Jak działa grzejnik konwektorowy? O tym musisz pamiętać

0
1349

Przygotowując się do zakupu grzejnika elektrycznego, trzeba zdecydować, na jakim rodzaju urządzenia nam zależy. Problem w tym, że nie każdy dobrze rozumie, czym różni się grzejnik konwektorowy od olejowego lub tradycyjnego kaloryfera. Jak działa? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

Grzejnik konwektorowy – wady i zalety

Elektryczne grzejniki konwektorowe są bardzo popularne, co wynika to z szeregu ich zalet. Szczególnie przekonywujący jest fakt, że konwektory nagrzewają się szybko. Jeśli wrócimy do ochłodzonego domu, możemy być pewni, że w zaledwie chwilę stanie się ciepły. Nie musimy czekać ani szczękać zębami. Warto jednak podkreślić, że grzejniki konwektorowe nie tylko szybko się nagrzewają, ale też chłodzą. Oznacza to, że urządzenie po wyłączeniu dość szybko przestaje oddawać ciepło, w związku z czym temperatura szybko obniży się.

Istotną zaletą grzejników konwektorowych jest też to, że są proste w montażu. Ponadto modele wolnostojące można bez problemu postawić w każdym pomieszczeniu. Sprawdzają się więc doskonale jako urządzenia wspomagające stały system grzewczy. Te o bardzo dużej mocy niektórzy wykorzystują jako jedyne urządzenia grzewcze.

Jak działa elektryczny grzejnik konwektorowy?

Grzejnik konwektorowy wykorzystuje w swoim działaniu zasadę konwekcji. Oznacza to, że zasysa zimne powietrze na dole, potem ogrzewa je i na końcu oddaje do pomieszczenia górą. W urządzeniu następuje więc wymiana zimnego powietrza na ciepłe.

Grzejnik olejowy wykorzystuje natomiast olej, który ogrzewany jest przez grzałkę. Płyn akumuluje ciepło i oddaje do pomieszczenia. Proces nagrzewania trwa niestety długo, a sam grzejnik jest bardzo ciężki.

Jaki konwektor wybrać?

Grzejniki konwektorowe różnią się od siebie mocą, właściwościami i akcesoriami. Na początek warto jednak wziąć pod uwagę coś zupełnie innego – jakość grzejnika. Nie zawsze to, co zapewnia producent, idzie w parze z rzeczywistością. To niestety szczególnie częste w przypadku zakupów w dużych sieciowych sklepach. Polecamy więc zakupy w sklepach online, np. takim jak ten,  które specjalizują się w systemach grzewczych.

Moc urządzenia należy dobrać do potrzeb pomieszczenia. Informacja o tym, ile m2 grzejnik może ogrzać, powinna znajdować się na opakowaniu urządzenia. Warto też się zastanowić, czy chcemy grzejnik wolnostojący, czy do montażu w ścianie. W przypadku pierwszego dobrze jest wybrać model na kołach, dzięki czemu urządzenie będzie łatwe w transporcie między pokojami. Nieco droższe konwektory mają elektroniczny panel sterowania, dzięki któremu można sterować grzejnikiem na odległość lub nastawić go według ściśle określonych parametrów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here