egzotycznego. Będzie ono zdecydowanie bardziej wytrzymała i odporna na zniszczenia. Impregnacja elewacji powinna być przeprowadzona jeszcze przed umieszczeniem jej na ścianach budynku. Deski drewniane powinno pokryć się z dwóch stron płynną lazurą, która ochroni drewno przed insektami, grzybami, sinizną, a także warunkami atmosferycznymi. Warto wybrać lazurę z koloryzującymi, naturalnymi odcieniami, które ochronią drewno przed promieniami UV.

Zabieg nakładania lazury wystarcza na całosezonową ochronę drewna. W związku z tym proces impregnacji powtarzać należy co roku.

Pielęgnacja tarasu drewnianego

Podstawą pielęgnacji drewnianego tarasu jest regularne jego czyszczenie. Choć czynność ta może wydawać się zbyt błaha, by przywiązywać do niej dużą uwagę, to właśnie codzienna pielęgnacja sprawia, że deski drewniane na balkonie utrzymują swoją estetykę i wytrzymałość. Do takich regularnych zabiegów pielęgnacyjnych powinno należeć odkurzanie i mycie desek. Szczególnie ważne jest regularne usuwanie gromadzących się na powierzchni liści czy śniegu zimą. Do mycia desek polecana jest myjka ciśnieniowa typu karcher, która usunie dokładnie wszystkie zanieczyszczenia z powierzchni tarasu. 

Regularne odkurzanie i mycie powierzchni tarasu uzupełnić należy olejowaniem desek. Olejowanie powinno przeprowadzać się przynajmniej trzy razy w roku (na wiosnę, latem i późną jesienią). Zabieg ten powtarzać można również każdorazowo, gdy wygląd desek przestanie nam odpowiadać, na przykład zaczniemy zauważać powstającą patynę. 

Mechaniczna renowacja tarasu drewnianego

Drewno, jako materiał całkowicie naturalny, może reagować na warunki atmosferyczne, na których działanie jest narażone. W wyniku działania tych czynników drewno może tracić swój naturalny kolor i pokrywać się patyną, czyli szarym, nieestetycznym nalotem. 

Jeśli nie jesteś zadowolony z wyglądu swojego tarasu, a metody pielęgnacji przedstawione powyżej nie zdają się już pomagać, warto skorzystać z usługi proponowanej przez firmę IDEAGARDEN, którą jest mechaniczna renowacja tarasu drewnianego. Zabieg ten przeprowadzany jest z pomocą innowacyjnej maszyny szczotkującej, dzięki której renowacja zachodzi na sucho, bez udziału wody. Dzięki temu oszczędzony jest cenny czas klientów (cały zabieg przeprowadzany jest przez ekipę specjalistów w zaledwie jeden dzień), a zabieg jest wyjątkowo dokładny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here